Дені саудың – жаны сау

ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУДАҒЫ БАНКРОТТЫҢ РӨЛІ
Пән: Дүниетану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дені саудың – жаны сау
Мектеп: Ғали Орманов атындағы орта мектеп
Мұғалім: Ш.Балатұрсынова
СЫНЫП: 2 «ә»
Қатысқандар: 12
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Дұрыс тамақтана біл
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
2.1.4.1 Түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды
тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар : Пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықты ажырата алады.
Көптеген оқушылар: Дұрыс тамақтану және салауатты өмірдің маңызды екендігін анықтай алады; Топтық жұмысты бірлесе орындай алады; Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасай алады.
Кейбір оқушылар: Түрлі дереккөздерді пайдаланып ағзаға қажетті өнімдердің құрамында қандай дәрумендер барын сәйкестендіре алады; Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындай алады.
Бағалау критерийлері
  • пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтайды;
  • дұрыс тамақтанудың денсаулыққа пайдасын

    біледі

 

 

 

 

Тілдік мақсат

  • Пәнге тән лексика мен терминалогия:

Дұрыс тамақтану, жаттығулар жасау, ауру, сүт өнімдері

  • Диалог/жазылымға арналған сөз тіркестері

Талқылауға арналған сұрақтар:

Дұрыс тамақтану не үшін қажет?

  • Тағамның қандай түрлерін білесіңдер?
  • Сен ағзаға қажетті қоректік заттарды білесің бе?
  • Қалпында болу немесе қалпын сақтамау деген нені білдіреді?
  • Неліктен … екендігін айта аласыздар ма?
  • …бізге не үшін керек?

[Жазбаша ескертулер:]

  • Сіздерге ұнайтын тағамның түсін, пішінін, дәмі мен исін сипаттайтын сөздер туралы ойлаңыздар.
  • Тамақ – еда – food (фуд)
  • Пайдалы тағам – здоровое питание – healthy eating (хәлзи итиңг)
  • Зиян тағам – редные продукты – harmful food (хармфул фуд)

Құндылықтарды

дарыту

Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, сыйластық, шығармашылық ,жауапкершілік құндылықтарын дарыту
Пәнаралық
байланыс
  • Қазақ тілі 2.1.4.1 тірек сөздерді қолданады
  • Математика
АКТ қолдану дағдылары Бейнежазба, таныстырылым арқылы тыңдалым мен айтылым дағдысын дамыту
Бастапқы білім Мектептегі қауіпсіздік ережелері жайлы, оның алдын алу жолдарын біледі.

Сабақ барысы :

Сабақтың жоспарланған

Кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

 

Жеке жұмыс

Айтылым

Жазылым

Оқылым

3 минут

1 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру

Балалар қазір сендер актер бола аласындар ма? Білеміз. Ортаға бір оқушыны шақырамын. Актерлік өнердің маңызды құралы – Мимика (еліктеушілік) көз, бет-әлпетімен ойнақы қимыл арқылы кейіпкердің әр алуан көңіл-күйлерді көрсету. Маған «ашулы, қайғыру, жылау, қорқыныш, таңғалу, жеркену» және

жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық

Бағалау: мадақтау

Миға шабуыл. «Ойлан тап» әдісі. Балалар мен сендерге осы әдіс арқылы өткен тақырыпты қайталағым келіп тұр. Біз өткен тақырыпта мектептегі қауіпсіздік ережелері жайлы өткенбіз. Оның алдын алу жолдары. Сендерге кесте берем, сөздері ауысып кеткен, соңы дұрыс сәйкестентіріндер.

 

Сабақта

Мұғалімнің рұқсатынсыз жүгіруге

Бір-біріне доп лақтыруға

Үзілісте

Тамақты шашуға

Жерге тамақты тастауға

Асханада

Орнынан тұруға

Сабақты бөлуге

Сөйлесуге

Спортзалда

Жүгіруге

Айқаулауға

Бір-бірін итеруге

Әр топтан бір бала оқу. Қорытынды жасау. Яғни бір-бірімізді итерсек ол құлап жарақаттануы мүмкін. Сол үшін мектеп ережесіне бағыну керек.

Бағалау: мадақтау

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаздар

Кесте

 

Сабақтың
ортасы

Топтық жұмыс

Айтылым

2 минут

Жеке жұмыс

Айтылым

2 минут

 

Топтық жұмыс

 

Постермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Айтылым

5 минут

 

 

1 минут

 

Жеке жұмыс

Дәптермен жұмыс

Айтылым

Жазылым

3 минут

«Ой қозғау» әдісі. Жаңа тақырыпты суреттер бойынша ашу.

Балалар мен сендерді топқа отырғыздым. Бірақ топтың аты сендерде жоқ. Қазір сендерге әр түрлі тағам түрлерін берем. Соның ішінен сендер дұрыс дегендерді қалдырыңдар. Неге сендер чипсы алып қалдыңдар? Дұрыс айтасындар олар зиянды тағамдар. Яғни біз бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпта болады деп ойлайсындар. Бір суретті өздеріне алып қалыңдар топтарын солай аталады.

Бағалау: алма жемісі

«Кинометафора» әдісі

Оқу жоспарында көрсетілген дереккөздер ретінде бейнежазбаны қолдану арқылы, адам денсаулығының мықты болу үшін не қажет екендігі туралы мәлімет алады.

«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы түсінгендерін сұрау.

Дескриптор: Білім алушы

-пайдасыз тағамдарды анықтайды

-дәрумені бар тағамдарды анықтайды

Бағалау: мадақтау

 

«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі Қазір сендер тамақтану пирамидасын құрасындар. Пирамидаларын 3 дәруменнен тұрады.

А- сәбіз, ірімшік, қызылша, қызанақ

В- нан, қара нан, жұмыртқа,бөлке

Д- балық, сүт өнімдерінде, сары май

 

1-топ. А-дәрумені бар тағамның суреттерін жапсыру

2-топ. В-дәрумені бар тағамның суретін жапсыру

3-топ. Д-дәрумені бар тағамның суретін жапсыру

Дескриптор: Білім алушы

-тағамдарды анықтайды

-дәруменге сәйкестендіреді

Бағалау: «От шашу»

Әр топ түсінік

1-топ. А-дәрумені-көздің көруін жақсартады ( әр топ түсінік айтады)

2-топ. В-дәрумені-күш-қуат береді

3-топ Д-дәрумені-сүйектерді қатайтады

Бағалау: алма жемісі

 

Деңгейлік тапсырма.

Маржан, Расул, Аружан, Бақытбек, — тамақ дайындайсындар

Нуриддин, Асылжан, Али, Ақжол- көкөністен салат дайындайсындар

Айсымбат,Айман, Жандос, Ерзат- жеміс-жидектерден сусын дайындайсындар

Қ.Б. «Алма » арқылы ынталандыру

 

 

Тағам суреттері

 

 

 

 

 

iMektep.Денсаулық http.//www.youtude com/wateh?v=O7Lg63vLt2Y

 

 

 

 

Тағам суреттері

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаздар

 

 

Сабақты соңы

1 минут

 

 

 

 

 

Кері байланыс. Пайдасыз тағамдар мен пайдалы тағамдар туралы мақсатымызға жеттік пе айту

Оқушылар бүгінгі болған көңіл- күйді «Жетістік» баспалдағы әдісі арқылы көрсетеді.

«Жетістік» баспалдағы.

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

 

 

 

 

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

Үйге тапсырма: 50-51 бет оқу

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілетіжоғары

оқушыларғатапсырманы

күрделендірудіқалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенінтексеруді

қалай жоспарлайсыз

 

 

 

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

 

Жеке жұмыс

«Сәйкестіндіру»әдісінде саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүреді

Бейнежазбада «Дереккөздер» тәсілі бойынша кейбір оқушылар күрделі дереккөздермен жұмыс жасайды

 

Топтық жұмыс

«Пирамида» әдісінде саралаудың «Қарқын» тәсілінде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі

Деңгейлік тапсырма

Маржан, Расул, Аружан, Бақытбек, — тамақ дайындайсындар

Нуриддин, Асылжан, Али, Ақжол- көкөністен салат дайындайсындар

Айсымбат,Айман, Жандос, Ерзат- жеміс-жидектерден сусын дайындайсындар

 

Деңгейлік тапсырмасын орындау барысында оқушылардың ерекшелігін ескеріп қолдау көрсету.

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын.

бір-біріне басбармақ арқылы,

https://arhivurokov.ru/compedu/html/2018/01/11/i_5a579a7e4b744/img_phpjMLZuW_Prezentaciya-Microsoft-Office-PowerPoint_11.jpg

 

бір-бірін мадақтау арқылы

бір-бірін «от шашу» арқылы

 

«Алма » арқылы ынталандыру https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=5e2c50da6dc3a70d02eecddc9bcafc52&n=13

«Жетістік» баспалдағы.

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер:

1. «Ойлан тап» әдісі

2. «Ой қозғау» әдісі

3. «Сұрақ ілмегі» әдісі

4. «Кинометафора» әдісі

5. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі

 

Оқу құралдарын орынды пайдалануын қадағалау, досына зияны тимейтінін ескерту

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Оқушылар сабақ мақсатына жетті. Бүгінгі сабақты өмірмен байланыстыра алдым. Деңгейлік тапсырма беру арқылы оқушыларымның сауатын аштым. Берілген уақыт ішінде үлгердім.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз)?

1: сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер

2: бағалау

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз)?

1: ынтымақтастық атмосфераның дұрыс құрылымы

2: топтық, жұптық жұмыстар

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Рефлексияда бір, екі оқушыны ғана сұрамай, әр оқушының ойын білу.

 

ПІКІР ҚАЛДЫРУ