Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласы
№ 78 жалпы білім беретін орта мектеп — гимназиясы
Жаратылыстану
Бөлім/бөлімше | Жанды табиғат /2.3 Адам |
Педагогтің аты-жөні | Арынгазина Айымгул Танатовна |
Күні | 30.11.2021 |
Сыныбы 1 «З» | Қатысушылар саны:21 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Дұрыс тамақтану |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтайды
Көптеген оқушылар: адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтап, әңгімелейді Кейбір оқушылар: адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтай отырып, тәжірибе жасайды, қорытынды шығарады. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы
(10 мин) |
Психологиялық ахуал
«Азық-түлік дүкені» рөлдік ойынын ұйымдастыру. Оқушыларды «азық- түлікке» жұмсап, пайдалы тағам алып келуін сұрау. Олардың таңдауын талқылау, алып келген азық-түліктің қайсысы пайдалы, ал қайсысы зиянды екенін табу. |
Оқушылар дүкенге келіп өздеріне қажет тағамдарды алады. Алған тағамдарының пайдалы, не зиян екенін айтады. | Тағамдар
Суреттер |
Сабақтың ортасы (25 мин) | «Кел, ойланайық» Оқулықпен жұмыс
көгөніс, жеміс, сүт, жұмыртқа, ет, балық, жарма, ұн және басқа азық- түлікті пайдаланады. Одан ботқа, сорпа, салат, шырын, нан дайындайды. Денім сау болсын десең, күніне үш-төрт рет тамақтан. Ас мәзірің түрлі пайдалы тағамнан болуы керек. Өйткені тағам арқылы ағзамыз түрлі пайдалы дәрумендер алады.
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, пайдалы, пайдасыз тағамдарды атайды, жіпке қыстырғыш арқылы қыстырады.
Пайдалы – жемістер, көгөністер, … . Пайдасыз – чипсы, газдалған сусындар, … . |
Қыстырғыш
Суреттер |
||||||
«Білгенің жөн»
Тіс ауырмау үшін қандай дәрумен көп пайдалану керек? |
Балалар сұраққа жауап береді | Дескриптор:
— оқушылардың алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, білімдерін анықтайды. Смайликтер арқылы бағаланады |
Дәрумен суреттері | ||||||
Сергіту сәті
Мен банан, мен, мен банан, банан, Ашамын банан, ашамын банан,банан Ашып,ашып жеп аламын, Ашып, ашып жеп аламын. Дені сау бала боламын! |
Балалар бір сергіп алады |
«Бақылайық»
Оқулықтың 43-бетіндегі суреттегі қыз баланың тамақтануы дұрыс па, әлде бұрыс па екендігін бақылау. |
Оқушылар суреттегі қыздың таңғы асқа ботқа жеп отырғандығын айтады.
Пайдалы ас мәзірін жасайды. |
|||
«Зерттейік»
Жұптық жұмыс «Сенің сүйікті тамағың не? Ол неден жасалады?» деген тәрізді сұрақтарды қойып, бір-бірін зерттеуді ұсынады. |
Оқушылар бір-біріне сүйікті тамағы туралы айтады, неден жасалатынын анықтайды. | Мұғалім
«Жарайсыңдар!», «Тамаша!» деген ынталандыру, мадақтау сөздерімен ауызша бағалау жүргізеді. |
||
Тапсырма
|
Берілген тапсырманы өз бетінше орындайды. | Тапсырма жиегіндегі бағалау бойынша өздерін бағалайды.
Дескриптор: — өсу мен дамуға қажетті пайдалы тағамдарды белгілейді. |
Тапсырма, түрлі түсті қарындаштар | |
Қызықты мәлімет
Алманың 25 пайызы ауадан тұрады. Сондықтан ол суға батпайды, қалқып тұрады. |
Тәжірибе жасайды. Ой қорытып, көргендерін баяндайды.
– Алма жеңіл болады, себебі құрамында ауа бар. Сондықтан суға батпайды. |
Тәжірибе жасауларын қадағалайды. | Алма
Су құйылған ыдыс |
|
Сабақтың соңы (10 миг)
Рефлексия |
«Мақалды жалғастыр» ойыны
Мұғалім мақалдың бірінші бөлігін айтады, оқушылар жалғастырады:
(саулық — байлық негізі)
бар) Рефлексия Балаларға тағам суреті бар қағаздар таратылады. Суреттегі тағам пайдалы болса «+» белгісін, зиян болса «-» белгісін қояды |
Мұғалім айтқан мақалдардың екінші бөлігін табады.
Тағамның пайдалы немесе зиян екенін белгілеп береді |
Дәптер, түрлі түсті қарындаштар
Тағам суреті бар парақтар |
– Алма жеңіл болады, себебі құрамында ауа бар. Сондықтан суға батпайды. | https://www.you tube.com/watch?v=cf 3wt33sn8Q | |||
Тірек сөздермен жұмыс
Пайдалы тағам, дәрумен А, В, С дәрумендеріне жарнама жасауды ұсынады. |
Оқулықтың «Білгенің жөн» айдарындағы ақпараттарды пайдалана отырып, шағын жарнама жасайды. |
Сынып бұрышына дәрумендердің пайдасы туралы суретті сызба ілуге болады. | ||
Сабақтың соңы
Рефлексия |
«Мақалды жалғастыр» ойыны
Мұғалім мақалдың бірінші бөлігін айтады, оқушылар жалғастырады:
(саулық — байлық негізі)
бар) Рефлексия |
Мұғалім айтқан мақалдардың екінші бөлігін табады. | Дәптер, түрлі түсті қарындаштар |