Сабақ тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы: Аққу, шортан һәм шаян | |||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Қазақ халқының ұлы тұлғасы Ахмет Байтұрсынұлы шығармасының мазмұнымен таныстыра отырып, Мысал жанры туралы түсінік беру; оқушының ауызша сөйлеуін, мәнерлеп, түсініп оқуын, өз ойын жүйелі айта білуін, шығарманы талдай алу, шығармашылықпен жұмыс істей білу қабілетін дамыту; Ахмет Байтұрсынұлының тұлғасын үлгі ете отырып, мысалдың мазмұнын айқындай келе, ынтымақтастыққа, бірлікке тәрбиелеу. | |||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: Мысалдағы негізгі ойды біледі. Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:Мысалға кешенді талдау жасай алады Кейбір оқушылар білуге тиіс: Рөлге түседі, мағынасын ашады. |
|||||
Бағалау критерийлері |
Мысалдағы негізгі ойды анықтап,өз ойын ашық жеткізеді. Адам бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді ажыратады. |
|||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: Бірлік, ынтымақтастық дағдылары | |||||
Терминология: Аққу- лебедь- sman Шортан-щука-pike Шаян- рак-crayfish |
||||||
Сөз тіркестері: бірлік, ынтымақтастық, татулық, ауызбіршілік, бірін-бірі тыңдау, ақылдасу. | ||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық дағдысы қалыптасады. Рухани адамгершілік құндылықтары дамиды. |
|||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Bilim.kz сайтынан видео көрсетілім | |||||
Алдыңғы оқу | Қауын мен қарбыз. ( әдеби ертегі) | |||||
Жоспар |
||||||
Жоспар-ланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы (2 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Мейірімді жүректен, Ақ пейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық! Еңбек етіп ерінбей, Жақсы баға алайық. Топқа бөлу (суреттер бойынша топқа бөлу) Үй тапсырмасын сұрау Қауын мен қарбыз. Жолтай Әлмашұлы
« Сұрақ- жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау -Ертегінің авторы кім? -Ертегіде қандай кейіпкерлер бар? -Қарт қауынның дәнін не істеді? — Қарт дәндерді не істеді? |
Таныстырылым
Аққу, шортан, шаян суреттері арқылы топқа бөліну |
||||
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сабақ. « Ой ашар» жұмбақтар шешуҚол бетінде қалқиды, Мойны ұзын, Аққу, Шортан, Шаян туралы не білесіңдер? Білгенге – маржан. Ахмет Байтұрсынұлы (1873 — 1938) қаңтар айында Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Сарытүбек деген жерде дүниеге келген. Әліббидің атасы ,балаларды оқуға шақырған, қоғам қайраткері, ақын, әдебиеттанушы, аудармашы, ағартушы — ғалым, ұлт ұстазы. Иван Андреевич Крылов (суреті) орыс халқының атақты мысал жазушысы, сатирик, драматург. Осы орыс ақыны И. А. Крыловтың мысалдарын Ахмет Байтұрсынұлы аударған. Мысал деп адам бойындағы кемшіліктерді сынап, адалдық, әділдік, қайырымдылық сияқты жақсы қасиеттерді мадақтап жазатын шығарманы атайды. Мұндай шығармада өсімдіктер, жануарлар және құстар кейіпкер етіп алынады.
Мысалды сұрақ- жауап әдісі арқылы жауап береді.
«Дайындал, назар сал» әдісі бойынша сөздік жұмыс. Топтық жұмыс постер қорғау І- топ. Топтастыру ( Ахмет Байтұрсынов) ІІ- топ. Аққу,Шортан һәм шаян мысалына жоспар құру ІІІ-топ. Мысалды сатылай кешенді талдау Сергіту сәті. 1-топ. Бірлік болу үшін не істеу керек? ( топтастыру)2-топ. Осы мысалды сахналық қойылым ретінде дайындайды 3 топ. Мысалдағы негізгі ойға қатысты «Бірлік, ынтымақ» туралы білетін мақалдар жазу. |
Жұмбақты шешіп, аққу, шортан, шаян сөздерін үш тілде айту
Автор портреті Видео көрсетілім Мысалды талдау Тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Сөздік жұмыс Топтық жұмыс Мысалды сахналайды Топтастыру |
||||
Сабақтың соңы (3 минут) |
Қорытынды. «Иә» немесе «Жоқ» деп жауап беру. 1.Ахмет Байтұрсынұлы «Қырық мысал» деген кітап жазған.- иә 2.Жүкті аққу аспанға, шаян жерге, шортан суға тартады. — иә 3.Аямай бар күшін салып, тартқанда жүк орнынан қозғалып кетеді.-жоқ 4.Бірінің айтқанына бірі көнеді.-жоқ 5.Мысалда адамдардың арасында кездесетін алауыздық сыналады. — иә «Бірлік түбі-береке» деген мақалдың аясында көп нәрсе айтуға болады біздің осындай бейбіт өмір сүріп отырғанымыз, халқымыздың бірлігінің арқасында.
|
|||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мeн жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |