М. Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы

0
2337
Collaborative lesson planning: Maximizing the influence of lesson study
Сабақ тақырыбы
М. Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы
Оқыту мақсаты Т/Ж1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
Сабақ мақсаты 7Т/Ж1. Әдеби шығарман сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
Тілдік мақсат

Тіл мәдениетіне үйрене отырып, лексикалық сөздік қоры то-лығады.

Пәнге қатысты сөздік қор, термин:поэма, эпикалық туынды, романтикалық сипат, сюжет

Бағалау критерийлері

-Мағжан өмірі, шығармашылығы туралы білу;

-шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдай білу

Құндылықтарға баулу тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық байланыс әдебиет теориясы, тарих, география
АКТ қолдану дағдылары презентацияны пайдалана білу
Бастапқы білім: Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Сабақтағы іс-әрекет Ресурстар
 

Сабақтың басы

10 мин.

1.Шаттық шеңберін құрып, жағымды эмо-циялық көңіл күй орнату

2. 1-ден 3-ке дейін санату арқылы топқа бөлу

(топбасшы сайлау, топ ережесін жасау)

3. Сабақ мақсатын хабарлау

4. Өткен сабақ

Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі

«1 сөйлем» әдісі (әр оқушы Жамбыл өмірі, шығармашылығы туралы 1 сөйлем айтады)

Дескриптор

— Жамбыл өмірі мен шығармашылығы туралы деректер біледі;

-басқаның жауабын қайталамайды.

Қалыптастырушы бағалау

«Басбармақ» әдісі

оқулық, шығармалар жинағы,

бонус

 

Сабақтың ортасы

25 мин.

Жаңа сабақ

М. Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы

  1. «Миға шабуыл»

«Мағжан туралы не білеміз?»

(топтастыру әдісімен жазу)

  1. «Суреттер сөйлейді»

(Мағжан суреттері топтастырылған та-ныстырылым көрсету)

  1. «Ойлан-жұптас-бөліс» (сюжеттің құрам-дас бөлшектерін талдау)

1-қадам. Топта отырған әр оқушыға мәтін бөліктерін беру:

№1 оқушылар: 1-4 шумақтар (93-95 бет)

№2 оқушылар: 5-10 шумақтар (95-97 бет)

№3 оқушылар: 11-15 шумақтар(97-100 бет)

2-қадам. Әр оқушы өзіне тиесілі үзіндімен жұмыс істеу

3-қадам. Сараптау тобына бөліну (№1 оқушылар бір топқа, №2 ……)

4-қадам. Сараптау тобында өздері оқыған үзіндіні талқылау, түсіндіру жолын анық-тау

5-қадам. Өз тобына барып, сараптау то-бында талқылаған тапсырманы түсіндіру, өзара сұрақ қою (әр топтан 1-3 оқушы)

Дескриптор

-сюжетті біледі;

-өз ойын түсінікті, дәлелді жеткізе алады;

-мәтінмен жұмыс істей біледі.

Қалыптастырушы бағалау

«Басбармақ» әдісі

 

таныстырылым,

оқулық, хрестоматия,

флипчарт,

маркер,

бонус

 

Сабақтың соңы

  1. мин.

1. Үй тапсырмасы: Баян Қасаболатұлы (1710-1757) туралы іздену

2. Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

Жасыл – Қызықты болды, түсіндім.

Сары – Түсінбегенім болды.

Қызыл – Ештеңе түсінбедім.

стикерлер

Саралау

Көшбасшылық таны-тып, «Бүгінгі сабақтың жұлдызы» атануды ұсынамын.

Бағалау

«Басбармақ» әдісі

Бонус санына қарай «Бүгінгі сабақтың жұл-дызын» анықтау. «Отшашу» арқылы қошемет көрсету

Денсаулық жә-не қауіпсіздік техникасы ере-желерін ескер-темін.
Рефлексия

 

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ