XIII – XV ғғ. Қазақстан САБАҚ тақырыбы: Моңғол империясының құрылуы Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттік деңгейге қалай жетті? |
Мектеп: Ж.Мырзағалиев орта мектебі | |||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
X – XIII ғғ. мемлекеттерді білу және картаны қолдану арқылы саяси үдерістерді түсіндіру көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін талдау |
|||||
Сабақ мақсаттары | ||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
|
|||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||
Халық, жорық, шапқыншылық әлеумет әлеуметтік топ оң қанат, сол қанат |
||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | ||||||
Топтық тапсырмада Моңғол империясы құрылуының алғы шарттары… анықталады | ||||||
Топтық жұмыс барысында «Яса» заңдар жинағы арқылы моңғол мемлекетінің идеологиясы, басқару жүйесі, әлеуметтік құрылымын талдайды (оқылым дағдысы). | ||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||||
5-7 сөйлемді пікір жазуда алған біліміне сүйеніп резюме береді. «Әлемді дүрліктірген Шыңғысхан!!». | ||||||
Моңғол империясының Орта Азия және Қазақ жеріндегі мемлекеттермен өзара қарым-қатынасы/көрші елдермен саясаты…. (қандай болды?) | ||||||
Тарихи концепт (фокус) |
себеп-салдар | |||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Пәнаралық байланыс | Дүние тарихы | |||||
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері | Санитарлық нормаларға сәйкес қауіпсіздік ережелерін ұстану, | |||||
АКТ-мен байланыс |
Интерактивті тақта, планшет | |||||
Құндылықтардағы байланыс |
— патриотизм — батылдылық — көшбасшылық — төзімділік — бостандық |
|||||
Алдыңғы оқу | Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. | |||||
Сабақ жоспары | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||
Сабақтың басыҚызығушылықты ояту
6 минут 5 минут 7 минут |
Т. Оқушыларды топтастыру: Сыныпқа келген оқушылар өздері таңдаған түстері бойынша 4 топқа бөлінеді. Б Бастапқы стимул Т) Ой шақыру. Тақырыпқа шығу(айтылым дағдысы) Мозайка. Мозайкалық суретті хат арқылы сөйлем құрастыра отырып,оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.Өткен сабақпен байланыстыру мақсатында сұрақтар қойылады.
Т) Ой шақыру. Тақырыпқа шығу(айтылым дағдысы) «Білу және түсіну» дағдысына негізделген жұмыс тапсырмасы: Картамен жұмыс. Оқушылар картаға қарап отырып, Моңғолия мемлекетінің екі кезеңдегі территориясын салыстыра отырып,саяси өзгерістерді сипаттайды. «Зерттеу және талдау» дағдысына негізделген жұмыс тапсырмалары Б/Т Сыныпқа моңғол мемлекетінің құрылуы туралы бейне материалды көрсетіңіз. Бейне материалды көру барысында оқушыларға зерттеу сұрақтарын беріңіз
|
Сурет, карта Слайд № Қосымша 1 Слайд № Қосымша 2 Қосымша 3 Слайд № https://www.youtube.com/watch?v=InTDXsARqIY |
||||
Ортасы Дайындалуға-8 минут Қорғауға-8 минут
3 минут |
Т Сынып оқушыларын төрт топқа бөліңіз. Әр топқа жеке тақырыптарға байланысты мәтін таратып беріңіз. 1-ші топ: мемлекеттің құрылу себептері қандай болды? 2-ші топ; мемлекеттің ішкі саясатын жүргізуге «Яса» заңдар жинағының әсері болды ма? («Яса» заңдар жинағыннан үзінді беріңіз) 3-ші топ: Мемлекеттің әскери құрылысының ерекшелігі неде? 4-ші топ: Шыңғысхан әскерінің жорықтары мен жаулап алулары немен аяқталды? Әрбір топ мәтінді оқып, топта талқылайды. Оқушылар жұмыстарын сынып алдында постер жасап қорғайды. Постер жасауға қажетті критерийлерді алдын-ала жасап беріңіз. 1-ші топқа:
2-ші топқа:
3-ші топқа:
4-ші топқа:
Берілген критерийлер бойынша топ мүшелері постерлерін сынып алдында қорғайды. Ф Тапсырма: «Синквеин» әдісін әр топ ауызша қорғайды. Моңғолдар 1-топ: 2 сөзбен сипаттау (сын есім) 2-топ: тақырыпқа қатысты үш сөз (етістік) 3-топ: төрт сөзден тұратын бір сөйлем 4- топ: тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз |
Қосымша 4 1, 4 топ: http://lms.nci.kz/history/view?f=146&id=7&lang=kaz (мәтін) 2 топ. «Яса» заңдары 3 топ: https://www.youtube.com/watch?v=xOWR3pqLABA (бейне материал) Формат А3, фломастер Кеспе қағаз Қосымша 5 |
||||
Соңы 3 минут |
Бағалау парағына оқушылар сабақта алған әсерлерін жазады | Слайд № | ||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы | Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|||||
|
Топтық бағалау: постер қорғау кезінде Екі жұлдыз бір тілек» тәсілімен топтар бірін-бірі бағалайды Өзіндік бағалау: сабақ соңында «Бағдаршам» тәсілімен әр оқушы өзіндік оқуын бағалайды. |
|||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мeн жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |