Атырау қаласы
Жалпы білім беретін № 28 орта мектебі КММ
Жоғарғы санатты бастауыш сынып мұғалімі
Зулхарнаева Гаухар Газезовна Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ тілі пәні
5-бөлім.
Дені саудың – жаны сау Сабақ : № 73 |
Жалпы білім беретін № 28 орта мектебі КММ | ||||||||||
Күні: жыл | Оқытушының аты-жөні: Зулхарнаева Г | ||||||||||
Сынып: 2 «А» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Түбір мен қосымша
Менің інім |
||||||||||
Оқу мақсаттары | 2.1.2.1 Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау
2.1.4.1 Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.1.5.1 Аудиобейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі … , пайдалы/пайдасыз болды, себебі …) білдіру 2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау 2.3.5.1 Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету 2.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату |
||||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушы білуге тиісті: мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.
Оқушылардың көпшілігі білуге тиісті: тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. Кейбір оқушылар білуге тиісті: түбір мен қосымшаны ажырата алады. |
||||||||||
Алдыңғы білімдер | Түбір мен қосымша | ||||||||||
Жетістік критерийлері | Түбір мен қосымшаны ажыратады
Әңгіме құрай алады |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қамқорлық, ынтымақтастық | ||||||||||
Оқыту әдістері | Топтық жұмыс, жұптық жұмы, жеке жұмыс, бірлескен жұмыс, біріккен жұмыс, бағалау түрлері, қалыптастырушы бағалау | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Дерек-көздер | Дескриптор | Ұ | |||||||
І Бағалау-мотивациялық кезең (5-10 минут) | |||||||||||
Сабақтың басы
1минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Шағын топтарға біріктіру |
||||||||||
Білу
4 минут |
Сұрақтарға жауар беру
1. Сөз құрамы деген не? 2. Түбір деген не? 3. Қосымша деген не? Топтастыру Түбір сөз Қосымшалы сөз Сөздер арқылы топқа бөлінеді Сөз дегеніміз не ережесін сұрау Жалпы тапсырма Сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату Балалық, үйшік, кітапша, дәрігер, дәрігерге, дәріхана, аңшылар т.б. Жұптық жұмыс Қалыптастырушы бағалау Мадақтау шапалақтау арқылы |
1. Сұрақтарға жауап береді.
2. Түбір мен қосымшаны ажыратады. 3. Түбір мен қосымшаны белгілейді. |
+ | ||||||||
ІІ Операциялық-орындаушылық кезең (25-30минут) | |||||||||||
Ортасы
Түсіну 15 минут 5 минут 3 минут |
Аудиобейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі … , пайдалы/пайдасыз болды, себебі …) білдіру
Аудиобейнежазбаны көру Компьютер пайдасы мен зияны туралы бейнежазба көрсетіледі. Аудиобейнежазба мазмұны бойынша өз ойларын флипчартқа түсіру. Жұмыстарын топта жариялау Топтық жұмысқа өз көзқарасын білдіріп, сабаққа рефлексия жасау «Мәтін бөліктері» Екі топқа мәтінді бөліп оқыу Мәтінді мәнерлеп оқу. Мәтін мазмұнын талдау 43-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Мазмұнына талдау жасау.
Қарлы кесек ойыны Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру. 3 сұрақтан сұрақ дайындап бір-біріне беру Сұрақтарға жауап беру. Мәтіне ат қою |
https://www. youtube.com
«компью-тер алдында дұрыс отыру » Оқулық |
1. Топта өз ойын айтады.
2. Жұмысынн қорғайды. Пікірін айтады. 1. Мәтінді мәнерлеп оқиды 3. Мазмұны-на талдау жасайды. 3. Түсінігін жұбына айтады.
1. Мәтін бойынша сұрақ қояды. 2. Сұраққа жауап береді. 3.Мәтінге ат қояды |
+
+ + + |
|||||||
Қолдану
10 минут |
Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату
Түбір мен қосымшаны ажырату білігін бағалау Жеке жұмыс Сурет сөйлейді 44-жаттығу. Суреттегі зат атауларына қосымша қосып, екінші бағандағы сөздермен байланыстырып жазу
Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау Ой ұшқырлығын бағалау «Басқатырғылар базары» І топ. 45-жаттығу.
Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату Түбір мен қосымшаны ажырату білігін бағалау ІІ топ. 46-жаттығу. Жаңылтпашты оқу. Жазу. Қарамен берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату.
Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындатылады. Өз пікірінің дұрыстығын парталасына әңгімелейді. «Сәйкестендіру» Суреттерді сәйкестендіріп, сөздерді жазады және сөз құрамына талдайды. «Бес қадам ойыны» 1 топ түбір сөз айтады 2 топ соған қосымша қосады. |
Оқулық
Дәптер-мен жұмыс Оқулық Дәптер-мен жұмыс |
1.1-бағандағы сөздерге қосымша жалғайды. құрастырады.
2. 2-бағандағы сөбен байланыстырып, сөйлем құрайды. 1. Жағдаятты оқиды. 2. Шешімін табады. 1. Жаңылт-пашты оқиды. 2. Дойбышы-ны сөзінің түбірі мен қосымшасынажыратады. 3. Дойбышы сөзінің түбірі мен қосымшасынажыратады. Сөздерді сәйкестіреді және қосымшаларды қоса алады. Түбір сөз айта алады және сол сөзге қосымшасын қоса алады. |
+
+ + + + + |
|||||||
ІІІ Рефлекциялық-бағалау кезеңі (3-5 минут) | |||||||||||
Соңы
2 минут |
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» орындайды.
Бағалау бетшесімен өз білімін бағалайды. |
Дәптер-мен жұмыс.
Түрлі түсті қарын-даштар |
|||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциация:
Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсымалар бересіз? |
Бағалау : Оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?
Сөздерді жазады оның құрамын ажырата алады, Өзбетімен сөйлем құрап сөдерді сөз құамына талдайды, |
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу
дүниетану
Денсаулық пенжәне қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
|||||||||
Бақылау:
Сабақ мақсатына жеттім бе? |
Сабақ мақсатына жетті | ||||||||||
Оқушылар не үйренді? | Түбір мен қосымшаны ажырата алады. | ||||||||||
Ынтымақтастық атмосферасы болды ма? | Иә жұптаса топтаса жұмыс жасады. | ||||||||||
Оқушылар арасындағы дифф. бойынша іс-әрекет ұтымды болды ма? | Өте тамаша ынтымақта жұмыс жасады. | ||||||||||
Жоспарланған уақытты ұстандым ба? | Ия | ||||||||||
Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? | жоқ | ||||||||||
Қорытынды бағамдау:
Сабақтың ең ұтымды кезеңдері: 1. ойын ойнаған кезде жарысып жұмыс жасады. 2. Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт.
Осы сабақтан келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім? |