Анимация. Қозғалатын элементтер (ашық сабақ)

0
5074
“Шығармалардағы әдіс –амалдарды жетілдіру” Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Анимация. Қозғалатын элементтер
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.1.2.1Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету.
Сабақ мақсаттары
  • Визуалды бейнелерді қимыл-қозғалысқа келтірудің әдістерін зерттейді
  • Флипбук жасаудың әдісімен таныстыру;
  • Анимация өнерімен танысады
  • Қазақ мультипликация өнерінің қалыптасу тарихын қарастырады
Жетістік критерийлері
  • Қозғалмалы бейнелердің жасалу әдісін зерделеді;
  • Флипбукті жасаудың тәсілімен танысты;
  • Ғылыми өнертабыстардың мультипликация өнерінің пайда болуы мен дамуына тигізген әсерін зерделеді;
  • Отандық мультипликация өнерінің туындыларын қарастырады.

Мультипликацияның түрлерімен танысады.

Тілдік мақсаттарв Материалды ұсыну барысында сабақта қозғалған жаңа терминологияларды қолдану. Сұрақтарды қою және мысалдарды келтіре отырып, оларға аргументті жауап беру. Пән лексикасы, терминология және диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері:

  • анимация, мультипликация, мультфильм, мультипликатор, аниматор, «сиқырлы фонарь», «Фенакистископ», «Тауматроп», «Зоотроп».

Менің ойымша, анимациялық өнерде қозғалатын ….. тақырыптар, балалардың тәрбиесіне тигізер әсері мол. Себебі,…..

Құндылықтарды дарыту Мультфильмдерде қозғалатын адамгершілік қасиеттердің маңыздылығын қарастыру.
Пәнаралық байланыстар Әдебиет.
АКТ қолдану дағдылары Бұл сабақ аясында АКТ дағдылары қарастырылмайды
Бастапқы білім Анимация, мультфильм түсініктерімен таныс.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет ресурстары

Сабақтың басы

5-7 минут

Сабақты ортасы

20 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныпта жағымды ахуал орнату

«Шаттық шеңбері» әдісі

Мейірімді жүрекпен,

Ақ пейілді тілекпен.

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық

Қ.Б . Мадақтау

Топқа бөлу : Қағаз қиындылары арқылы . Әр қиындыда суреттер

І топ-Щеберлер тобы

ІІ топ-Тапқыштар тобы.

Үй тапсырмасымен жұмыс.»Көшпелі микрафон» әдісі.

1.Портрет дегініміз не?

2. Портреттің қандай түрлері бар?

3. Қазақстан суретшілерінің қандай шығармалары бар?

4.Графика қай елдің сөзі?

5. Порттреттегі қандай түс қолданылады?

6. Портрет не туралы сыр шертеді?

Қ.Б. Мадақтау

І.«Мағынаны тану

Анимациялық фильм «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» реж.Әмен Хайдаров

Осы бейнежазбаны бойынша оқушыларға түрткі сұрақтар

1.Қандай мультфильмді ұнатасыңдар

2.Мульфильм қалай жасалады ?

3.Мультфильм мен бейнелеу өнерінің байланысы бар деп санайсыздар ма?Неге?

4.Мульфильмді түсіру үшін қанша уақыт қажет

5.Әлемде пайда болған ең алғашқы мультфильмді білесіңдер ме?

Қ.Б . Мадақтау

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Анимация. Қозғалатын элементтер

Анимациясөзі латын тілінен шыққан «anima» — жан , демек»анимация» сөзі «жан беру» «не тірілту» дегенді білдіреді. Көбінесе анимацияны «мультипликация» деп атайды

Топтық жұмыс

«Қазақ анимациясы» бейне жазбасын бойынша оқушыларға

І топ.Анимцияның бала тәрбиесіне қандай әсері бар?

ІІ топ

2 топ: Қазақстандық мультипликацияның пайда болу тарихын қарастырады(тұңғыш отандық анимациялық фильм «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» реж.Әмен Хайдаров

Тапсырманың дискрипторлары

Қ.Б «Смайликтер»

«Сергіту сәті»

Оқушылар бір –бірімен амандасу түрлерін орындайды.

  1. Қазақ —қол алысады
  2. Италяндық-құшақтасады
  3. Бразиялық- иық қағысады
  4. Зимбаба- арқасымен
  5. Македония— шынтақпен
  6. Австралия— шапалақпен

Оқушыларға Электрондық оқулық «Көркем еңбек» 6 сынып көрсетіледі

Тауматроп-( грек тілінен аударғанда — ғажайып және — айналдыру) — ойыншық негізделген оптикалық иллюзия кезінде тез айналуы үйірме екі суреттермен жазылған түрлі тараптар

Флипбук-Flipbook(Ағылшын тілінен парақтап ашу ) Суреттері бар шағын кітаптың парақшаларын тез ашу арқылы, қозғалысыеың қозғалыс илюзиясын көруге болатын кітапша

Жұптық жұмыс

Қозғалатын қандай элементтер түрлері бар?

Қ.Б «Басбармақ»

Сарамандық жұмыс

Қауіпсіздік ережесін еске түсіру

Бейнежазбадан

І топ: Ермексаздан бейнелер жасау

ІІ топ: Тауматроптан бейне құрастыру

Тапсырмалар

  • Кейіпкеріңмен кішігірім оқиға құрастыр.
  • Қимыл-қозғалыстың әсерін жаса.
  • Тауматроп қозғалыс келтіру үшін қандай материал қолдданылды
  • Ермексазбен жұмыс кезінде нені ескеру керек

Қима қағаздар

Көркем еңбек

6 сынып оқулығының авторлары:

Р.Ш Алимсаева. И.А. Развенкова,О.С. Лосенко. Е.Е. Велькер

АКТ мүмкіндіктері

«Қазақ анимациясы»видео

Фламастер ,смайлик, стикерлер, түрлі -түсті қаламдар, плакаттар

Бейнебаяннан ұзінді көрсету

Ресурстер: жіп, қағаз, қарындаштар мен фломастерлер.

Сабақтың соңы

5 минут

Қорытынды сұрақтар

«Топтастыру» әдісі

Анимация сөзін қалай түсінеміз?

Анимация қандай түрлері бар?

Қ.Б. Мадақтау

«ҚҚҚ» -кері байланыс

Оқушылар түрлі-түсті стикерлер жапсыру арқылы материалдарды қалай игергендігін көрсетеді

Қызықты Құнды Қиын

Үйге тапсырма: Қарапайым оптикалық илюзия үлгілерін жасап келу

Рефлексия:

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Cұрақтарға жауап бер:

  • Бүгінгі күннің анимациясы қандай тақырыптарды қозғауы керек?

 

Ұзақ мерзімді сабақ жоспары бөлімі:

1Бөлім Визуалды өнер

Сынып 6 «Б»

Күні 11.Х.2018ж

Мектеп: Ж. Жабаев №234

Мұғалімнің аты-жөні : Қуанышқызы Айгүл

Қатысқандар саны -11

Қатыспағандар саны-0

 

Басқа материалдар

ПІКІР ҚАЛДЫРУ