Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту

0
1200
Гомотетия және оның қасиеттері
Сабақ тақырыбы: Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту Мектеп: №13
Күні:  Мұғалімнің аты-жөні: Бөкенбаева Сара Оразғалиқызы
Сынып: 5 «Б» Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
Сабақтың мақсаты Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады.
Жетістік критерийлері Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Тілдік мақсат Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.

Қазақша Русский English
Бөлшек Дробь fraction
Сан Число number
Есептер Задачи А task
Бөлу Деление Division
Қосу Плюс Plus
Азайту Минус Minus
Көбейту Умножение Мultiply
Пәнаралық байланыс Геометрия, тұрмыста қолдана алу
АКТ қолдану дағдылары Интерактивті тақста, интернет ресурстары ( есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, стикерлер
Бастапқы білім Аралас сандарды қосу және азайту
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері Сабақта орындалатын іс-әрекеттер Оқыту ресурстары

Басы

7 минут

Ұйымдастыру сәті:

Амандасу;

Түгендеу;

Топқа бөлу

25 стикерде 25 түрлі жеңіл есеп жасырылған. Әр оқушы ауызша шығару арқылы жауабын тауып, есептің шешуі ұқсас келген оқушылар бес топқа бөлініп отырады. Стикерде әріптер жазылған сол бойынша топ атын табуы керек

Үй жұмысын тексеру (оқушылар топ ішінде бір-бірімен дәптер алмасу арқылы жұлдызшалармен бағалайды)

№544

1)

2)

3)

4)

Стикер

Жұлдызшалар

Негізгі бөлім

5 минут

Тақырыпты бекіту.

«Адасқан сөз тіркестерін тап» әдісі

1. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін:

а. Бүтін ………………. бөлек қосу керек;

б. …………….. бөліктерін бөлек қосу керек;

в.Осыдан шыққан нәтижелерді ……………, аралас …… түрінде жазу керек.

2. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін:

а. Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ….. ……… ………….. бөлімге келтіру керек;

б. ………….. бөліктерінің және …………. бөліктерінің қосындысын жеке-жеке тауып, нәтижесін …………. ……. түрінде жазу керек .

Жауаптары: (бөліктерін , бөлшек, қосып, сан , ең кіші ортақ, бүтін, бөлшек, аралас сан)

Интерактивті тақтамен жұмыс

Топпен жұмыс

15 минут

Оқулықпен жұмыс.

№549

Трактор бірінші күні га жер жыртты, екінші күні одан га жерді артық жыртты. Трактор екі күнде неше гектар жер жыртты. Жауабы:

№545

1) ;

2) ;

3) ;

4) ;

5) ;

Жауабы: 1. 2. 3. 4. 5. 2

Сергіту сәті. «Тілді жаттықтыру» (орыс, ағылшын тілдерін игерту, көп нүктенің орнына толтыру қажет)

Задача –…. (есеп) Бөлу – ….(деление) (Бөлшек)… – дробь

А осел –…..(есек) Ал көру -.. (зрение) (Ал қас) …..– бровь

А ten – ….(он) (Число)……– сан

А шуба – ….(тон) (а утро)…… – таң

Балаларға осыған ұқсас ұйқастарды құрастыруға тапсырма беріледі.

А4 қағаздары,

Фломастер,

Смайликтер.

Интерактивті тақтамен жұмыс.

Жеке жұмыс

6 минут

1-тапсырма. (оқушылар дәптер алмасу арқылы тексереді және

Амалдарды орындаңдар:

А)

Дескриптор: Білім алушы

— бүтін бөліктерін қосады;

— бөлшек бөліктерін қосады:

— барлығын аралас сан түрінде жазады.

В)

Дескриптор: Білім алушы

  • Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреді;
  • Бүтін, бөлшек бөліктерін қосады;
  • Аралас сан түрінде жазады.
Бармақпен бағалау

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту

Рефлексия. «Мұғалімге жедел хат» Оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне ұнаған сөйлемді таңдап, жалғастырады.

Бүгінгі сабақта мен … түсіндім, …. білдім, …..көзімді жеткіздім.

Бүгінгі сабақта қуантқаны..…

Мен өзімді… үшін мақтар едім.

Маған ерекше ұнағаны..…

…….. қиындық тудырғаны.

Енді мен …… аламын.

Үйге тапсырма: (1. Алдамұратова Т.А., Байшоланов Е.С. Математика: Жалпы білім беретін мект. 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. — Алматы: Атамұра, 2015)№ 549(В)

 

Стикер
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. Жұлдызшаларды жинау арқылы ынталанады, оқушалар топпен және жұппен бағалайды. Сергіту сәті оқушылардың көңіл-күйін көтереді.

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ