Ашық сабақ тақырыбы:«Дала өсімдіктері мен жануарлары»

0
1967
Гомотетия және оның қасиеттері
Пәні
Дүниетану
Сынып 4 «Б»
Мұғалім Әділхан А.Ж
Сабақтың тақырыбы Дала өсімдіктері мен жануарлары
Сабақ негізделген оқу мақсаты Дала өсімдіктері мен жануарлары туралы түсінік беру
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: дала өсімдіктері мен жануарлары туралы мағлұмат алады
Оқушылардың басым бөлігі: дала өсімдіктері мен жануарларының
ерекшеліктері туралы біледі
Кейбір оқушылар: өз жеріндегі жануарлармен салыстыра алады
Тілдік мақсат Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады
Негізгі сөздер мен тіректер: дала жануарлары мен өсімдіктері
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
дала, өсімдік, жануар, төмпешіктер, мекен
Талқылауға арналған сұрақтар: дала өсімдіктері мен жануарларының ерекшеліктері
Тағы да қандай дала жануарларын білесің?
Жазылым бойынша ұсыныстар: сөздікпен жұмыс, көркем, сауатты жазу
Алдыңғы оқу
Шалғын өсімдіктері мен жануарлары
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

Сабақ

тың басы

Оқушылардың көңіл-күйлерін оятып, назарларын сабаққа аудару;

-оқушыларды топтарға бөлу

1-топ «Құстар»

2-топ «Өсімдіктер»

3-топ «Жануарлар»

4-топ «Жәндіктер»

Ана, бала, қала, дала, айнала,
Ай менен күн, жұлдыз, аспан, табиғат,
Шөбі жұпар, суы кәусар, сай – сала.
Бүкіл әлем аманбысың, жамағат?
Үй тапсырмасы

«Ыстық орындық» әдісі

«Шалғын өсімдіктері мен жануарлары» мазмұндау;

  • «Сурет көрмесі» салған суреттерін бағалау;

«Ыстық орындық» әдісі (оқулықта жазылған шалғын өсімдіктері,жануарлары,жәндіктер және құс атауларын жазып оқу)

  • Өсімдіктер: Шалғындық жоңышқа, қылтанақсыз арпабас,шалғындық атқонақ,жұпаргүл,күреңот,тышқанбұршақ;
  • Жәндіктер: қоңыздар,шекшектер;
  • Құстар: бөдене
  • Жануарлар: саршұнақ,көртышқан

Шалғын өсімдіктері мен жануарлары туралы түсінгендерін, білетіндерін мазмұндау;

-суреттерін көрсетеді;

«Ыстық орындық» әдісі арқылы қосымша тапсырмаларды орындап оқиды;

Үй тапсырмасын бекіту

«Бекіту аялдамасы»

Сауалнама ОЖСБ

1.Шөптесін өсімдік өсетін жерді қалай атайды.

а) Шалғын ә)жазық б)дала в)тау

2.Шалғынды жерде өсетін өсімдік

а) қалампыр ә)селеубояу б)балқарағай в)қайың

3.Шалғынды жерде ең көп кездесетін құсты көрсетіңіз.

а) тоқылдақ ә)бөдене б)бұлдырық в)жапалақ

4.шалғынды жерде тіршілік етпейтін аң

а)қоян ә)саршұнақ б)арыстан в)түлкі

5.Шалғынды жердің өсімдіктерін көбейтуге пайдасын тигізетін жәндікті тап.

а) шыбын ә)ара б)маса в)қоңыз

Сауалнаманың
дұрыс жауабын интербелсенді тақтаға қарап отырып, жұбымен тексереді;

«Жұбыңды тексер»
әдісі

  1. А
  2. А
  3. Ә
  4. Б
  5. Ә

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

«Кім тапқыр?» әдісі

«Тыңдалым» әдісі

Ребус шешу «Дала»

Сұрақтар қою:

-Балалар, айналамызға қарайықшы, не көріп тұрсыңдар?

-Өсімдіктер, дала, күн, қар, т.б.

-Бізді қоршап тұрған өсімдіктер, құстар олардың барлығы қайда өсіп тұр?

Олай болса, бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз неге байланысты деп ойлайсыңдар?

-Дала өсімдіктері мен жануарларына.

-олай болса «Білім ленд» сайты арқылы видео жазбаларға назар салыңыздар;

Ребусты дұрыс
шешіп
сұрақтарға
жауап беру
арқылы жаңа сабақтың
тақырыбын
ашады

Сабақ

тың ортасы

Мәтінмен жұмыс

«Оқылым» әдісі

Топтық жұмыс

«Жұптас,топтас,талқыла» әдісі

Мәтінмен таныстыру Мәтінді тізбектей және өз
беттерінше
оқып шығады.

Бір-бірлеріне
сұрақ қояды

Кітапты жауып, әр топ мәтінде не туралы айтқанын қағаз бетіне түсіреді Топпен жұмыс жасайды, оқығандарын еске түсіреді.
Дәптермен жұмыс

«жазылым» әдісі

Сауатты, көркем жазуды еске түсіру.

Әр топ өз атауларына сай тапсырманы оқулықтан көшіріп жазады.

Оқулықтағы дала өсімдіктері мен жануарларын дәптерге көшіріп жазады

Сабақты бекту.

«Білім ленд» сайтынан тапсырма орындату.

1.Даланы _________ ірі жануарлар мекендейді. (тұяқты)

2.Ақбөкен далада __________болып жайылып жүреді. (үйір-үйір)

3.Дала зонасының көп бөлігі ________ болып келеді.(қаратопырақты)

4.Құстардың ішінде _________ жыртқыш құстар қатарына жатады. (бүркіт)

5.Даланы жер негізінен __________ жыртылады.(егін егу үшін)

Сұрақтарға жауап береді:

Тапсырманы дұрыс орындайды,өз жауаптарын дұрыс жауаппен тексереді.

Қорытынды

Сауалнама ОЖСБ

«Білім ленд» сайты арқылы сауалнама орындау

  1. (ормансыз алқап)
  2. (қуаң)
  3. (ор қоян)
  4. (Ақбөкен)
  5. (жауқазын)
Сауалнама орындап,жауаптарын тексереді.
Бағалау Әр топ тапсырма барысында жинаған ұпай сандарын қосып,
қорытынды ұпай шығарады. Мұғалім ұпай санына қарай
оқушыларды бағалайды.
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтайды.
Кері байланыс «Желкенді қайық» әдісі арқылы кері байланыс орнату Оқушылардың сабақты
қаншалықты түсінгендіктерін білдіреді.

Үйге тапсырма

минут

62-64-бет оқу мазмұндау,

Өз жеріңдег дала өсімдігінің бір түрін алып, бейімделу ерекшелігін айт.
деңгейлік тапсырма/

Рефлексия:

 

Басқа материалдар

ПІКІР ҚАЛДЫРУ