Бала Абай

0
1894
Collaborative lesson planning: Maximizing the influence of lesson study
Сабақтың тақырыбы: Бала Абай Мұғалімнің аты-жөні: Нұрлыбаева В
СЫНЫП: 5 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағаноқушылар саны: 0
Сабақ негізделген оқу мақсаттары Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін қолдану, нақты ақпаратты табу үшін оқу.
Бағалау критерийі Берілген мәтіндегі ақпаратты таниды;Мәтіннен сан есімдерді және сан есімнің құрамдық белгілерін таба алады.
Тілдік құзіреттілік Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Музыка, қазақ тілі.
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт
Сабақ барысы : Рефлексия

Алдыңғы оқу

5-минут

  • Оқушылармен амандасу, түгелдеу
  • Сабаққа дайындықтарын тексеру.
  • Сабақ мақсатын таныстыру.
  • Алдыңғы білімді пысықтау

«Кезбе тілші» әдісі (сұрақ-жауап)

1.Сын есім дегеніміз не?

2.Сын есім құрамына қарай нешеге бөлінеді?

3.Сын есімнің шырайлары.

4.Сын есім мағынасына қарай нешеге бөлінеді?

Шығармашылық тапсырма: 7-жаттығу жұмысын тексеру.

Бағалау: «Қошамет көрсету»әдісі арқылы бағалау.

Оқушыларды топқа бөлу.

1-топ: Зере 2-топ: Құнанбай 3-топ: Абай

1-топ: Зере2-топ: Құнанбай3-топ: Абай

Басталуы

3 минут

Қызығушылықты ояту.

Жаңа тақырыпты болжау.

Оқу мақсатына жету үшін мына бағалау критерилерін жүзеге асыруымыз қажет.Олай болса, бүгінгі біздің сабағымыз Бала Абай жөнінде болмақ.

Жаңа білім

10 минут

Білу және түсіну Тыңдалым және айтылым

Қолдану «Сиқырлы сандық» әдісі Топтық жұмыс

3-топ: Тыңдалым және оқылым. Мәтіндерінен сан есімдерді тауып, құрамына қарай ажыратыңдар .

Дара Күрделі
Дискриптор

-Мәтіннен сан есімдерді және сан есімнің құрамдық белгілерін табады.

1-топ: 1.Мәтін мазмұнын айтады

1.Бала Абайдың кескін- келбетін көз алдарыңа қалай елестетесіңдер?

2. «Балғын», «солғын» сөздерінің мағыналарын түсіндіріңдер

Дискроптор

— Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді

-«Балғын», «солғын» сөздерінің мағыналарын түсіндіреді.

2-топ: Сипаттау мәтіндегі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, синоним сөздермен ауыстырыңдар.

Дискриптор

— мәтіннен қажетті ақпаратты теріп жазады;

-ақпаратты синоним сөздермен ауыстырады;

Бағалау. «Басбармақ» әдісі

Бейнежазба

Оқулық,

Мәтіндер,

Ортасы

10 минут

Қолдану . Жұптық жұмыс. Дәптермен жұмыс.Адамның жас мөлшеріне қатысты мақал- мәтел жазады.

Бағалау: Жұптар бір- бір бағалайды. Кері байланыс жасайды.

Дәптермен жұмыс

Жеке жұмыс. Дара сан есімді, күрделі сан есімдерге ауыстырамыз.

Аяқталуы

Сабақты бекіту

5минут

«БІЛІМ ІЗДЕУШІ» әдісі сабақты бекітеміз.

Мақсаты: білім алушылардың жаңа ақпаратты өздігінен игеруіне жол ашу.

Мазмұны: Білім алушыларға А3 форматындағы қағаз беріледі; жаңа ақпаратты оқып болғаннан кейін бірінші қатардан бастап бір білім алушы өзі меңгерген бір ақпаратты жазады, келесі білім алушы алдындағы білім алушыны қайталамай басқа бір ақпарат жазады. Осылайша А3 форматындағы қағазға сынып болып жаңа тақырыпты құрастырып шығады.

Әр топқа беремін.

Мұғалім: Қазақстан  Республикасының  Президенті  Нұрсылтан  Әбішұлы  Назарбаев  «Абайды  тану  арқылы  біз,  Қазақстанды  әлемге  танытамыз, қазақ  халқын  танытамыз.  Абай  әрқашан  біздің  ұлттық  ұранымыз  болуы  тиіс»  деген  екен.

.

Бағалау

5 минут

Кері байланыс

  1. «АЛМА МЕН ҚЫЗҒАЛДАҚ» әдісі

Мақсаты: білім алушылармен өтілген сабаққа кері байланыс жасап, сабақты қорытындылау.

Мазмұны: Білім алушылар дайын үлгідегі қағазға бүгінгі өтілген тақырыптың атауын, жаңа тақырыптың негізгі тірек сөздерін және де «Бүгінгі меңгерген ақпарат маған пайдалы болды ма? Мен нені есте сақтауым керек?» деген сұрақтарға жауап жазады.

Кері байланыс
Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ