Пәні: Әдебиет
Пән мұғалімі: Кабылов Сакен
Сыныбы: 6
Мақсаты: Дулат Бабатайұлының өмірбаяны және шығармасымен танысу. Көркем шығарманы білу мақсатында жұмыс істеу.
Күтілетін нәтиже: Шығарма мазмұнын игереді, логикалық ойын жеткізуде сөйлеу мәдениетін меңгереді. Сыни тұрғыдан ойлауға машықтанады.
Қамтылатын модульдер: 1.ОмОЖТ. 2. СТОҮ. 3.ОБжОБҮ. 4.АКТ. 5.ОБжК 6.ОЖЕсО
Көрнекіліктер: «Әдебиет» оқулығы 6-сынып, республикалық «Қазақ тілі мен әдебиет» әдістемелік журн, кеспелер, т.б.
Сабаққа қойылған критерийлер:
-
- Тақырыпты аша білуі,
-
- Талқылауларға белсене араласуы,
-
- Тапсырмалармен жұмыс жасау белсенділігі.
Сабақ кезеңінің мазмұны: 1-қадам. «Мен саған… тілеймін» кіріспе ойыны (2 мин). Оқушылар шеңбер бойына тұрып, сағат тілімен қасындағы досына тілек айтады.
2-қадам. «Топтау» Оқушылар бояу түрлері арқылы топтасады. (ОЖЕсО) (5 мин.)
3-қадам. «Сандар да сөйлейді…» Интерактивті тақтадан сандар көрсетіліп, оқушылар сабақ тақырыбын өздері ашады.
4-қадам. Мәтінмен жұмыс. «Аялдамамен оқыту» оқыта үйрету әдісі
Топтарға кесте таратылып, мәтінмен танысуға уақыт беріледі. (8 мин)
І аялдама. (СТОҮ- релеванттық ақпараттар жинақтау) | |
Дулат Бабатайұлы | |
Өмірбаяны | Шығармашылығы |
Оқулық, 71-бет | Интернет, білімділер сайтынан |
ІІ аялдама. (ОмОЖТ – метатану) (10 мин) ОүБ-2 Топтарға кесте таратылып, оқушылар өлең мәтінімен танысады, кестеде берілген тірек сөздер бойынша өз пікірлерін білдіреді. |
||||
О, Ақтан жас, Ақтан жас | ||||
Жетімдік | Бозбала шақ, ғашықтық | Жастық шақ | Батырлық, ел қорғаны | Үміт, орындалған арман |
ІІІ аялдама. (СТОҮ- ұтқырлық) ОүБ-2. (10 мин) | |||
Топтарға кесте таратылып, кестеде берілген тапсырмаларды орындайды. | |||
Қолдану кезеңі | Талдау кезеңі | Лексикалық тапсырма | |
Ақтан жасқа тән сипаттар | Өлең құрылысына талдау жасау | Көп мағыналы сөз | Көнерген сөздер |
5-қадам. Ашық-жабық сұрақтар (5 мин) Мадақтау арқылы бағалап отырамын.
-
- Дулат Бабатайұлы қай ғасырда ғұмыр кешкен? (ХІХ ғ)
-
- Өзіне кімдерді ұстаз тұтты? (Бұқар, Ақтамберді)
-
- Орхон өзені бойынан табылған қашалған көне жәдігерлер? (Білге қаған, Күлтегін, Тоныкөкке қойылған құлпытастағы жазулар)
-
- Білге қаған Иолығ тегін жырау, Күлтегін қай ғасыр әдебиетінде кездеседі? (ҮІІ-ҮІІІ)
-
- Күлтегін мен ағасы ел басына келгенге дейін түркі жұрты қандай күйде болды?
-
- Өлеңдері Абайға әсер етті ме? (Иә)
-
- Қандай сауат ашқан? (Мұсылманша)
-
- Егер, сен ақынның орнында болсаң, Ақтан жастан қандай үміт күтер едің?
6-қадам. Қорытынды. Рефлексия (жазбаша). 5 мин. ОүБ-5.
Мені қызықтырған… | |
Бүгін мына нәрселерді талдадық… | |
Мен мына нәрсені түсіндім… | |
Маған мына нәрсе түсініксіз… | |
Маған қиын болғаны… |
7-қадам. Үйге тапсырма. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» жаттап келу.
Сабаққа қойылатын критерийлер
-
- Тақырыпты аша білуі;
-
- Талқылауларға белсене араласуы;
-
- Тапсырмалармен жұмыс жасау белсенділігі.
Сабаққа қойылатын критерийлер
Р/С | Аты-жөні | Тақырыпты аша білуі | Талқылауларға белсене араласуы | Тапсырмалармен жұмыс жасау белсенділігі. |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 | ||||
11 | ||||
12 | ||||
13 | ||||
14 | ||||
15 | ||||
16 | ||||
17 | ||||
18 | ||||
19 |
Сабаққа қойылатын критерийлер
Р/С | Аты-жөні | Тақырыпты аша білуі | Талқылауларға белсене араласуы | Тапсырмалармен жұмыс жасау белсенділігі. |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 | ||||
11 | ||||
12 | ||||
13 | ||||
14 | ||||
15 | ||||
16 | ||||
17 | ||||
18 | ||||
19 |
Бағалау парағы
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |
Сыни тұрғыдан ойлауды дамытуға арналған жұптық әңгіме оқушылардың бір-бірімен пікір алмасуын, идея ұсынуын, сыни тұрғыдан ойлауын қалыптастырады, вербалдандыруға көмектесу мақсатында жүргізіледі.