Арал ауданы, Бөген ауылы
№20 орта мектептің география пәнінің мұғалімі
Утебалиева Алмажан Умирбаевна
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп | №20 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні | Утебалиева Алмажан | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 7.3.3.5. Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: -Мұхит суларының қасиеттерін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Басым бөлігі: -Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттеріне ықпал ететін факторларды ажырата алады. -Атластан және Дүниежүзінің мұхиттар картасын пайдалана отырып мұхит суларының қасиеттерін көрсетеді және кескін картаға түсіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбірі: -Тұздылық пен температураның мұхиттың әр түрлі аймақтарында біркелкі болмауының себептерін ашады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі |
1.Дүниежүзілік мұхит суына қасиеттеріне әсер ететін факторларды атайды 2. Мұхит және теңіз суларыны біркелкі болмау себептерін біледі және атайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен түсініктер: Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттеріне қатысты сөздерді жазады Температура,тұздылық,промилл,жылу сыйымдылығы, тығыздық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Промилл –тұздылықты өлшейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сыни ойлау; бір –бірін құрметтеу; топтық жұмыстарды ынтымақтаса орындау; жауапкершілікті сезіну;достық пен сыйластық сезімде болу;алған білімдерін өмірде қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия,физика, орыс тілі | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы білім |
6.2.6.1. Материктер мен мұхиттар 7.3.3.1.Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты жоспарлаудың кезеңдері | Уақыты | Сабақты жоспарлаған жаттығу түрлері | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі а)сәлемдесу ,сабаққа дайындығын тексеру б)ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
2.Алдынғы білім « Төрт мұхиттың құпиясы»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
4 мин |
Ой толғаныс Видео ролик көрсету (неге барлық мұхит суларының қасиеттері бірдей емес, Себебі……..)
Топтастыру,сабақтың оқу мақсатымен таныстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
7 мин
5мин
3мин
3 мин |
а) «Мені түсін» әдісі
Д-жұмыс (мәтінді оқу, жаңа сөздіктерді дәптерлеріне жазып алады) 1 топ: Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері 2 топ:Дүниежүзілік мұхит суының температурасы 3 топ:Дүниежүзілік мұхит суы қасиеттерінің маңызы б)ж-т- жұмыс жұпта ,топта талдау ,талқылау( оқыған мәтіндерін топтаса отырып жариялау) г) «Ыстық орындық» әдісі арқылы түсінгендерін жарнамалау \ Кері байланыс
1. Мұхиттың суы тұзды және ішуге мүлдем жарамсыз неге?. 2. 1 литрде 35 грамм тұз болатынын қалай білеміз? 3.Мұхит суының температурасы экваторлық,тропиктік және полярлық аймақта әр түрлі болып келеді неге? (проблемалық сұрақ туындату арқылы мәселенің шешімін табуға жетелеу)
Бақылау парағын толтыру
ҚБ |
||||||||||||||||||||||||||||||
4 мин
|
№1 тапсырма ( д- жұмыс) Қос диаграмма 1.Мұхит суының орташа температурасы 2.Мұхит суының тұздылығы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин | Сергіту сәті: | |||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин |
№2 тапсырма (ж-жұмыс) 1.«Географиялық домино» ойыны (картадан географиялық объектілерді көрсетеді,кескін картаға түсіреді)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
№3 тапсырма (д- жұмыс) Судың қасиеттері: тұздылық пен температураның мұхиттарда біркелкі болмауының себептерін зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | 1 мин |
Рефлексия: Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдыңыздар?
Үйге тапсырма: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау –Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||
1.Белсенді оқу арқылы дербес,жұптық,топтық жұмыстар барысында оқушыларға қолдау,көмек көрсету 2.Барлық оқушыларға жаңа сабақты игертуге тапсырмалар беріледі 3.Сыныптың басым бөлігі түсініп,тапсырмаларды орындай алады. 4.Қабілеті жоғары оқушылар ойлау қабілеті кеңейеді. |
1. Бағалау критерийі 2.Бақылау парағын толтыру 3.Рефлекция |
АКТ –ны дұрыс пайдалану,электор тоқтарынан сақтану; АКТ пайдалана отырып дене қимылдарын қозғалысқа түсіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | Сабақ туралы өзімнің пікірім | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсатына жеттім ба? Бүгін сабақта оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау жұмыстары тиімді болды ма? Мен белгіленген уақытымда үлгіріп шықтым ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер мен өзгерістер енгізем және неліктен? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау: Мен үшін табысты болған екі нәрсе: (оқытуда да,оқуда да) 1. 2. Мен үшін сабақты жақсартқан екі нәрсе (оқытуда да,оқуда да) 1. 2. |