Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Дизайн және технология | Мектеп: № 249 мектеп-лицей | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: Э.У. Бекемова | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Этностильдегі баскиімді сәндеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық нақыштарын пайдалану; 8.2.6.1-Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: — өз жұмысында, бас киімді сәндеу кезінде қазақтың ұлттық мәдениетінің әртүрлі элементтерін пайдаланады; — өзінің және сыныптастарының жұмыстарында қолданылған идеялар мен тәсілдерді талдап, бағалайды; — әртүрлі құралдар және материалдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техника ережелерін сақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
— бұйымды сәндеу кезінде әртүрлі ұлттық ою-өрнектер мен мотивтерді шығармашылықпен қолданады; — өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын жетілдіру бойынша дәлелді ұсыныс айтады; — әртүрлі құралдар мен материалдарды қолдану кезінде жұмыста қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар сабақ тақырыбына сәйкес арнайы терминологияны қолдана алады. Оқушылар алған мәліметті талдап, қажетті қорытынды жасайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Баскиім-головной убор-Нeaddress Этностиль-этностиь-ethnostyle Жұқа киіз-фетр-fibre felt Сәндеу- декорирование-decorating Бұйым- изделие- product Диалог және жазу үшін қажетті сөз тіркестері: Қазақ ұлттық киімдерінің өзге ұлттардан айырмашылығы … Оның ерекшелігін … анықтауға болады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі мен әдебиеті , Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылардың әртүрлі құралдар, материалдар және тігін жабдықтарымен тәжірибелік жұмыс істеу дағдысы бар, жобалық бұйым жасауды бітіруге жақын, сәндеу және әрлеу кезеңі қалды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Сыныпты түгелдеу. Оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне бейімдеу және оқу үдерісіне ынталандыру. Ол үшін «Мозайка» әдісімен сынып екі топқа бөлінеді. 1-топ «Сәукеле», 2-топ «Тақия» Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Біз бүгінгі сабақтың тақырыбын білдік және сабақ мақсатымен таныстық. Енді мен сіздерге мына барлық әріптері шатастырылып жазылған сөздер бар карточкалар таратамын. Бұл арқылы бүгінгі сабақта қандай жұмыстар жасайтындығымызды білейік. (Ж) «Шатастырылған әріптер» ойыны арқылы оқушылар жұптасып табады
(ФБ) мадақтау Мұғалім интербелсенді тақтадан терминологиялық сөздермен таныстырады, ал оқушылар жұмыс дәптеріне жазып алады. |
Суреттер сынып тақтасы, магниттер Шатастырылып жазылған сөздер бар карточкалар Қазақтың ұлттық бас киімдері сәндеп бейнеленген суреттері. АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
«Сұрақ-жауап» әдісі (жеке жұмыс)1.Баскиімнің өлшемін алу үшін қандай өлшемдер қажет және шартты белгіленуі? (Көлденең алынған бас айналымы және көлденең өлшем, Ба.к және КӨ шартты белгіленуі) 2.Көлденеңінен алынған бас айналымы қалай алынады? (Сантиметрлік таспамен басты айнала маңдай бөлігі бойымен, құлақтың үстімен, желкенің ең шығыңқы жерінен көлденең өлшенеді. Қастан 1,5-2,5 см жоғары алынады) 3.Көлденең өлшем қалай өлшенеді және ол өлшем не үшін алынады?(См таспамен құлақ үстінен бастың еі жоғарғы нүктесі арқылы екінші құлаққа дейінгі аралық өлшенеді және бұл өлшем баскиімнің тереңдігін анықтауға қажет) (ФБ)
Бұйымды сәндеу (әрлеу) түрлері:
Сәндеу (әрлеу) кезінде бұйымда әртүрлі әрлеу элементтерінің шамадан тыс көбейіп кетпеуі үшін, белгілі бір шаманы ескеру қажет.
Қауіпсіздік ережесімен таныстыру
Нұсқау картамен жұмыс 1.Бұйымды сәндеуге арналған жобаны таңдау 2.Моншақтарды таңдау 3.Оюларды таңдау 4.Ызбаларды таңдау
Критерийлер бойынша жұмысты талқылау және бағалау. Талқылау алдында мұғалім оқушылардың дайын болған бұйымдарын алмастырып береді.Оқушылар критерийлерге сүйене отырып топтың жұмысын бағалайды. Оқушылар бағалау парағын толтырады
|
слайд смайликтер Бұйымды сәндеудің әртүрлі нұсқалары, слайдтар Бисер, стразалар, жіптер, кестелеуге арналған жіптер,оюлар, ине, қайшы және т.б. Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
«Рикошет» әдісімен кері байланыс жасау Оқушыларға дайын болған бас киімді кигізу арқылы сұрақтар қойылады. Жауаптар айтылған соң тақтада бейнеленген суретті көрсету арқылы үй тапсырмасы беріледі. |
Интербелсенді тақта |