Күнтізбе негіздері (тәулік, ай,жыл) ашық сабақ

0
4939
Collaborative lesson planning: Maximizing the influence of lesson study

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жер және Ғарыш

Мектеп: «М.Әуезов атындағы орта мектеп»

Мұғалімнің аты-жөні: Мухатова Ләйлә Шалабаевна

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы Күнтізбе негіздері (тәулік, ай,жыл)
Оқу мақсаттары 7.7.1.3 – жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуы және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Күнтізбе жайлы және түрлерін біледі

Басым бөлігі:

Жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын біледі

Кейбір оқушылар: Күн мен түннің ұзақтығын түсіндіре алады

Бағалау критерийі
  • Күнтізбенің анықтамасын (мағынасын) аша алады және шығу тарихын біледі
  • Жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын түсіндіре алады
  • Өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді, кәсіптік бағдар алады
Тілдік мақсаттар Пәндік терминдер бойынша сөздік :

Қазақша Орысша Ағылшынша
Күнтізбе Календарь Calendar
Тәулік Сутка Day
Тропиктік жыл Тропический год Тropical year
Жыл мезгілі Время года Тime of year
Құндылықтарға баулу Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пəнаралық байланыс Тарих, география, технология
Алдыңғы білім Күн жүйесі
Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

5 мин

1 мин

I.Ұйымдастыру : сәлемдесу, түгендеу

II. Ынтымақтастықты қалыптастыру: «Менің көңіл күйім..» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызу алдарындағы стикерлерге өз көңіл күйлерін салу.

Аспан денелерінің суреттері бойынша топқа бөлу : Жер тобындағы планеталар (Меркурий, Марс, Шолпан, Жер)

Алып планеталар тобы ( Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун)

Планета серіктері ( Ай, Фобос, Ио, Харон)

Аспандағы қатты денелер (Комета, Метеороид, Метеорлар, Астеороид)

Үй тапсырмасын сұрау: Сәйкестендіру кестесі арқылы сұрау

Қ.Б.Тапсырманы жұппен орындайды, талдайды, топтағы екі жұп бірін-бірі бағалайды. «+,-». «Пилот –Штурман»

Тақырыпты ашу.

«Адасқан сөздер» әдісі арқылы терминдердің орысша, ағылшынша аудармаларын табады, оқиды.

ҚБ: қос шапалақ әдісі

Аспан денелері бар үлестірме карточкалар

Слайд №1 Аспан денелерінің суреттері

Тапсырма №1

Слайд №2

Сөздер жазылған карточкалар

Сабақтың ортасы

22 мин

2 мин

2 мин

3 мин

Сабақтың соңы

5 мин

1 мин

1 мин

Тапсырма №2: 1,2 тұжырымдамалық органайзерлер жасайды

1-топ. Күнтізбенің шығу тарихы

2-топ. Жыл мезгілдерінің өзгеруі

3,4- салыстыру (Венн диаграммасы)

3-топ. Юлиан күнтізбесі және Григориан күнтізбесі

4-топ. Ай және Күн қозғалысы күнтізбесі

Әр топ жасаған органайзерлерін қорғайды.

Қ.Б. Әр топ бір-бірінің жұмысын «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.

 

Сергіту сәті. Тропиктік жаңбыр

Қосымша мәлімет:

Күн мен түннің ұзақтығын түсіндіруге бейне фильм көрсету.

Саралауға арналған тапсырма

«Мини тест» әдісі

Кері байланыс .

«Синквейн» әдісі

Күнтізбе, Жыл мезгілі, Тәулік, Тропиктік жыл

Мысалы:

Күнтізбе

Көне , жүйелі

Ауысады, өтеді, қайталанады

Жыл мезгілдері өзгеруінің жүйесі

Жүйе

Қ.Б. «Қос шапалақ» әдісі арқылы

Үйге тапсырма : тарауды қайталау, күнтізбе бойынша тарихи мағлұмат іздеп келу

Рефлексия. Менің сабақтағы көңіл күйім

 

Оқулықпен жұмыс

Түрлі түсті қағаздар, желім, қайшы

Қосымша №2

1-топ

2-топ

3-топ

4-топ

YouTube

Тапсырма №3

Слайд №4

Стикерлер

Оқулық, интернет

Саралау, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз?

Бағалау –оқушылардың

білімін қалай тексересіз

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында сақтау

Барлық оқушылар: Синквейн әдісі бойынша ұққандарын жеткізе алады Басым бөлігі: Мини тесті орындайды

Кейбір оқушылар: Венн диаграммасымен салыстырады

Бірін-бірі бағалайды. «+,-» «Пилот-Штурман»

«Бас бармақ» әдісі

«Қос шапалақ» әдісі

Оқушының партада дұрыс және түзу отыруын қамтамасыз ету

Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету

сергіту сәттері «Тропикалық жаңбыр» мен белсенді іс-әрекет түрлерін жүргізу

Сабақ бойынша

рефлексия

Қосымша1

Физика 7 сынып

Бөлім

Тақырып

Жер және Ғарыш

Күнтізбе (тәулік, ай, жыл)

Оқу мақсаты 7.7.1.3 – жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуы және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну
Бағалау критерийі:
  • Күнтізбенің анықтамасын (мағынасын) аша алады және шығу тарихын біледі
  • Жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын түсіндіре алады

Тапсырма №2. Органайзер жасайды. 1,2 тұжырымдамалық ; 3,4 салыстыру

(Венн диаграммасы)

1-топ. Күнтізбенің шығу тарихы (Қазақ елі монументі)

2-топ. Жыл мезгілдерінің (жаз, күз, қыс, көктем) өзгеруі (Хан шатыры)

3-топ. Юлиан күнтізбесі және Григориан күнтізбесі (Бейбітшілік және келісім суреті)

4-топ. Ай және Күн қозғалысы күнтізбесі (Бәйтерек суреті)

Қ.Б. Әр топ бір-бірінің жұмысын «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.

Критерийлері
Дескрипторлар
  • Күнтізбенің анықтамасын (мағынасын) аша алады және шығу тарихын біледі
  • Жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын түсіндіре алады
  1. Күнтізбенің анықтамасын және түрлерін біледі, ажырата алады. Күнтізбенің шығу тарихын айта алады
  2. Жыл мезгілдерінің өзгеруін түсіндіріп бере алады
  3. Күнтізбенің қолданылуы туралы айтып береді

Тапсырма №1

Планета Сипаттама
1 Меркурий Ол 1846 жылы телескоптың көмегiмен табылды
2 Шолпан Онда жоғары саналы тіршілік бар
3 Жер

Өз осiнiң төңiрегiнде өзiнiң Күндi

айнала қозғалатын бағытына қарсы айналады

4 Марс Күнге ең жақын планета
5 Юпитер

Көбiнесе көмiр қышқыл газдан тұратын атмосферасы

Жердегiге қарағанда жүз есе сирек

6 Сатурн Ондағы жыл Жердегi 84 жылдай уақытқа созылады
7 Уран Оны айнала қоршаған жалпақ сақинаның қалыңдығы бiрнеше километрге созылып жатыр
8 Нептун Жыл мезгiлдерінiң ауысуы болмайды

Дұрыс жауабы

Планета Сипаттама
1 Меркурий Күнге ең жақын планета
2 Шолпан

Өз осiнiң төңiрегiнде өзiнiң Күндi

айнала қозғалатын бағытына қарсы айналады

3 Жер Онда жоғары саналы тіршілік бар
4 Марс

Көбiнесе көмiр қышқыл газдан тұратын атмосферасы

Жердегiге қарағанда жүз есе сирек

5 Юпитер Жыл мезгiлдерінiң ауысуы болмайды
6 Сатурн Оны айнала қоршаған жалпақ сақинаның қалыңдығы бiрнеше километрге созылып жатыр
7 Уран Ондағы жыл Жердегi 84 жылдай уақытқа созылады
8 Нептун Ол 1846 жылы телескоп тың көмегiмен табылды
Тапсырма №2.

Органайзерлер жасайды

1-топ. Күнтізбенің шығу тарихы (Қазақ елі монументі) тұжырымдамалық

2-топ. Жыл мезгілдерінің өзгеруі(Хан шатыры) органайзер

3-топ. Юлиан күнтізбесі және Григориан күнтізбесін

салыстырады

(Бейбітшілік және келісім суреті) Венн диаграммасы

4-топ. Ай және Күн қозғалысы күнтізбесін салыстырады

(Бәйтерек суреті)

Қ.Б. Әр топ бір-бірінің жұмысын «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.

Тапсырма №3 «Мини тест» әдісі

  1. Жер орбита бойымен Күнді қанша уақытта бір айналады?
  2. 365 тәулік 5 сағ. 48 мин 46 с
  3. 366 тәулік 6 сағ 45 мин 45 с
  4. 365 тәулік 3 сағ 47 мин 15 с
  5. Күнтізбелік жүйеде уақыттың негізгі бірліктері ретінде …. алынды.
  6. Ғасыр,жыл, ай
  7. Тәулік, ай, жыл
  8. Тәулік, сағат, минут, секунд
  9. 1582 жылы қандай күнтізбелік реформа жасалды?
  10. Көктемгі күн мен түннің теңелуін табиғи орнына қайтарды
  11. көктемгі күн мен түннің теңелуі 21 наурызға емес, 11 наурызға сәйкес келу үшін
  12. Болашақта жылжымауы үшін
  13. Көктемгі күн мен түннің теңелу сәті 21 наурызға дәл келу үшін

Дұрыс жауабы : 1. А; 2. В; 3. А,С

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ