Сыныбы 4 | Күні | Пәні тәрбие сағаты | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
«Сөз мерген» лингвистикалық марафоны
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты
|
1. Оқушылардың сабақтан алған білімдерін пысықтау. Рухани жаңғыру негізінде үш тілділік бағытты насихаттау. 2. Оқушылардың өз білімдерін жеткізе білу, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. 3: Ортада өзін ұстауға, сабырлылыққа, ұстамдылыққа тәрбиелеу. Күнделікті өмірде сөйлеудің маңыздылығын білдіру.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер
|
— а) өз ойын айта біледі ; — б) өзге пікірін тыңдайды ; — в) өмірмен байланыстыра әңгімелей алады; -c) Үш тілде сөйлейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Үш тілдегі сөздер, Отан туралы өлеңдер мен нақыл сөздер, тіл туралы, еңбек туралы мақал-мәтелдер және т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үлестірмелі материалдар | Фломастер, флипчарт, т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ширату жаттығуы
|
Жоғары қарап, күн көрем Төмен қарап, жер көрем. Оңға қарап, солға қарап Тәуелсіз мен ел көрем.
-Өлең жолдары арқылы не ұқтыңдар?
|
Оқушылардың психологиялық ахуалын көтеру.
Оқушы тарапынан өзіндік пікірлер тыңдалады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу
|
Оқушыларға суреттер мен қима сөздер таратылып беріледі.
Сайыс 6 бөлімнен тұрады |
Берілген суреттер мен сөздер арқылы оқушылар өздері топшалай келе екі топқа бөлінеді.
Сайысымыздың 1- кезеңі бойынша топтар өздерін таныстырады 2 — топ Жасұлан тобы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім
|
ІІ кезең «Мықты болсаң, шыдап көр» 1-топқа:
Жауабы: Екі аяғын бір етікке тықты (мағынасы – састырды)
Жауабы: Шаш етектен (мағынасы – көп, мол) 2-топқа:
Жауабы: Төбе шашы тік тұрды (мағынасы – қатты қорықты)
Жауабы: Жігері құм болу (мағынасы – жасыды)
Наш IIІ тур называется «Веселый мир загадок». Загадка — это замысловатый вопрос, который требует ответа. Содержание загадок всегда отражает жизнь человека, его деятельность. Загадки развивают любознательность, сообразительность, наблюдательность и логику. Загадки воспитывают пытливый ум. (Команды загадывают загадки) 1-группаНа стене в углу мохнач, Он охотник, он и ткач. (Паук) Хвостом виляет, Зубаст, а не лает. (Щука) Самая большая рыба в океане, Усатая, зубастая, А скушать никого не может. (Кит) Хоть они и жалят больно, Их работой мы довольны. (Пчела) Зверь я горбатый, А нравлюсь ребятам. (Верблюд) 2 группа Пустые стоят, Полные ходят. (Сапоги) Летник домик для головы. (Панама) Пушистая, а не зверь, Греет, а не печка. (Шуба) Дорожка сшита, связана, Постирана, разглажена. Танюшку охраняет, Холод отгоняет. (Шарф) Мягкие одежки Для левой и правой ножки. (Тапочки) ІVкезең Капитандар сайысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды
|
-Қазылар орнықтырар әділдікті, Кімдердің жауаптары кәміл мықты. Білім мен тапқырлықтың жарысында, Жеңіске жетер дейміз нағыз мықты. Тәрбие сағаты Абай атаның «Арттағыға сөзің мен ісің қалса, өлсең де, өлмегенмен боласың тең»
|
Кері байланыс жүргізілді.
Менің басыма түйгенім……… Жүрегіммен ұққаным…… Қолыммен жасағаным……..
Тіл мен сөз сабақтас, ұрпақтың сарқылмас қазынасы екендігін, оның құдіретті күшін аңғартады. Тіл бір ұрпақтан бір ұрпаққа ескірмес мұра болып мәңгі-бақи сақтала береді. |
басқа да жариялымдар