Күні: 02.10.2017 Сынып: 5 Сабақ №5 |
Мектеп: «Майлин атындағы мектеп – балабақша кешені» КММ Мұғалім – Нұртаева Құралай Мұратқызы Қатысқандар саны: Қатыспапағандар саны: |
||||
Сабақ тақырыбы: | Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек? | ||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 5.4.2.2-құжатқа құпиясөз орнату; | ||||
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар: | ||||
· Компьютерде мәліметтерді және өз мәліметтерін қалай қорғайтынын үйренеді | |||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||
· Құжатқа құпия сөз орнатуды, жалпыға рұқсат етілген файлдарды орналастыруды, өзгертуді, жүктеуді орындай алады | |||||
Кейбір оқушылар: | |||||
· Windows 8 операциялық жүйенің программалық қамтамасыз етудің Отбасылық қауіпсіздік функциясын қолдануды; Брандмауэрдің жұмыс принципин пайдалана алады | |||||
Бағалау критерийлері |
— Құпия сөздің қолданылу себебін түсіндіреді — Құжатқа құпия сөзді орнату әдісін сипаттайды |
||||
Тілдік мақсат | Пәндік лексик мен терминология: | ||||
ü Интернет, құпия сөз, вирустар, антивирустар, анық емес ақпарат, онлайн қарақшылық, қауіпсіз Интернет | |||||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы: | |||||
ü Талқылау: Интернеттің жағымды жағымсыз жақтары |
|||||
ü Жазу: Этика — Eyhies, плагиат – Plagiarism, Құпия сөз арқылы шифрлау – Шифрование паролем — Encryption password |
|||||
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастықта, бірлікте жұмыс жасауға баулу | ||||
Пәнаралық байланыс | |||||
Алдыңғы оқу | — Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? | ||||
Жоспар | |||||
Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | |||
Басталуы 2 минут
4 минут
2 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін жою. Психологиялық ахуал қалыптастыру «Көршіңнің суретін салу» ойыны. «Уақыт шеңбері» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Бағалау: Басбармақ Миға шабуыл «Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіптерді білесіңдер?» |
Қағаз, қалам
|
|||
Ортасы 5 минут 8 минут
3 минут 10 минут |
Мұғалім түсіндірмесі «Интернеттегі қауіпсіздік» туралы бейнеролик көрсету «Инсерт» тәсілін пайдаланып оқушылар мәтінді оқи отырып «V» — білемін, «+» — жаңа, «-»- басқаша ойлағанмын, «?»-түсінбедім, сұрақтар бар белгілерімен белгілейді Құпия сөзді қалай орнату керектігін көрсетемін. Сергіту сәті «Көңілді күн» Практикалық жұмыс Бағалау: балдық жүйе |
ДК, проектор, бейнеролик «Информатика» оқулығы 5 сынып, Атамұра ДК, проектор, бейнеролик Таратпа материал |
|||
Аяқталуы 5 минут
1 минут |
«Иә — Жоқ» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. — Құпия сөзді есептеуіш жүйеде шифрланбаған орындасақтау; — Құпия сөзді пайдаланушы терминалда ашық түрде көрсетпеу; — Құпия сөз ретінде өз есімі немесе туыстарының есімін, сонымен қатар жеке ақпаратты пайдалану (туған күні, үй немесе қызметтік телефон нөмері, көше атауы); — Энциклопедия немесе түсіндірме сөздіктерден алынған нақты сөздерді пайдаланбау; — Ұзақ және күрделі құпия сөз пайдаланбау; — Пернетақтаның жоғарғы және төменгі регистріндегі символдар қоспасын пайдалану; — Арнайы символдармен байланысқан екі қарапайым сөзден тұратын комбинацияны пайдалану — Ақылға сыймайтын немесе тіпті сандырақ мазмұнды, мағынасы жоқ жаңа сөздерді пайдаланбау. Бағалау: жұлдызша Сабақтың соңындағы оқушылардың кері-байланысы «Өлшем бірліктер» 10 см – тақырыпты толық түсіндім 6 см – әлі де сұрақтарым бар 2 см – түк түсінбедім |
Жұлдызша
Кері-байланыс парағы |
|||
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы): — тақырыпты оқу, мазмұндау |
|||||
Қосымша ақпарат | Интернет ресурстары | ||||
Саралау — Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||
Практикалық жұмыс кезінде деңгейлік тапсырма беру | Жұлдызша , балдық жүйе, басбармақ, өлшем бірліктер |
Информатика сабағында оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіліп, компьютердің негізгі құыл,ылары туралы айтылады. АКТ-мен байланыс. Бір-бірін топта тыңдау, сыйласытқ таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу. |
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||