Сабақ тақырыбы |
Санды және әріпті өрнектер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Санды өрнекті және әріпті өрнекті ажырата біледі. Қосудың,көбейтудің қасиеттерін пайдалана алады. Көптеген оқушылар:Көбейтудің қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді түрлендіре алады. Кейбір оқушылар: Әріпті өрнектерді түрлендіре біледі, әріптердің берілген мәндері бойынша мәндерін таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Санды өрнекті әріпті өрнектерді ажыратады. Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады, әріпті өрнектерді түрлендіреді. Әріптердін берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табуды біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
-Сандарға амалдар қолдану касиеттері негізінде әріпті өрнектерді ыкшамдау алгоритмін сипаттайды — Санды өрнектер — әріпті өрнектер Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: — әріпті өрнектің мәнін табу үшін ……………… керек; ,- Әріптер мен сандар амал таңбалары арқылы байланысқан өрнекті ………… өрнек дейміз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, қарым-қатынас жасау қабілеттері артады. (Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Қосудын және көбейтудің үлестірімділік қасиеттері. Қосудың және көбейтудің терімділік қасиеттері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Мейірімді жүрекпен (жүректерін ұстайды) 3. Қалыптастырушы бағалау тәсілін пайдалану үшін «Доп лақтыру» әдісін қолдану мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады: № 4 «Кім жылдам ?» 4*8, 5*9, 5*7, 4*2, 56:7, 81:9, 16:8, 7*8, 9*6, 9*3, 0*2, 4:2, 5*9, 0:2, 0*2, |
Тақта, бор доп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут
Топпен жұмыс Сергіту сәті Топпен жұмыс |
Топтық жұмыс №1 Мына жазбаларды қай топтарға бөлуге болады? Х+65=100-654, 965-452=513 а+456 R>987 78=78 124+68+45=237 (56-654)-451= 259 a+456 d-456 c-d+a 124+68+45 (56+654)-451 47<123 c-d+a d-456 А) (Оқушылар А-3, қағазында жазылған парақшаларды тиістісіне жапсырады)
Жапсырып болған соң тақтаға іліп қояды. Ә) Бір бағанға санды өрнектерді жазып ,олардың мәнін тап.Екінші бағанға әріпті өрнектерді жаз. Жазып болған соң оқып береді. Қорытынды: Санды өрнектер-олар сандар мен амал таңбаларынан тұрады. Әріпті өрнектер- әріптер мен амал таңбаларынан тұрады. 7>5, a+b =b+a , 25-8˂25-3 түріндегі жазу өрнек болмайды. Мұнда салыстыру белгілері бар: «˂», «˃» олар теңсіздік болады, ал «=» таңбасы болса, ол теңдік болады. Тақтадан жазбаларды оқып не екенін айтады. 8-2 100˃15 45-7+3 а+3=5 4+5-3 с+п 6+3=9 62˂100 №2 Әріпті өрнектердің мәнін тап
Әр топ бір өрнекті орындайды. Тізбектеп оқиды. «Қарқын» тәсілін қолдану арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, төмендегі есептерді шығартамын. 1 оқушы есептің берілгенін оқиды. 2 оқушы есептің шартын оқиды 3 оқушы есептің сұрағын оқиды. 4 оқушы есептің шешімін оқиды 5 оқушы еспетің жауабын оқиды. 6 оқушы қосымша сұраққа жауап береді №3 Есептерді шығар. а) Әрқайсысының массасы 8 кг болатын 6 дорба картоп сатып алынды. 24 кг жұмсалды. Неше килограмм картоп қалды? Сатып алынды – 8 кг – 6 д (к)- ?кг Жұмсалды – 24 кг Қалды — ? кг Шешуі: 8кг*6= 48 кг (картоп) (к 48кг-24кг=24кг картоп Жауабы: 24 кг картоп қалды. Картоп қайда өседі? Не үшін керек? ә) Бөшкеде 100 литр су болды. Одан 7 литрден 9 шелек су алынды бөшкеде неше литр су қалды? Әркім өз орындарында орындайды Болды — 100л Алынды – 7 л , 9 ш с Қалды — ? л Шешуі: 7л * 9 = 63л 100 — 63 = 37 л Жауабы: Бөшкеде 37 л су қалды Қыс мезгілінде су қандай күйге түседі? Қатты- мұз Б)Бөшкеде 100 л су бар еді. Оның үстіне 7 литрден 5 шелек су құйылды.Бөшкедегі су неше литр болды? Бар — 100л Құйылды–7 л 9 ш Болды-? Шешуі: 7л * 5 = 35 л (су) 100 + 35 = 135 л (су) Жауабы: Бөшкеде 135 л су болды Судың неше күйі болдаы? Қатты-мұз, газ- бу, сұйық- су в) d бума қағаз сатып алынды, олардың әрқайсысына k парақ бар. b парақ жұмсалды. Неше парақ қағаз қалды? Сатып алынды –d бума Шешуі:b-(k-b) 60-(45-15)=30 Бар –к парақ Жауабы:30 парақ қағаз қалды. Жұмсалды-b Қалды-? 1. 3, 4 және 8 сандарының бәріне бөлінетін қандай сан ? (24) № 5 Әр топ бір өрнектен орындайды. Бос орынға кестедегі сандарды қоя отырып, өрнектер жаз. Тиімді тәсілмен есепте. 86+123+57+34=300 86+14+57+4=161 86+114+57+43=300 86+213+57+214=570 |
А-3.
Парақшалар желім
слайд
слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
№7 Логикалық тапсырма: Шелек пен себеттің әрқайсысында 10 алмадан бар. Шелектен себетке 3 алма салып алынды. Шелекке қарағанда, себеттегі алма нешеге артық? (10; 10. 10-3=7, 7 шелекте, 13 себетте. 13-7=5 артық) Қорытынды: Семантикалық карта. Әр жауаптың қасына қосу таңбасын қ
|
Үлестірмелі парақтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс. Не ерекше ұнады? Не түсініксіз болып қалды? Үй тапсырмасы: № 6 91 бет Бағалау критерийлері:
|
Үлестірмелі парақтар Үлестірмелі парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша | Сөзжұмбақ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс ол мұқият жоспарланған басты жұмыс, сондықтан оқушылар өз деңгейіндегі оқушылармен сенімді түрде жұмыс жасайды, ал өз деңгейімен болмаса онда сенімсіз болады. Серіктестер арасындағы диалог кезінде, екеуі де бірдей үйренеді, біреуі екіншісіне тәуелді болмайды |
Сұрақ қою Бірін-бірі бағалау
|
Денсаулықты қорғау технологиясы. Іс-әрекеттің белсенді түрлері. Баланың дұрыс отыруын қадағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |