Шешендік сөздердің жанрлық түрлері (Сабақ жоспары)

0
1514
Гомотетия және оның қасиеттері
Сыныбы:9 Күні:
Сабақтың тақырыбы Шешендік сөздердің жанрлық түрлері
Мақсаты  Шешендік сөздердің жанрлық түрлері туралы білім беру.
Күтілетін нәтижелер

 

 

А. Шешендік арнау, шешендік толғау, шешендік дау туралы мәліметтер алады.

В. Шешендік сөздердің өзіндік ерекшелігі туралы айта алады.

С. Билердің қазақ қоғамындағы рөлі туралы ой-толғау жаза алады.

Керекті жабдықтар

 

 

Ноутбук. Презентация «Шешендік сөздер»,

жұмыс дәптері,

Қазақ әдебиеті оқулығы, Ақшолақов Т.,Жұмажанова Т.,Қалиев С., Дүйсебаев С. , бағдаршам түстері

Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Уақыты Мұғалім әрекеті  Оқушы әрекеті
Кіріспе

 

 

 

10 минут

 

 

— оқушылармен амандасу;

— сыныпты түгендеу;

— кезекшілік қызметін қадағалау;

— оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

 

Үй тапсырмасын сұрау, үздігін таңдату.

 Тренинг арқылы «Мен аспан әлемінің…»(айымын, күнімін, жұлдызымын) 3 топқа бөлу.

мұғаліммен сәлемдесу;

— кезекшілік қызметін атқару;

— сабаққа зер салу.

 

 

 

 

 

Оқушылар үй тапсырмасын айтып, үздігін таңдайды.

 

 

Оқушылар3 топқа бөлінеді.

Тұсаукесер

 

5 минут

 

 

Ой шақыру.

Би-шешендерге тән қасиеттерді атаңдар.

(елші, мәмлегер, заңгер, психолог, ақын, шешен, саясаткер, қоғам қайраткері, тәрбиеші, ойшыл, ғалым)

Бүгінгі сабақта біз не білеміз, не үйренеміз?

Табыс критерийі

1. Шешендік арнау, шешендік толғау, шешендік дау туралы мәліметтер аламын.

2. Шешендік сөздердің өзіндік ерекшелігі туралы айтамын.

3. Билердің қазақ қоғамындағы рөлі туралы ой-толғау жазамын.

 Оқушылар сұрақтарға жауап береді, жаңа тақырып туралы айтады.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың табыс критерийін құрады.

 

Негізгі бөлім

 

 

 

 

20 минут Топтың «Алтын ережесін» қайталату.

«Мозайка» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгереді.

 

Сұрақтарға жауап алу.

1.Шешендік арнау деген не?

2.Шешендік толғау деген не?

3. Шешендік дау деген не?

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалату.

Тапсырмалар:

1-2-топ: Шешендік сөздердің өзіндік ерекшелігі туралы айту.

3-топ: Билердің қазақ қоғамындағы рөлі туралы ой-толғау жазу.

Табыс критерийі:

1. Тапсырманың нақты орындалуы.

2.Жүйелілігі.

3. Дәлелді пікірлер  келтіре алуы.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы өзара бағалату.

Оқушылар топтың «Алтын Ережесін» қайталайды.

Оқушылар өздеріне берілген тақырыпшаны оқып сағат тілі арқылы келесі топқа барып, жаңа тақырыпты түсіндіреді.

 

 

 

 

 

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі  бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы өзара бағалайды.

Қорытынды

 

 

 

 

10 минут

 

«Он сұрақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушының маңдайына би сөзін жазу.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы өзара бағалату.

Үй тапсырмасы:

  1. Шешендік сөздердің жанрлық түрлерін оқу.
  2. Жоғары және төмен сұрақтар дайындау.

Рефлексия

Сабақ несімен ұнады?

Не қиын болды?

Негізгі сөз жазылған қағазды алған қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі.

 

 

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалайды.

 

 

Үй тапсырмасын жазып алады.

 

 

 

 

 

Оқушылар стикерге жауап жазып, қағазға жапсырады.

 

Дереккөз: zkoipk.kz

Ұқсас материал: 

  1. С.Мәуленовтің «Түбірлер», «Құлын» өлеңдеріндегі автор ойын талдап жазыңыз
  2. М.Әуезовтің «Еңлік-Кебек» драмасындағы сөз бен мінез (характер – адамның ішкі сипаты) жасаудағы шеберлігін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз
  3. І.Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасындағы «Бай-бай, Құлагерім!..» жақтауындағы ақын мен тұлпар өмірі ажырамас тұтастық па?
  4. С.Сейфуллиннің «Сыр сандық» өлеңіндегі нағыз досқа тән қасиеттерге өз көзқарасыңызды танытып, сыни талдау жасаңыз
  5. «Абай жо­лы» ро­ман-эпо­пея­сы туралы түсінік (І том)
  6. Мәди Бәпиұлының «Қарқаралы»,«Қаракесек» өлеңдері арқылы ақын өмірінің көрінісін талдап жазыңыз
  7. Ақан серінің «Құлагер» өлеңіндегі Құлагердің сипатын талдап жазыңыз
  8. Әсет Найманбайұлының «Салиха-Сәмен» поэмасы мен ғашықтық жырларындағы жігіт сипатын талдап жазыңыз
  9. А. Байтұрсыновтың «Қазақ салты» өлеңіндегі қазақ халқының психологиясын талдап жазыңыз
  10. М.Дулатов автор ретінде «Бақытсыз Жамал» романындағы үстем тап өкілдерін жақтаушы ма, әлде даттаушы ма?

ПІКІР ҚАЛДЫРУ