Пәні: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жазылым Күні: 18.01.2018 Сынып 1 «Қ» |
Мектеп: №18 Мұғалімнің аты –жөні: Ахмет Ақжамал Қатысқандар: 24 Қатыспағандар: |
||
Сабақ тақырыбы: | Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі | ||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу жоспары |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: | ||
Дыбыстарды ажыратады, сөздерді буындап, дыбыстық талдау жасап, сюжетті сурет бойынша сөйлем құрай алады. | |||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | |||
Оқу түрлерін қолдана алады, кері байланыс жасайды.Автордың кім (не ) туралы айтқысы келгенін біледі. | |||
Кейбір оқушылар орындай алады: | |||
Сөздерді, сөйлемді толық оқиды. Қысқы ойын түрлері туралы біледі. | |||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: | ||
Дыбысты ажыратады, дыбыстық талдау жасайды, сөйлемді тізбектей оқиды. | |||
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : | |||
Әтеш, әже, әйнек, дәптер, кәрі | |||
Сыныптағы диалог /жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Әтеш сөзіне дыбыстық талдау жасату. |
|||
Талқылауға арналған сұрақтар: Ә қандай дыбыс, сөз, сөйлем құра |
|||
Не себепті …. деп ойлайсыз? | |||
Ә дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі ме? | |||
Ишара: | |||
Әтеш қандай дыбыс шығарады? | |||
Алдыңғы оқу | Ө дыбысы мен әрпі | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеті | Ресурстар | |
Сабақтың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. 5 — минут |
Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш Өткен сабақтарға шолу жасау I.Ойын: Шашыраған пазлдар / пазлдардаың артында сұрақтар жасырылған/ • Буын дегеніміз не? • Әріп дегеніміз не? • Дыбыс дегеніміз не? • Сөз дегеніміз не? • Сөйлем дегеніміз не? • Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? -Пазлдарды құрастыру арқылы әтеш, әже, әткеншек суреттері шығады. -Балалар суреттен не көріп тұрмыз? |
Шаттық шеңбері |
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
Топқа бөлу. «Универсиада — 2017» Коньки , шаңғы, аққала, шана тобы «Қанатыңды кең серпі» бейнежазба көрсету
«Асыл әжем» әнін тыңдату арқылы оқушылардың ойын білу, әжелері туралы әңгімелету, сабаққа ену
Тыңдалым Дыбыс артикуляциясын дұрыс қоюға үйрету үшін «Айна» ойынын ұйымдастыру. Оқушылардың бірі – айна болады. Ал екіншісі сол айнаға қарап, әріпті айтады. Мысалы, айнаға (оқушыға) қарап отырып, «Ә» деп айтқанда тіліміз қайтеді? Дыбыс кедергіге ұшырамай созылып айтылып тұр. Ендеше «Ә қандай дыбыс?» деп дыбыстың артикуляциясын бақылай отырып, айтылу ерекшелігіне қарай дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата алуына мүмкіндік жасау. Әріптің таңбалануын көрсету. Әтеш сөзіне дыбыстық талдау жасату. Ә ауыз мол ашылып, тіл мен иектің төмен түсуінен пайда болатын жіңішке дауысты дыбыстың таңбасы. Көбінесе сөздің бірінші буынында,ортасында қолданылады. Оқылым Оқулықтағы «Оқу» белгісі тұрған сөздер мен сөйлемдерді өз бетінше буындап оқуға, жиі кездесетін сөзді тұтас оқуға, түсініп оқуға жаттықтыру. |
Бинежазба
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
|
Сергіту сәті 1 минут |
Әли мен Айя «Аққала» туралы ертегі. | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
Қызықты тапсырма 8 минут
Аяқталуы
16 минут |
№1 Оқылым. Ән сән дән әке Сәкен тәтті дәрі дәрігер тәулік сәуір Дәуір Әсет.
№2 Жаңылтпашты оқы және жаңылмай жатқа айтып көр. Келген малшы Әрі әнші, Әрі аңшы.
Айтылым
Оқушыларға «Шана» мәтінін тізбектей оқыту.
«Автор орындығы» стратегиясын қолданып, оқушыларға ертегінің мазмұнын айтқызу.
№3 Әріптерден сөз құра. Оларға сәйкес суретті таңда. Дәрігер,әтеш,Дәурен деген сөз шығады.
Жазылым Оқушылардың Әә әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазуын қадағалау. Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен генетикалық әдісті тиімді қолданыңыз. Ә дыбысын ауада жазу Жазу дәптеріне жазу |
Айна(жұптық жұмыс
Әтеш суреті
Оқулық, смайликтер
Орындық
Магниттік тақтайша, түтікше |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс Оқушылар Шана, коньки, шаңғы, аққаланы бояйды Сабақ ұнаса — жасыл түспен Кейбір жерлері түсініксіз болса — сары түспен Түсінбеген болса — қызыл түспен |
Бағдаршам түстері |
|
Қосымша мәліметтер | |||
Саралау –оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз ? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз |
Пәнаралық байланыс: АКТ –мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|
Рефлексия | |||
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді ? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті ? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым ? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге ? |
|||