Табиғи ортада қандай қауіп-қатерлер бар?

0
11562
Гомотетия және оның қасиеттері

Оқушылардың түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау. Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау.

Пәні: дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су-тіршілік көзі

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 3 сынып

Сабақ тақырыбы: Табиғи ортада қандай қауіп-қатерлер бар?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары :

3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау.

3.1.4.4 өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтайды, атайды.

Көптеген оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді бағалайды

Кейбір оқушылар :Қауіп-қатерден қорғанудың ережесін құрастырады

Бағалау критерийлері:

1. Табиғи ортада кездесетін қауіп-қатерлерді түрлі дереккөздер негізінде анықтайды, бағалайды.

2.Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлайды.

Тілдік мақсаттар: Қоршаған орта, техногендік,экология,табиғи,қауіпсіздік.
Құндылықтарды дарыту: Оқушылардың бір-біріне құрмет көрсетуіне «Бірлескен жұмыс» әдісінде және табиғатты қорғауға баулу мақсатында «Зерттеу мен бақылау» әдісі қолданылады .
Пәнаралық байланыстар: Жратылыстану пәнімен «Сәйкестендіру«әдісінде, Музыка пәнімен «Әнді жалғастыр» әдісімен байланысады
АКТ қолдану дағдылары Интернет-ресурстар, дереккөздер
Бастапқы білім Оқушылар ауа-райының қолайсыз жағдайындағы және табиғи апаттарды біледі. «Ассоциация картасы» әдісінде бастапқы білімі еске түсіріледі.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

1 мин

2 мин

Психологиялық тренинг: «Әнді жалғастыр!»

Топқа бөлу: Мозайка» әдісі.

Қима қағаздар арқылы бөліну

Бастапқы білімді еске түсіру

Табиғи ортада қандай қауіп- қатерлер бар?

ҰЖ «Ассоциация картасы» әдісі

Дескрипторы:

— Қауіп-қатер сөзіне ассосация құрады,

— топта талқылайды.

қима қағаздар

 

 

 

суреттер

Сабақтың ортасы

5 мин

5 мин

5 мин

2 мин

1 мин

4 мин

3 мин

5 мин

2 мин

БК-1.Табиғи ортада қауіп -қатерлерді түрлі дереккөздер негізінде анықтайды, бағалайды

ТЖ. «Бірлескен жұмыс» әдісі.(Табиғи ортада қауіп -қатерлерді түрлі дереккөздер негізінде анықтау мақсатында)

Саралау: Тапсырма бойынша саралау

1-топқа «Постер жасау» әдісі

дескрипторы:

-Ақпарат көздерінен алынған материалдар бойынша техногендік қауіп-қатерді анықтайды.

-Постер жасайды.

— Топта талқылайды.

2-топ «Кесте құрастыру» әдісі

дескрипторы:

  • Ғаламтор материалдары арқылы экологилық қауіп-қатерді анықтайды.
  • Кесте құрастырады.
  • Топта талқылайды.

3-топ «Коллаж» құрастыру әдісі

дескрипторы:

  • Табиғи қауіп-қатерлерді берілген мәтін бойынша анықтайды;
  • Берілген суреттер бойынша коллаж жасайды;
  • Топта талқылайды.

ҰЖ « Серпілген доп» ойыны

Дескрипторы:

Экологиялық қауіп -қатер түрлеріне мысал келтіреді

-Табиғи қауіп -қатер түрлеріне мысал келтіреді

-Техногендік қауіп -қатер түрлеріне мысал келтіреді

 

ТЖ. « Ойлан,бөліс!» әдісі.(Табиғи ортада қауіп –қатерлерден адам өміріндегі шығындары негізінде бағалату мақсатында)

Саралау: Дереккөздер бойынша саралау

Дескрипторы:

1-топ

— Экологиялық қауіп-қатерлер туралы ғаламтор материалдарын талқылайды;

— экологиялық шығынның адам өміріне қаншалықты зардап әкелетініне қарай бағалайды.

2-топ

  • Табиғи қауіп-қатерлердің зардабы туралы мәліметтерді талқылайды;
  • Табиғи қауіп-қатерді тигізетін шығына сәйкес бағалайды.

3-топ

-Техногендік қауіп-қатерлер туралы берілген ақпаратты зерделейді;

— техногендік қауіп-қатердің адам өміріне қаншалықты зиян әкелетіндігін сараптап, бағалайды

 

ӨЖ. ҚБ тапсырмасы: «Кім жылдам» әдісі

 

Похожее изображение Похожее изображение

 

http://ok-t.ru/studopediaru/baza9/877362505519.files/image006.png http://survincity.ru/wp-content/uploads/images6/navodneniya_43.jpg

 

 

Дескрипторлары:

Сурет бойынша табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтайды

-сол қауіп-қатерлердің қаншалықты зиян екенін бағалай отырып әңгімелейді.

Бағалау: «Бағдаршам » әдісімен өзін-өзі бағалайды.

Қызыл түс- табиғаттағы кездесетін

қауіп-қатерді анықтауда қиналдым,олардың зардабы бойынша бағалай алмадым

c:\users\user\desktop\кемерово\активные методы обучения\1290665759_svetofor.jpg Сары түс- табиғаттағы кездесетін қауіп-қатерді анықтадым , олардың зардабы бойынша бағалай алмадым

Жасыл түс- табиғаттағы кездесетін қауіп-қатерді анықтадым, олардың зардабы бойынша бағалай алдым

Сергіту сәті:

Балалар шеңбер бойына тұрады.

Су дегенде қолдарын алдына созады.

Ауа деген кезде қолдарын жоғары көтереді.

От десе, екі қолын айналдырады.

Жер десе ,қолдарын түсіреді.

БК-2. Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлайды, қорғанудың ережесін құрастырады

ЖЖ. «Зерттеу, бақылау» айдары

( табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлату үшін)

Дескрипторы:

— қауіп-қатерден сақтану ережелерімен танысады

-үйренген ережені басқа оқушыларға түсіндіреді

ЖЖ. «Иә»немесе «жоқ»әдісі (табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлаудың дұрыс не бұрыс екендігін анықтау мақсатында)

1.Жер сілкіну техногендік қауіп-қатерге жатады.

2.Зауыттардан қалдықтардың бөлінуі табиғи қауіп-қатер боп саналады.

3.Адамның іс-әрекетінен су тасқыны пайда болады

4.Найзағай ұрғанда металл заттардын жанында тұрма!

Дескрипторы:

-тұжырымдарды оқиды;

— дұрыс жауапқа «+» таңбасын қояды;

— бұрыс жауапқа «-» таңбасын қояды

Саралау: Диалог және қолдау көрсету саралауы

Тұжырымдардың дұрыс немесе бұрыс екендігін ажыратуда көмек қажет ететін жұптарға сұрақтар қойып, қауіп-қатерлердің ережелерін қайталатамын.

 

ӨЖ. ҚБ тапсырмасы « Стоп кадр» әдісі

(Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлап, қорғанудың ережесін құрастыру мақсатында)

Дескрипторы:

— Су тасқынының болу себебін анықтайды;

— табиғи ортада су тасқыны кезіндегі қауіпсіздікті жоспарлап айтады

— су тасқыны кезінде өзінің қорғану ережелерін құрастырады

Саралау: Қарқын бойынша саралау.

Қарқыны жылдам, қолдауды аз қажет ететін оқушылар өрттен қорғанудың ережесін құрастырады.

Қарқыны баяу, қолдауды көп қажет ететін оқушыларға су тасқыны кезіндегі қауіпсіздікті жоспарлап, жеке ережелер құрастыруда сурет ұсынып, ережелерді еске түсіремін.

Бағалау: «Менің көңіл күйім» әдісі бойынша бағалау

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg — Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлайды, қорғанудың ережесін құрастырады

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg — Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлайды, қорғанудың ережесін құрастыра алмайды

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg — Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлауда қиналады, қорғанудың ережесін құрастыра алмайды

 

Қауіп-қатерлер туралы

журнал

 

планшет

суреттер

доп

планшет

 

Қауіп-қатерлер туралы

журнал

 

Таратпа парақ

 

Бағдаршам суреті

 

Қауіп-қатерлер туралы

ережелер

Таратпа парақ

Су тасқыны туралы

бейне

көрсетілім

 

Смайликтер

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия:

Аяқталмаған сөйлем«әдісі.

-Бүгінгі сабақта мен….түсіндім,… білдім,…. көзімді жеткіздім.

-Бүгінгі сабақта қуантқаны……. .

-Мен өзімді…. үшін мақтар едім.

-Маған ерекше ұнағаны….. .

-Сабақтан соң маған …..келді.

-Бүгін маған….сәті түсті.

-Қызықты болғаны…… .

Таратпа қағаздар
Саралау Бағалау

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасы

ның сақталуы

Топтық жұмыстың «Бірлескен жұмыс» әдісінде «Тапсырма бойынша саралау өткіземін. Оқушылардың қабылдау қабілетін ескере отырып топқа бөлемін.

1-топқа «Постер жасау»

2-топқа«Кесте құрастыру»

3-топқа «Коллаж» құрастыру әдістерін пайдалануды қарастырдым.

Жұптық жұмыс кезінде «Зерттеу,бақылау«әдісін таңдадым.

Қарқыны жылдам, қолдауды аз қажет ететін оқушылар өрттен қорғанудың ережесін құрастырады.

Қарқыны баяу, қолдауды көп қажет ететін оқушыларға су тасқыны кезіндегі қауіпсіздікті жоспарлап, жеке ережелер құрастыруда сурет ұсынып, ережелерді еске түсіремін.

«Иә»немесе «жоқ»әдісінде Тұжырымдардың дұрыс немесе бұрыс екендігін ажыратуда көмек қажет ететін жұптарға сұрақтар қойып, қауіп-қатерлердің ережелерін қайталатамын деп жоспарладым.

№1 БК бойынша

«Бағдаршам»әдісі бойынша жүргізілді.

Бағалау: «Бағдаршам » әдісі бойынша

-Жасыл түс-табиғаттағы кездесетін қауіп-қатерді өте жақсы түсіндім

Сары түс- табиғаттағы кездесетін қауіп-қатерді ұқты,бірақ қайталауы керек

Қызыл түс- табиғаттағы кездесетін қауіп-қатерді анықтауда қиналады

№2 БК бойынша

Бағалау: «Менің көңіл күйім» әдісі бойынша

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg — Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлайды, қорғанудың ережесін құрастырады

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg — Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлайды, қорғанудың ережесін құрастыра алмайды

http://internet-konkursy.com/wp-content/uploads/2015/04/smailik3-konik-kui.jpg — Өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлауда қиналады, қорғанудың ережесін құрастыра алмайды

Сергіту сәтін орындаған кезде

Шеңбер бойымен түзу,кедергісіз тұру ескертілді.

ТЖ кезінде планшет пайдаланды.

Жұмыс

барысында қауіпсіздік ережелері еске түсіріледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Ықшам сабақ барысында тапсырма бойынша

«Бірлескен жұмыс» әдісі топтық жұмыста сәтті өтті.Әр топқа берілген тапсырма бойынша баланың табиғаттағы кездесетін қауіп-қатерге байланысты қызығушылығын ояттым.Өзіндік жұмыста «Стоп кадр«әдісін пайдаландым.Бейне көрсетілімді оқушылар немен аяқталатынын жоспарлауға үйренді.Екінші критерий бойынша»Зерттеу,бақылау«әдісі табысты болды,бірақ сабақ бұдан да сәтті болуы үшін «Түртіп алу» «әдісін қолдануым керек еді.

Жалпы баға

1.Топпен жұмыс кезінде»»Бірлескен жұмыс«әдісі тиімді болды.

2.Жұптық жұмыс кезінде»Ия»немесе»жоқ«әдісі сәтті өтті.

1.Өзіндік жұмыста «Кім жылдам?» ойыны сабақтың жақсы өтуіне ықпал етті.

2.Сабақтың қызықты болуына ұжымдық жұмыстың « Серпілген доп» әдісі әсер етті.

 

Абишева Меруерт Амиркуловна

№23 орта мектеп-лицей мұғалімі


ПІКІР ҚАЛДЫРУ