Жаңа экономикалық саясаттың барысы (ашық сабақ)

0
2498
“Шығармалардағы әдіс –амалдарды жетілдіру” Ашық сабақ

 

Сабақтың тақырыбы Жаңа экономикалық саясаттың барысы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Жаңа экономикалық саясатқа талдау жасау

Жаңа экономикалық саясат жылдары болған тарихи фактілерге тоқталу

Сабақ мақсаты

Барлығы оқушылар:

— ЖЭС жылдарында қандай өзгерістер болғанын және оның соңы немен аяқталғанын талқылайды;

Оқушылардың басым бөлігі:

-Осы жылдарда ел билеген өлкелік партия қызметкерлерінің саясатының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайды

Кейбір оқушылар:

-ЖЭС пен қатарласа келген 1921 жылғы аштық пен жер су реформасы кезіндегі ішкі жағдайды сипаттайды

Бағалау критерийі

ЖЭС кезінде болған жағымды факторларды анықтайды

ЖЭС кезіндегі аштық пен жер су реформасына талдау жасайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Мәтіндегі негізгі сөздерге көзқарасын білдіреді, графикалық органайзер арқылы кестеге толтырады және пікірталасқа түседі.

Бірлескен оқуда несие қоғамы, жалға алу, еңбек міндеткерлігі, экономика, жалдамалы еңбек деген термин сөздерге түсініктеме беріледі

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. 1920 жылдың басындағы ҚзақАКСР дегі ішкі,сыртқы жағдай қандай болды?

2. Неліктен ЖЭС жылдары басталып,аяқсыз қалған мәдени іс шара деп аталды?

Диалогқа арналған сұрақтар:

Кеңес Үкіметінің Коммунистік партиясының І хатшысы В.И.Ленин жаңа экономикалық саясатты жүргізуді жөн көрді, өйткені …………..

Неліктен бұл шара басталып,аяқсыз қалған дүние деген атау алды?

Жазылымға арналған тапсырмалар:

«Салыстыру кестесін», «Жүйелік органайзер» толтырады

Тарихи концепті Маңыздылық, дәлел, интерпретация,ұқсастық пен айырмашылық
Құндылықтарға баулу
ЖЭС кезеңі өлкелік партия ұйымының жұмысы бойынша қаншалықты деңгейде жүргізілді анықтайды
Пәнаралық байланыс Әдебиет, география, құқық
Алдыңғы білім ҚазақАКСР құру
Сабақтың барысы

Жоспарланған уақыт

40 минут

Жоспарланған әрекеттер

(Ж-жеке; Жт-жұптық; Т – топтық; Ұ – ұжымдық;

М-мұғалім; ҚБ-қалыптастырушы бағалау; ИТ-ин терактивті тақта; ФБП-формативті бағалау парағы)

Ресурстар

Басталуы

1 минут

4 минут

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару.)

Бастапқы ынталандырушы материал:

  • Азамат соғысынан кейінгі АКСР дегі өмір қалайша өрбіді
  • Экономика өзгерісті талап еттіме?
15 минут

15 мин

2 мин

Жаңа сабақтың тақырыбы белгілі болғаннан кейін, сабақ мақсаттары түсіндіріледі

1.Жаңа экономикалық саясатқа көшу және оның барысы

2.1921-22ж ашаршылық

3.Жер су реформасы

Ж-жеке жұмыс Жүйелік органайзер

Тарихи концепті: Маңыздылық

Берілген кестедегі алғашқы 2 графаны толтыру міндетті, қалған 4 графаны еркіне қарай

ЖЭС ке көшу барысы Енгізілген өзгерістер

1921-22ж ашар

шылық

Жер су рефор

масы

ЖЭС кезінде іске қосыл

ған өнеркә

сіптер

Нәтижесі

ЖЭС жылда

Ры

ҚБ –әр оқушы өзін өзі бағалайды

Дескриптор
  • ЖЭС басталған кезеңін анықтайды
  • Енгізілген өзгерістерді анықтайды
  • Ашаршылық жайлаған аудандарды табады
  • Адам шығынын анықтайды
  • Жер су реформасының мәнін анықтайды
  • ЖЭС барысында іске қосылған өнеркәсіп орындарын жазады

Кері байланыс

Оқушылар осы кестені толтыруда сендердің қиналған жерлерің болды ма?

Ұжымдық жұмыс

ЖЭС кезеңіндегі болған өзгерістерге алып қосарларыңыз барма? (4 аргумент/факт келтіру)

1.

2.

3.

4.

 

Оқулықпен жұмыс

140-143 беттер

Дәптермен жұмыс

Аяқталуы

2 минут

1 минут

(Ж) Рефлексия — «Ресторан әдісі»

Мен ……… тағы тапсырыс берер ем

Маған бәрінен ұнағаны ………..

Менің асқазаным қорытты ………..

Келесіде маған қосыңызшы……….

Үй тапсырмасы: ЖЭС жылдарына қатысты тың мәліметтер іздеп келу

Стикер
Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсет пексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

 

Жеке жұмыста Жүйелік органайзер, үлгісі көрсетілген

Алғашқы екі графасы кестенің толтыруға міндетті, қалған төрт графасы оқушы еркіне қарай.

ЖЭС кезіндегі экономикада болған өзгерістерге өздерінің талдау жұмысы бойынша 4 дәлел аргументін келтіреді

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

1. Жаңа тақырыпты анықтау,ашық сұрақтар арқылы, оқушы жауаптары «бармақпен» бағаланады

2. «Жүйелік органайзер» кестесі – жеке жұмыс әр оқушы өзін өзі дескриптор арқылы бағалайды

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Басқа материалдар

ПІКІР ҚАЛДЫРУ