Жер және ғарыш | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Касимов Казбек Рыскалиевич | ||||||
Сыныбы: 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Ғарыш дегеніміз не? | ||||||
Сабақтың оқыту мақсаттары |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеудің қажеттілігін түсіну. |
||||||
Табыс критерййі | Барлық оқушылар орындай алады:
; |
||||||
Көпшілік оқушылар орындай алады:
|
|||||||
Кейбір оқушылар ғана орындай алады: сұрақтарды дұрыс қою дағдыларын көрсетеді; жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Дағдыларды дамыту. Болжамдарды құрумен жұмыс жасау; болжамдарды дамыту; материалды талқылау жəне түсіндіру. Көптілдік: ғарыш – космос – space. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Осы сабақтың тірек сөздері: “астрономия”, “шоқжұлдыз”, “ғарыш”. Сабақ барысында сөйлесу/жазу үшін қолданылатын тіл: Талқыланатын сұрақтар. Аспан деген не? Күн жəне ғаламшарлар – отбасы ма? Бұл туралы бізді қызықтыратын қосымша ақпаратты бізді қайдан білуімізге болады? |
||||||
Өткен сабақтардан алған білім | Зерттеу дағдылары (тақырыпты, зерттеу мақсатын анықтайды, болжамдар ұсынуға тырысады, ақпаратты алу көздері туралы біледі: кітаптардан, мамандардан). Мектепке дейінгі мекемеге барған кезде оларда ғарыш, Жер ғаламшарлары, Күн туралы негізгі ұғымдар қалыптастырылған. Балалар ғарышкер мамандығы туралы біледі. | ||||||
Күтілетін нәтиже | Оқушылар:
|
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарланған уақыт мөлшері | Жоспарланған жұмыс түрлері | Пайдаланыла-тын қор | |||||
I. Дұрыс əсерлі көңіл күй орнату. 0–1 мин. |
Ұ) Оң эмоционалдық күйге келтіру. «Бес шапалақ » ойыны (Амандасу) Дене мүшелерімізді ояту жаттығуы. Топқа бөлу Бағалау. |
Ойын арқылы жағымды көңіл күй туғызу | |||||
II. Өмірлік тəжірибені маңыздандыру. Мақсатты болжам. 2–5 мин |
(Ұ) Балалар аспан денелерін зерттейтін астроном ғалымдар бола аламыз ба? Ендеше бізге аспан денесін зерттеу үшін не керек? (Оқушы жауабы: білім және аспап керек) Сабақтың мақсаты хабарланады Астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; «Сен білесің бе?» видеороллик 1-слайд: Астрономия — жер бетіндегі ең ежелгі ғылым. Ол ғаламды, аспан денелерін, олардың қозғалыстарын, пайда болуы мен дамуын зерттейді. Бағалау. |
Оқулықтағы кесте (кестені флипчартпен тақтаға шығаруға болады). | |||||
Сабақтың ортасы III. Тақырып бойынша жұмыс 6–40 мин. |
(Ұ, Ө) Оқулықпен жұмыс жасау.
Кіріспе тапсырма. Ғарышқа саяхат.Оқушылардан ғарышты қалай елестететіндерін сұраңыз. Суретке назар аудартыңыз. Анықтаңыз: — Сендердің елестеткендерің шындықпен сәйкес келді ме? — Ғарышта не бар? 2-слайд: (Ғарыш — бұл шексіз кеңістік, онда сан алуан ғарыш денелері бар.) Ерте заманда адамдар аспанда көрінетін жұл- дыздарды аспан күмбезіне қағылып тұрған шегелер деп есептеген. |
Оқулықтағы иллюстрация-лар. | |||||
Топпен жұмыс жасау. Қажетті ақпаратты ғаламтор желісінен табу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар.
Ракета туралы видеороллик |
Топтық жұмыс | ||||||
Сергіту сəті (əуен ойнайды). Ал балалар, тұрайық, Көкке мойын бұрайық. Алақанды ұрайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып, Ғарышкерлер сияқты Бой сергітіп алайық. |
Музыкалық сүйемелдеу. | ||||||
(Ұ, Т) Дәптермен жұмыс 31-жұмыс парағы. Ғарыш, 33-б. 32-жұмыс парағы. Шоқжұлдыз, 34-б. Бағалау. |
Дәптермен сәйкестендіру | ||||||
Қосымша деректер Тапсырмалар: Скафандр туралы видеоролик |
Дəптер – «Ғылыми күнделік». | ||||||
Сабақ соңы IV. Сабақ қорытындысы. Рефлексия.41–45 мин. |
(Ө,Қ) Рефлексия. Шоқжұлдызды құрастыр. Оқушылар “ғалам-шар” сөзінің әріптерін тауып алып, жұлдыздарды ретімен жалғастыра алады. Тапсырманы орындау нәтижесінде оқушыларда Жетіқарақшы шоқжұлдызының бейнесі (ожау) пайда болады. |
||||||
Қосымша мағлұматтар | |||||||
Дифференциация. Оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары балаларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың ілгерілеуін/білімдерін қалай қадағалайсыз? |
Пəнаралық байланыс «Өзін өзі тану» «АКТ» Құндылықтар |
|||||
Ғаламтордан алынған материалдардың толық көлемін бір топ ұсынады. Қалған балалар топ жауабын қабыл алады немесе өздерінің көзқарасын дəлелдеп, жолдастарының жауабын толықтырады. |
Сабақ барысындағы сұрақтар. Топтағы жəне өз бетіндік жұмыстың нəтижесін қадағалай отыру. |
АКТ– ақпаратты іздеудің жаңа түрлерімен танысу («Видеотека» зерттеу əдісі). Математика – есептеу дағдылары, 10 маңайында санау, «алдында, кейін, арасында, жанында». |