Химиялық реакция типтері

0
4431
Collaborative lesson planning: Maximizing the influence of lesson study

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері.

Мектеп: Зайсан ауданының әкімдігінің«М.Дауленов атындағы мектеп-интернаты»КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Дуанканова Гулнар Маукеновна
Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы Химиялық реакция типтері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.2.1 -бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу
Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакция типтерін білу.

Оқушылардың басым бөлігі

Химиялық реакция типтеріне сипаттама беріп, мысал келтіру.

Кейбір оқушылар: Әртүрлі химиялық реакция типтерін салыстыру,қорытынды жасау.

Бағалау критерийі:

1.Бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакция типтерін біледі.

2.Химиялық реакция типтеріне сипаттама бере алады, мысал келтіре алады.

3. Әртүрлі химиялық реакция типтерін салыстырады, қорытынды жасай алады.

Тілдік мақсаттар

Химиялық реакция типтерін ажыратып, теңдеулерін жаза алады.

Тақырыпқа қатысты негізгі лексикалық термин сөздер мен түсініктер:

Жай заттар,күрделі заттар,заттың құрам бөлігі, қосылу реакциясы, айырылу реакциясы, алмасу реакциясы,орынбасу реакциясы

Сыныптағы диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Химиялық реакция типтері дегеніміз …..

Қосылу реакциясына мысалы ….

Айырылу….

….Орын басу реакциясына жатады.

Алмасу реакциясы дегеніміз……

Құндылықтарды дарыту Топтық жұмыс арқылы жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, жеке жұмыс арқылы өмір бойы оқу құндылығына баулу
Пәнаралық байланыстар

Физика (жылу құбылыстары)

биология (тыныс алу)

Алдыңғы білім

7.1А Химия пәні.Таза заттар және қоспалар.

7.1В Заттардың құрамының өзгеруі.

7.2А Атом. Молекула. Зат

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар.

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақ басы

2 мин

7 мин

3мин

Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар назарын сабаққа аударады.

Психологиялық ахуал тудыру.(Көңіл күй)

(С).Үй тапсырмасын тексеру.

«Сыртқы және ішкі шеңбер»

(сыртқы және ішкі шеңберге тұрады, берілген сұрақтар арқылы сыртқы шеңбердегі оқушылар ішкі шеңбердегі оқушыларға сұрақтар қойып, жауабын тыңдайды)

Тапсырма №1

1.Химиялық теңдеу дегеніміз не?

2.Реагент дегеніміз не?

3.Реакция өнімдері дегеніміз не?

4.Химиялық реакция теңдеулерін қалай теңестіруге болады?

5.Реакция теңдеуін құрастыру алгаритімін ата.

6.Реакция нәтижесінде газ бөлінсе,тұнба түзілсе қандай белгі қойылады?

Бағалау: бірін-бірі бағалау

Саралау: Қарқын.

-Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді. 4 топ

1 топ.Қосылу реакциясы

2 топ.Айырылу реакциясы

3 топ.Орын басу реакциясы

4 топ алмасу реакциясы

-Жаңа тақырыпты ашу.Ребус беріледі тақырыпты ребус арқылы шығарады.

рөы

ꞌCLꞌꞌ ЫҚ

Feꞌꞌꞌꞌ Jꞌꞌ П Teꞌꞌꞌꞌ ꞌꞌꞌF і

 

Алдын –ала дайындалған үлестірме тапсырмалар

Түсті қағаздар

Ребус.

Слайд 1

Сабақтың ортасы

 

8мин

2мин

5мин

8мин

(Т) Семантикалық карта

Тапсырма №2 1.Берілген кестені толтырыңыз. А.

Химиялық реакция типтері Химиялық реакциялар
А+В=AВ
АВ — А+В
АВ+С—АС+В
АВ+СД—АС+ВД
2.Химиялық реакция типтеріне мысал келтіріп, реакцияларды оқылуына арналған семантикалық картаны толтыру ВС.
Химиялық реакция типінің атауы Химиялық реакция теңдеулерінің жазылуы ХРТоқылуы
қосылу
айырылу
алмасу
Орын басу
алмасу
Орын басу
қосылу
айырылу
алмасу
Орын басу

Бағалау:«Бағдаршам»

Саралау: Тапсырма

Сергіту сәті «Заряд алу» әдісі

(ЖЖ) «10 сөзді ата»

Тапсырма №3

Оқулықтан негізгі 10 сөзді теріп жаз.

Бағалау: Жұпта бір-бірін бағалау.

Саралау: Қорытынды

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

8.2.2.1 -бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу.

Бағалау критерийлері:

1.Бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакция типтерін біледі.

2. Әртүрлі химиялық реакция типтерін салыстырады, қорытынды жасай алады.

Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану

(Т)«Джигсо» Тапсырма № 4

Реакция типін анықтап, теңдеулерлін теңестіріңіз.

1.Al(OH)3 →Al2O3+H2O

Mg + HBr→MgBr2 + H2

2.Mg + HCl→MgCl2 +H2O

Ca + O2 →CaO

3.CH 4 +O2 → CO2 +H2O

Fe2O3 + Al → Al2O3+ Fe

4.KOH+ H3PO4→ K3PO4 + H2O

KClO3→KCl +O2

5.Fe + HCl →FeCl2 + H2

H2SO4+ RbOH → Rb2SO4+H2O

Дескриптор:1.Реакция типін анықтайды.

2.Реакция теңдеуін теңестіреді.

3.Реакция теңдеулерін салыстырады,талдайды.

Бағалау: Дескриптор арқылы бірін-бірі бағалау.

Саралау:Жіктеу. Қорытынды.

 

Оқулық 8 сынып

(Семантикалық карталар үлгісі)

Дайын үлестірмелі материалдар

Слайд 2

Оқулық 8сынып

Үлестірме материалдар

Слайд 3

Оқулық 8сынып

40-41бет

Сабақтың соңы

4 мин

Кері байланыс.

  1. Сабақта ұнаған 3 нәрсе;
  2. Таңқалдырған 3 нәрсе;
  3. Түсінбеген 3 нәрсе;

Кері байланыс пирамидасы

1мин

Үйге тапсырма: параграфты оқу;

Деңгейлік жаттығулар 4-вг,6 вг 40-41бет

2мин

Рефлексия:

Мен үйрендім!

Мен таңқалдым!

.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау сыныптағы оқушылардың қабылеті , білім деңгейлері әр түрлі болғанда қарапайым, орта, жоғары деңгейлі тапсырмаларды мөлшерлеп беру арқылы сабақтың тиімділігін арттыруға болады. Сабақтың өн бойында «Семантикалық картаны толтыру», «10 сөз құра», « Джигсо» әдістері және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы дереккөздер, тапсырмалар, нәтижесі мен бағалау бойынша саралау жоспарланады.

Барлық оқушылар үшін: Тақырып мақсатында көрсетілген меңгеруге тиісті материалдарды қамтитын қарапайым тапсырмалар мен сұрақтар беріледі.

Кейбір оқушылар үшін:

Орта және жоғары деңгейге құрылған жаңа материалды талдау, қорытынды жасауға өз білімін қолданатын тапсырмалар жасалады.

Бағалау оқушының оқу нәтижесінің үнемі ілгерілеп дамып отыруына ықпал ететін, мұғалім мен оқушы арасындағы кері байланысты қамтамасыз ететін үдеріс. Оқушыны дамыту үшін әр оқушының түсіну деңгейін үнемі анықтап отыру керек. Ол кері байланыс арқылы жүргізіліп отырады. Сабағымда бағалаудың формальды және формальды емес түрлерін тапсырманың мазмұны мен түріне байланысты өзгертіп отырылады, «жұпта бірін-бірі бағалау», дескриптор арқылы бірін-бірі бағалау, «Бағдаршам», «рефлексиялық пирамида» сияқты кері байланыстың түрлі тәсілдері бойынша бағаланады Ой қозғау, пәнге қызықтыру, жұмыс істеу қабілеттерін жақсарту үшін «Заряд алу» тәсілі бойынша сергіту сәті ұйымдастырылады. Пәнаралық байланысты сақтауды үнемі назарда ұстаймын. Оқытудағы спиральділік қағидатын сақтау үшін жеңілден қиынға қарай тапсырмалар алынады. Химиялық заттардың адам денсаулығына кері әсерлері туралы ескеріледі.

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ