Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 B Отарлау және ұлт — азаттық күрес | Мектеп: А.С.Пушкин атындағы орта мектебі | |||||||
Сабақ тақырыбы: Қазақстанды отарлауды Ресей қалай жүзеге асырды?
|
||||||||
Күні |
Мұғалімнің есімі: Саркытова Б.С
|
|||||||
Сынып | Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп – салдарынанықтау | |||||||
Сабақ мақсаттары: |
-XVIII ғ I ж Ресей империясының Қазақстанда жүргізген отаршылдық саясатының мәні. -Ресейдің отарлау саясатын жүзеге асыру әрекеттері. -Ресей отарлау саясаты қазақ халқын дәстүрлі шаруашылығына, әлеуметтік өміріне енгізген өзгерістері. |
|||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
|
Барлық оқушылар:Ресей империясының отарлау саясатын жүзегеасыруға бағытталған бекіністер салуын кескін картада көрсетеді. Басым бөлігі:XVIII ғ I ж. Ресейдің қазақ жерін отарлауға бағышталған әскери шептерді құру мақсатын сараптайды. Кейбірі:XVIII ғ ортасында қазақ дәстүрлі көші қон бағытының өзгеруінің салдарын бағалайды. |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен сабақ барысындағы жұмыс тілі мен термин сөздер: Отаршылдық, әскери шептер, тәуелсіздік сөздерін қолдана отырып ой пікірлерін, көзқарастарын білдіреді |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның тәуелсіздігі «Мәңгілік ел» тұжырымдамасының басты идеясы ретінде қалыптастыратын Құндылықтар: — Патриотизм мен ерлік — Адамгершілік, ынтымақтастық |
|||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүние жүзі тархиы,география | |||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
7.3.1.2. Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
|
|||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||
Басталуы 10 минут |
Психологиялық ахуал туғызу: Оқушылар мектеп директорымен амандасыңыздар, құрбынызбен амандасыңыздар, қарыз алған адаммен амандасыңыздар мұғаліммен амандасыңыздар Топқа бөлу Стикерде жазылған атау бойынша топқа бөлу 1 – топ Географтар 2- топ Тарихшылар 3- топ Зерттеушілер Топтың алтын ережесін еске түсірту Жеке жұмыс: «Сөз Ассоцияциясы» әдісі арқылы өткен білімді сұрай отырып оқушылардың қызығушылығын оятамыз және сөйлеу дағдыларын дамыту жаттығуы жүргізіледі. Оқыған материалды еске түсіреді, қайталайды, табады. Қ.Б «Жұлдызша»
|
Стикерлер
Экрандыққұралдарменжұмыс.
|
||||||
Ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс:Мағынаны ажырату «Миға шабуыл» стратегиясы «515» әдісін қолдана отырып топтарға тапсырмалар беріледі. Топтар 5 минутта1 мәселе бойынша 5 немесе 15 идея айтуы тиіс: Зерттеушілер тобына тапсырма: XVIII ғасырдың І жартысындағыРесейдің қазақ жерін отарлауына себеп болған жағдайлар Тарихшылар тобына тапсырма: Қазақ даласын отарлаудың әлеуметтік- экономикалық зардаптары
Географтар тобына тапсырмаДискриптор Кескін картаға Ресейдің қазақ шаруаларына көшіп қонуына тиым салған жерлерді анықтап көрсетіңіз. Қ.Б Мадақтау
|
Электронды оқулық , Қазақстан тарихы оқулығы,
Тарихи кескін карта
|
||||||
Аяқталуы 15 минут |
«Плакаттар жылжиды стратегиясы» «Деректерді ашу» стратегиясы
Зерттеушілер тобына тапсырма:Неліктен қазақтарда хандық билік әлсіреді? Географтар тобына тапсырма: Қазақтарды орыстандыру қандай жолмен жүргізілді? Тарихшылар тобына тапсырма: Тәуелсіздіктің тарихи маңызы қандай болады? Қ.Б:Екі жұлдыз, бір тілек |
Плакаттар, маркерлер, мәтін |
||||||
Рефлексия | Білім қоржыны | |||||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||
Саралау — Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары. белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Кабинетті желдетіп отыру. Мойынға,омыртқаға жаттығу жасату. АКТ-ны уақытымен пайдалану.Электр тоқтарға абай болу |
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||