Қасым Аманжолов «Дүниеге жар» өлеңі

0
4089

 

Күні:. Пәні: Қазақ әдебиеті Сыныбы: 7 Мұғалімі: Жұмажанова Құралай Маратқызы

16  орта мектеп

 

Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов «Дүниеге жар» өлеңі
Сабақтың мақсаты: Ақын  поэзиясының ерекшелігін, идеясын таниды
Сабақтың нәтижесі

Барлығы:  Ақын өлеңінің мазмұнын түсінеді

Көпшілігі: Астарлы ойды анықтайды

Кейбіреуі: Өмірмен байланыстыра сипаттап, жан жақты талдау жасай алады.

Тілдік мақсат

Туынды – лирикалық туынды екенін негіздеу.

Диолог, жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: Менің ойымша……, Біздің пікірімізше….., т.б.

Тәкаппар – өзін-өзі басқалардан жоғары ұстау, басқалардан артық білем деп, басқаларды менсінбеу…

Дүние – өмір, әлем, жер жүзі, жаһан

Алдыңғы оқу Қ.Аманжолов «Өзім туралы»
   
Сабақтың барысы Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау ресустар
Ұйымдастыру кезеңі

1.Амандасу

2.Психологиялық ахуал

«Бақытты сәт»

-Бүгінгі күн ерекше күн деп ойлаймын. Осындай, бақытты сәтті пайдаланып, өзімізге тілек тілейік.

1.Амандасады.

2.Оқушылар шеңбер болып тұрады

Мен бүгін өзіме сәттілік тілеймін

Мен бүгін өзіме қуаныш тілеймін….

 

 

 

Үй жұмысын тексеру

 

 

«Ізденген жетер мұратқа»

Ізденіс жұмысы

 

 

 

 

 

 

 

Қасым Аманжоловтың «Өзім туралы » өлеңі аясында ізденіс жұмысы берілді.

1 топқа: Қасым Аманжолов шығармашылығын білеміз бе?

ІІ топқа: Өлеңдегі ақын тұлғасы қандай?

ІІІ топқа: Өзге емес өзім айтам өз жайымды… (өзі туралы дерек)

Қалыптастырушы бағалау Постерлер
«Поэзия менімен егіз бе едің…» деп Қасым ақынның замандасы Мұқағали Мақатаев айтқандай келесі уақытты поэзияға арнағым келіп тұр. «Өзім туралы» өлеңінің өздеріңе ерекше әсер еткен, ұнаған шумақтарын жаттауға берілген.

Поэзия минуты

Ақын өлеңінен үзінділерді  мәнерлеп оқиды

Топ басшысы ұпай қояды  
Міне, біз қазақ поэзиясында өршіл үні мен дауылпаз жырымен дараланған Қасым Аманжоловтың өз тағдырымен бірге өрілген дәстүр жалғастығын сезіндірген шығармасымен таныс болдыңыздар. Ақын бұнымен тоқтап қалған әр түрлі тақырыпқа қалам тартты.      
Топқа бөліну

«Гүл шоқтары»

«Жер гүлсіз болмайды» дегендей алдарыңызда бірнеше гүлдер  тұр. Сол гүлдерде құпия сөз жасырылған.  Ол қандай сөз екен?

Гүл шоқтарын алады

Құпия сөзді іздейді.

 

 

-Мақал мәтелдер.

Тақырыбына сәйкес топтасады.

І топ: «Отан» тобы (отан туралы мақал мәтелдер)

ІІ топ: «Қазақ елі» тобы( ел, жұрт туралы мақал мәтелдер)

ІІІ топ: «Бірлік» тобы (бірлік, ынтымақ туралы мақал мәтелдер)

  Гүл шоқтары, кеспе қағаздар
Негізгі бөлім

 Тақырыпты ашу

«Менің әлемім» суреттер топтамасын көрсете отырып, сұрақтар қою. Сенің әлеміңде нелер бар?

Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты ақын поэзиясының ерекшелігін, идеясын ашу.

 

 

Дүние, әлем, жаһан, өмір, тіршілік

 

 

Ойларын ортаға салады

Тақырыпты дәптерге жазады

Бағалау парағы

Слайд

дәптер

 Тыңдалым

«Білім – сарқылмас қазына»

Бейне баян  тыңдату

 

 

 

 

Миға шабуыл 

Тыңдалымда қандай ой айтылды?

 

 

 

Онда ақынды неге теңейді?

 

 

 

Қай ақындардан кейінгі дара тұлға екенін ашылды?

Bilimland.kz  сайтынан  «Қасым шығармашылығы мен Дүниеге жар өлеңі» туралы аудио  тыңдайды.

Қойылған сұрақтарға жауап айтады.

-Ақын шығармашылығының  даму кезеңі мен Дүниеге жар өлеңінің жазылу мазмұны жайында.

— Онда ақынды ақ қанат құсқа теңейді. Елдің мұң мұқтажын айнытпай салып өзіне бас айтып, арман қиялына тоқалады.

Сәкен, Ілияс Бейімбеттерден кейінгі

Қалыптастырушы

Интернет Bilimland.kz  сайты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жақсы, осы тыңдалым бойынша  «Дұрыс\ бұрыс» тапсырмасы беріледі. Бұл сіздердің тыңдау қабілеттеріңізді байқатады. Оқушылар  өлең мазмұнына сайкес  жауапты табады. Қатесін қате  дұрысын дұрыс деп белгілейді  

Таратпалар

 

Жұппен жұмыс  Тақтадан жауабын шығарамын. Алмастыру минуты таратпаны тексереді. Топ басшысы ұпай қояды Слайд, таратпалар
Оқылым

«Білгенге маржан»

Қасым Аманжоловтың «Дүниеге жар» өлеңін оқу

Дауыстап әр топтан оқыту  Сұрақ: Өлең несімен ұнады?

Топтық жұмыс

Оқылым бойынша тапсырма беру

 

 

Оқушылар өлеңді оқиды.

Сұрақтарға жауап береді

«Отан» тобына: Өлеңнің тақырыбы мен идеясын табу Кейіпкері кім? Ол нені армандады?

«Қазақ елі тобына»: Өлеңге лирикалық талдау

«Бірлік» тобына: Өлеңдегі жағымды және жағымсыз жақтарды топтастыру

(Т кестесі)

қалыптастырушы

оқулық

 

 

 

 

 

постер

 

Флипчартпен жұмыс

 

 

 

 

«Отан» тобына: Өлеңдегі ойды сәйкестендір

«Қазақ елі тобына»: Сөздерді топтастырыңыз

«Бірлік» тобына Өлең жолын ретімен қойыңыз

Қалыптастырушы

Ноутбуктар

Флипчарт

 

 

 

Айтылым

«Дүниеге жар» өлеңінің мазмұны турасында

Ойлаудың алты қалпағы  рөлдік ойынын қояйық

 

Міне, біз бұдан  өлеңнің неліктен бұлай жазылғандығына көз жеткіземіз.

Әр топқа екі қалпақтан ұсынып, оқушылардың топта талқылауын  ескеру Қалыптастырушы

Ауызша

 

 

 

Жазылым «Білімдіден шыққан сөз, талаптыға болсын кез» дегендей, ойымызды жинақтап, берілген тақырыпта эссе жазайық.

Отан тобы:  «Мен өз елімнің патриотымын»

Қазақ елі тобы:«Бақ ордалы Балқашым»

Бірлік тобы: «Ақынға хат

Қалыптастырушы

Слайд

дәптер

 

 

Қорытынды бөлім Ұлтарақтай болса да
ата қоныс — жер қымбат.
Ат төбеліндей болса да
туып-өскен ел қымбат демекші, ақын поэзиясының ерекшелігінің өзі осында емес пе?

Біз бүгін Қасым ақынның Дүниеге жар өлеңімен танысып, ақын идеясын таныдық.

Сұраққа жауап

 

 

Қалыптастырушы Такта
Үйге тапсырма

Өлеңді оқып,  жаттау

Топтарға тапсырма

«Отан»: Отан туралы өлең құрастыру

«Қазақ елі»:  «Дүниеге жар» өлеңін басқа ақындардың өлеңдерімен салыстыру

«Бірлік»: Өлең мазмұнына сәйкес сурет салу

   
Рефлексия

«Сиқырлы текше»

Әр топтан  оқушылар шығып, текшені лақтыру арқылы

 

 

 

 

Не қызықты болды?

Не қиын болды?

Не білдің?

Не үйрендің?

Кімге көмек бердің?

Ұсыныс айтасың?

 

Текше

 

Бағалау Көшбасшы қорытындысы Оқушылардың бағалау парағы арқылы Қалыптастырушы  

 

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ