Өзендердің гидрологиялық режимі

0
5911

Ақтөбе қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мандибаева Лаура Сагидуллаевна

 

Кіріктірілген ашық сабақ: «Өзендердің гидрологиялық режимі»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

 

Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пән:  география Мұғалімнің аты-жөні:  Мандибаева Л.С.
Дата: Класс: 8Н (L2) Оқушы саны: 11
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 8.2A-бөлім: Құрлық суы
Сабақтың тақырыбы Өзендердің гидрологиялық режимі.
Бастапқы білім Оқушылар гидросфера және әртүрлі деңгейдегі су айналымы ұғымын білуі тиіс. Олар гидросфера, литосфера және атмосфера бір-бірімен қалай өзара әрекеттесетінін білуі керек. Олар адамдар үшін судың маңызын және адам қызметі үшін мүмкіндіктер мен шектеулер ұсынуға болатын тәсілдерді ұғынуы тиіс. Оқушылардың сондай-ақ Дүниежүзілік мұхит туралы түсініктері болуы және олар ғаламдық климаттық белдеудің ерекшеліктерімен таныс болулары тиіс.
Оқыту мақсаттары

8.3.3.3 өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)

 

  Сабақтың

  мақсаттары

Өзендердің гидрологиялық режимін түсінеді. Математика пәнімен кіріктіре отырып, өзендердің еңістігін есептеп шығарады
 Бағалау критерийлері

8.3.3.3 өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)

 

Дескрипторлар

Өзен еңістігі мен құламасының

формуласын біледі

Берілген өзендердің еңістігін мәтін, карта

және формула арқылы анықтай алады.

 

 

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Жер асты суы,канал,градиент,су ағыны,жылдық ағыс,өзен алабы,өзен режимі,су тасқыны,өзен аңғары,адамның әсері

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Пайдалы сөзорамдар келесілерді кіріктіре алады:

Бұл мәліметтер жаңылдыру мүмкін, себебі…

Бұл мәліметтер …екендігін айғақтайды

Өзгерістер кеңістікте де, уақыттада жүріп жатады, өйткені…

байланысты жалпы көрсеткіш аясында түрлі вариациялар бар

 

Құндылықтарды

дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. 

Оқушылар коллаборативті ортаны  құрып,  топтық және жұптық жұмыстаруақытында бір-бірін құрметтеу.

Жаһандық азаматтық

Сабақтың тақырыбына сәйкес  дүние жүзі аймақтарындағы өзендердің гидрологиялық режимін анықтап, сипаттайды

Пәнаралық

байланыстар

Пән Кезең
Математика

Өзеннің еңістігін есептеу кезінде математикалық заңдылықтарды қолдану

 

Дифференциация

— оқушының  жеке  күтілетін  нәтижесін  белгілеу;

— оқушыға  жеке  көмек  көрсету;

Оқу  материалдары  мен  ресурстарды  оқушылардың  жеке  қабілеттерін  ескере  отырып  таңдау.

АКТ қолдану

 дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай интернет ресурстарынан қажетті ақпарат іздейді.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқу мақсаттары оқушылардың жас ерекшелігіне негізделген.

Топтарға бөлу арқылы сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері ұйымдастырылады.

Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5мин

 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Амандасу. Оқушыларды  домино құрастыру арқылы топқа  бөлу:

Қызығушылықты ояту:

 Сұрақ қою: (фотосуреттер арқылы айырмашылықтарын анықтау)

Өзеннің жер бедері ерекшеліктеріне қатысы бар ма?

 

Таныстырылым,

белсенді тақта.

 

Сабақтың ортасы

5-10 мин

 

 

 

 

10-12 мин

 

 

 

 

 

12-17мин

 

 

 

 

 

17-23мин

 

 

 

 

 

 

 

 

23-25мин

 

 

 

 

 

25-33 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33-35мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТЖ: Тапсырма1 Бейнетаспа көрсетілімі:

https://www.twig-bilim.kz/film/meanders-and-oxbow-lakes-6023/

(Бейнетаспа көрсетуден бұрын нұсқаулық беріледі)

Бейнетаспаға байланысты сұрақтар:

— Қандай үрдістер жасанды өзен алабының дәлелі болып табылады?                                   — Меандр дегеніміз не?                                                      

-Ескіарнадегенімізне?
-Бұл ерекшеліктер қалай қалыптасты?

Кері байланыс: сыныппен талқылау

Дағды Дескриптор:
Білу, түсіну

Өзендегі үрдістерді, және оларға тән ерекшеліктерді 

анықтай алады

Меандр және ескі арнаны біледі

Мұғалім түсіндірілімі: Өзен гидрологиясы формуласымен жұмыс:

1.Өзеннің бастауы:   (абс.биіктік –Н1)

2. Өзеннің сағасы :     (абс.биіктік –Н2)

3. Өзеннің ұзындығы: (L)

4. Өзеннің құламасы:  H= Н1- Н2

5. Өзеннің еңістігі:      КЕ=Н/L

ЖЖ:  Тапсырма2 «Мәтін және картаны    қолдану  арқылы өзен еңістігін есептеу»

р/с Өзеннің атауы ұзындығы  
1 Ертіс 4248 км 1 жұп
2 Жайық 2428 км 2 жұп
3 Сырдария 2212 км 3 жұп

Кері байланыс :

Дағды Дескриптор:

Білу, түсіну

Қолдану

Өзен еңістігі мен құламасының формуласын біледі

Берілген өзендердің еңістігін мәтін, карта және формула арқылы анықтай алады

Тапсырма 3 Жж:Математикамен кіріктірілген тапсырма:

1.      Терминологиямен жұмыс:

Есеп: 2.Таудан бастау алатын өзеннің сағасына дейінгі ұзындығы 200 метр. Өзен жер  бедерімен 60 градус жасайтын болса, өзеннің құламасы  мен еңістігін табыңыз

Кері байланыс:

Дағды Дескриптор:

Білу, түсіну

Қолдану

Терминологиямен жұмыс жасай алады

Берілген есепті математикалық заңдылықтарды қолдана отырып, шығара алады

 

 

Дифференциациялық тапсырма:

Таңдауың бойынша бір өзенге сипаттама бер:

1.      Өзеннің аты

2.      Өзеннің алабы

3.      Өзеннің бастауы ( абс.биік.Н1)

4.      Өзеннің сағасы (абс.биік.Н2)

5.      Өзеннің ұзындығы ( L)

6.      Өзеннің құламасы (Н) Н=Н1-Н2

7.      Өзеннің еңістігі (Ke) Ке=Н/L

8.      Өзеннің қоректенуі

9.      Өзеннің экологиялық жағдайы

 

https://www.twig-bilim.kz/film/meanders-and-oxbow-lakes-6023/

 

 

 

Қазақстанның физикалық герографиясы, БейсеноваӘ, Карпеков Қ. «Атамұра» баспасы. 2014ж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

35-40мин

 Рефлексия

•         — нені үйрендім

•         — не нәрсе түсініксіз болып қалды;

•         немен қайта жұмыс жасау керек.

Үй тапсырмасы: ( кіріктірілген)

Уақыты : 1,2,3 апта  (желтоқсан)

Пәндер: география,  математика – негізгі

Дифференциациялық нәтижесі:   Жайық өзенінің  таудан құлап,  Каспий көліне құю макеті

Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті

Тақырыпты айқындау: «Жайық өзенінің еңістік коэфицентін математикалық жолмен есептеу».

Оқушыларды жұмыс топтарына біріктіру

1.Жоба атауын анықтау

2.Жоспар бойынша жұмыс кезеңдерін орындау

3. Макет дайындау

Оқушыға арналған жаднама

1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, өз сөзімен (синонимдермен алмастыру, сөйлем құрлымын ықшамдау) жинақы мәтін жазу.   

2. Құрлық сулардың негізгі түрлерінің (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты сулары), практикалық маңыздылығы;

Өзендердің гидрологиялық режимі. (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);

3. Жайық өзенінің карта бойынша өзен градиентін/еңістігін есептеу;

4. Тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының катынастары мен бұрыштың синусы, тангенсі, косинусы және котангенсі арасындағы байланысты түсіну;

Бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің немесе котангенсінің белгілі мәні бойынша бұрыш салу;

 

 

 

Жинақталған ақпарат бойынша қазақ тілінде макет құрастыру

 

 

 

 

Маршрут

Топ мүшесі:                  Класс____________________

1._______________________________________

2. _______________________________________

3. _______________________________________

4. ____________________________________

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе,неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ