Табиғат физикасы: Жылу. Электр. Магниттілік

0
2861
Гомотетия және оның қасиеттері

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:  Жаратылыстану Мектеп:  Есіл ауданы. Свободный ауылы. «Свободный орта мектебі»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5Б.Табиғат физикасы: Жылу. Электр. Магниттілік

Күні: 02.06.17

Мұғалімнің аты-жөні:

 Досмаганбетова Гульнур.

Сынып: 1 Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы 5.5 Электр

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(ОБ сілтеме)

1.5.5.1 Адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

 

 

 

 

 

 

Барлық оқушылар: Күнделікті өмірдегі электр энергиясының маңызын түсіну.

Көптеген оқушылар: Электр  қуатының  қолданысын сипаттау.

Кейбір оқушылар: Электр қуатының маңызы туралы әңгімелеу.

Жетістік критерийлері

Білім алушы

•          Адамдардың күнделікті өміріндегі  электр қуатының  қолданысын сипаттайды.

•          Электр қуатының маңызы туралы әңгімелейді.

Тілдік мақсат

 

  Адамның электр энергиясының тұрмыста болуына тәуелділігін дәлелді түрде талқылайды

Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы

  1. .электр
  2. . батарея
  3. .шам

Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері:

• Тұрмыста сіздер электр энергиясын қаншалықты жиі қолданасыздар?

• Электр энергиясының үйде болуы сізге қаншалықты маңызды?

• Электр энергиясын неліктен үнемдеу маңызды?

Құндылықтарды дарыту Электор тогының қауіптілігі және қауіпсіздік техникасын сақтау жолдарына тоқталу
Пәнаралық байланыстар Дүниетану (Ежелгі адамдардың өмірі)
АКТ қолдану дағдылары АКТ арқылы қажетті суреттерді көрсетемін
Алдыңғы меңгерілген білім Табиғат физиккасы бөлімінен алған білімдерін сүйене отырып, бүгінгі сабақта толықтыру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру.

(Ұ) Ширату жаттығуы

Сабақтың басында оқушыларға

Сынып бөлмесіндегі электр құралдарын санап шығуды тапсырамын?

-Әр электр құралы не үшін қажет?

-Бөлмеде неше шам бар?

-жарықты қалай жағу керек?

Дүниетану пәнінен Ежелгі адамдардың өмірі атты тақырыппен байлыныстырамын.

Алау маңында. Оқушылар ерте кездегі адамдар қандай жағдайда өмір сүргенін, үйлерін қалай жылыт­ қанын естеріне түсірсін. Олар ежелгі адамдар жылыну үшін алау жақты деген қорытынды жасаулары керек.

Оқушыларға оқулықтағы бірінші суретке қарап, сипаттап беруді ұсыныңыз. “Ерте кезде адамдар­ алаудың отын тағы не үшін пайдаланып еді?”

(Ас әзірледі, киімдерін кептірді, оттың көмегімен жыртқыш аңдардан қорғанды, баспаналарының ішін жарықтандырды.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы бірінші суретті слайд арқылы көрсетем

(алаудың суреті)

 

 

 

 

Сабақ ортасы

 

10мин

 

 

 

 

 

 

10мин

(Т) Оқушыларға электр энергиясының адамдардың күнделікті өміріндегі қолданысы туралы постерлер жасауды ұсынамын. Талқылау кезінде, кей кезде электр энергиясына адамның өмірі тәуелді екеніндігіне де назар аударып кету (аурухана, ана мен бала үйлері, қоғамдық тамақтану пунктері, азық-түліктерді тоңазытқыштарда сақтау, т.б.)

 

(Ө,Қ) ҚБ жаратылыстану пәнінен 54-бет 1 тапсырма

Суреттерге    мұқият           қараңыз.         Электр қуатының көмегімен      жұмыс            істейтін құралдарды белгілеңіз

 

Мен -… Мен адамға  көмектесемін. Бірақ мен … жұмыс істей алмаймын.

Дескриптор:  Білім алушы

—           электр қуатымен жұмыс істейтін заттарды анықтайды;

—           электр қуатымен  жұмыс істейтін құралдың қызметін сипаттайды.

Плакаттар, сурет салу жиынтығы

 

 

 

 

ҚБ жаратылыстану пәнінен 54-бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

  10мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 (Ж) Сөзжұмбақты шеш.

Әрбір суреттің астыңғы жағына суретте көрсетілген құралдар атауының бірінші әрпін жаз. Осы әріптерді кестедегі тиісті нөмірдің астына жаз. Сол кезде бұл құралдар не арқылы жұмыс істейтінін білетін боласын.

     

 

Э

 

л

 

 

е

 

1 2 3

 

 

 

 

 

 

 

1.компьютер

2.телевизор

3.радио           

Жасырылған сөз: электр

 

(Ұ) Рефлексия:  «Қара жәшік» жасырылған  заттарды (Ұялы телефон, батареялы ойыншықтар, ток көзі, үтік т.б)

Сипаттап айтады, басқа оқушыларды анықтауға шақырамын.

 

Екі жұлдыз, бір тілек арқылы қортындылаймын.

Сабақтан алған  екі ақпарат жазады және бір ұсынысын жазады.

 

                                   

 

Дәптермен жұмыс

47 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұялы телефон, батареялы ойыншықтар, ток көзі,үтік т.б

 

 

 

Дифференциация (саралау) –

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушыларға электр энергиясын маңызын түсінуге мүмкіндікті  топтық жұмыс арқылы беремін, ал қаблеті жоғары оқушыға қажеттілігін сиппаттауға  зерттеуге арналған тапсырмада жағдай туғызамын.

 

 

Оқушылардың алған білімдерін бекту үшін сұратар қоямын.

— электр энергиясының  адам өміріндегі маңызын түсінеді

— электр энергисына  сиппаттама береді

— электр қуатымен  жұмыс істейтін құралдың қызметін сипаттайды.

 

 

 

 


ПІКІР ҚАЛДЫРУ