Пән: жаратылыстану |
Сынып: 1 |
|||||||||
Бөлімше тақырыбы/дағдылар: |
Жарық не үшін қажет? | |||||||||
Оқу мақсаттары (ОМ) ұзақ мерзімді жоспардан |
1.5.2.3. жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау. 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына зерттеу жүргізу |
|||||||||
Cабақ мақсатттары |
Барлығы: Жасанды жарық көздерін және оның қажеттілігін анықтайды. Көпшілігі: қоршаған орта құбылыстарына бақылау жасайды, салыстырады. Кейбіреуі: жасанды жарық көздерінің қызметін түсіндіреді |
|||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: жарықтандыру, безендіру
Жазылым және диалог үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестері: -Жарық не үшін қажет? -жарықтың қандай түрлерін білеміз? -жасанды жарықтың қызметі қандай? |
|||||||||
Құндылықтар
|
Салауатты өмір салтын ұстана отырып, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Көркем еңбек- жарық көздерін безендіру қолданылады, дүниетану- қауіпсіздік ережесі(жанғыш заттар) | |||||||||
Ресурстар
|
Бағдаршам, ермексаз, суреттер, Венн диаграммасы | |||||||||
Сабақтың жоспарлау кезеңдері | Оқыту әдістері | Бағалау әдістері | Саралау тәсілдері | |||||||
Сабақтың басы
|
Ширату жаттығуы. Венн диаграммасы. «Күн мен Түн» ойыны. Күн дегенде оқушылар көздерін ашады, түн дегенде көздерін жұмып отырады. -Не байқадық? -Қараңғыда адам көру үшін не қолданады? Қандай жасанды жарық көздерін білесің? Дескриптор: —жарық көздерінің бір-бірінен айырмашылығын табады -ортақ қасиеттерін атайды |
Бас бармақ | тапсырма | |||||||
Сабақтың ортасы |
Суреттерді сәйкестендір. Топпен жұмыс. Берілген суреттерді жасанды және табиғи бағандарына сай сәйкестендір. Табиғи ЖасандыБерілген суреттер: аспа шам, лампа, ай жарығы, жасанды шам, күн, от, найзағай, білте шам Дескриптор: —табиғи және жасанды жарық көздерін атайды -бағанға салып топтастырады. Оқулықпен жұмыс. Ұжымда. -«Қызғалдақ мерекесі» туралы естігендерің бар ма? Ол қай кезде атап өтіледі? Мақсаты не деп ойлайсыңдар? «Қызғалдақ мерекесі» маусым айында Қазақстанның қорықтарда, ұлттық саябақтарында атап өтіледі. Мақсаты: көпшіліктің назарын қызғалдақтың сирек кездесетін түрлеріне назар аударту. Өздік жұмыс. Ермексаздан жасанды жарық көздерін жасау. Дескриптор: -жасанды жарық көздерін ермексаздан жасайды |
стикер Ауызша мадақтау Өзара бағалау |
Диалог Дереккөздерімен жұмыс қорытынды |
|||||||
Сабақтың соңы |
Қ.Б тапсырмасы Мақсаты: 1.8.1.1.Табиғи және жасанды жарық көздері бар екенін біледі және оларды атайды. Бағалау критерийі:білу және түсіну. Табиғи және жасанды жарық көздерін атайды,топтастырады.
Дескриптор: — жарық көзінің пайдалану себептерін анықтайды -өмірде қолдану қажеттілігіне қарай топтастырады. Рефлексия. «Күн,бұлт,жартылай бұлт». |
смайлик | жіктеу |