Сабақ тақырыбы |
Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» Сұрапыл соғыс азабы | |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж4. Шығарма үзінділерімен жұмыс 7.Т/Ж4. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашу |
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейііпкерлер бейнесін аша алады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Бағалау критерийлері: |
1.Кейіпкерлердің бейнесін ашады 2.Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы мінездеме бере алады |
|
Тілдік мақсаттар |
Сөзмаржан Мосқал-біраз жасқа келген егде, қарт кісі Түстік-мәтінде оңтүстік жақ дегенді білдіреді Тағы-жабайы, қолға үйретілмеген Қарғыбау-иттің мойнына тағатын бау |
|
Опасыздық сатқындық Неміс фашист Партизан, барлаушы, тыл, партбилет Мағынасын түсініп, осы сөздердің сол кездегі маңызы мен бүгінгі қолданысын салыстырып пікір айтады. |
||
Құндылықтарды дамыту |
Құрмет: жұптық, топтық жұмыс кезінде бір-бірінің пікірімен санаса білу Ашықтық: өз ойын ашық тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру |
|
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі | |
АКТ қолдану дағдылары | Слайд | |
Бастапқы білім | Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі. – Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. | |
Сабақ барысы |
||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басыСабақтың ортасы Жаңа тақырыпты меңгеру |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлінеді . «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушылар кассадан билеттер алып, 1,2,3,4… вагондарға бөлініп отырады. |
1-топ: «Бейбітшілік» 2-топ: «Сүйіспеншілік» 3-топ: «Жарқын өмір» 4-топ: «Тыныштық» |
2. «Қызығушылықты ояту» Үй тапсырмасын пысықтау «Сұрақ-жауап» әдісі Бағалау критерийлері. 1.Алдыңғы оқу бойынша берілген тапсырмаларды түсініп, жауап беру. Дескрипторлар1.Үзінді сюжетін қысқаша баяндайды Қ.Б. Смайликтер арқылы Кері байланыс: Алдыңғы оқу түсінікті болды ма? «Топтастыру» стратегиясы Соғыс деген не? Ықтимал жауап: қиыншылық, фашист, ауыр жағдай, жарақаттану Жаңа тақырып: Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесіндегі Сұрапыл соғыс азабы. Осы шығармада соғыстың азабы қалай бейнеленген ? Кейіпкерлері кімдер? Ықтимал жауап:Шығарма кейіпкерлері Топтық жұмыс. 1-тапсырма Кейіпкерлер бейнесін ашу «Үш жақты түсініктеме күнделігі» кестесін толтыру І топ: Серік ІІ топ: Борис ІІІ топ: Анна Ивановна ІҮ топ: Партизандар (Әр топтан 2-3 оқушы шығып , орындаған тапсырмаларын айтады) Дескриптор: 1. Іс-әрекеті (2-3) арқылы кейіпкер бейнесін ашады. 2. Дәлелдер келтіреді. Бағалау критерийлері:
ҚБ Смайлик арқылы Жеке жұмыс . 2-тапсырма: Менің сүйікті кейіпкерім Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
|
« Сұрақ-жауап» әдісі Жауап берген оқушыға смайлик беру «Топтастыру» стратегиясы
|
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма |
Бағалау Топ басшылары бағалау критерийі бойынша «Бағалау парағын» толтырады Кейіпкерлердің портреттерін жаттау |
|
Кері байланыс |
«3+2+1»әдісі (Ұнаған 3 кезең, ұнаған 2 сұрақ, келесі сабаққа 1 ұсыныс жазу) |