Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» Сұрапыл соғыс азабы

0
8917
“Шығармалардағы әдіс –амалдарды жетілдіру” Ашық сабақ
Сабақ тақырыбы
Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» Сұрапыл соғыс азабы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж4. Шығарма үзінділерімен жұмыс

7.Т/Ж4. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашу

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейііпкерлер бейнесін аша алады.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін бүгінгі өмірмен байланыстырады

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийлері:

1.Кейіпкерлердің бейнесін ашады

2.Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы мінездеме бере алады

Тілдік мақсаттар

Сөзмаржан

Мосқал-біраз жасқа келген егде, қарт кісі

Түстік-мәтінде оңтүстік жақ дегенді білдіреді

Тағы-жабайы, қолға үйретілмеген

Қарғыбау-иттің мойнына тағатын бау

Опасыздық сатқындық

Неміс фашист

Партизан, барлаушы, тыл, партбилет

Мағынасын түсініп, осы сөздердің сол кездегі маңызы мен бүгінгі қолданысын салыстырып пікір айтады.

Құндылықтарды дамыту

Құрмет: жұптық, топтық жұмыс кезінде бір-бірінің пікірімен санаса білу

Ашықтық: өз ойын ашық тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру

Пәнаралық байланыс Тарих, қазақ тілі
АКТ қолдану дағдылары Слайд
Бастапқы білім Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі. – Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты меңгеру

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа бөлінеді . «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушылар кассадан билеттер алып, 1,2,3,4… вагондарға бөлініп отырады.

1-топ: «Бейбітшілік»

2-топ:

«Сүйіспеншілік»

3-топ:

«Жарқын өмір»

4-топ: «Тыныштық»

2. «Қызығушылықты ояту»

Үй тапсырмасын пысықтау

«Сұрақ-жауап» әдісі

Бағалау критерийлері.

1.Алдыңғы оқу бойынша берілген тапсырмаларды түсініп, жауап беру.

Дескрипторлар

1.Үзінді сюжетін қысқаша баяндайды

Қ.Б. Смайликтер арқылы

Кері байланыс: Алдыңғы оқу түсінікті болды ма?

«Топтастыру» стратегиясы Соғыс деген не?

Ықтимал жауап: қиыншылық, фашист, ауыр жағдай, жарақаттану

Жаңа тақырып: Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесіндегі Сұрапыл соғыс азабы.

Осы шығармада соғыстың азабы қалай бейнеленген ? Кейіпкерлері кімдер?

Ықтимал жауап:Шығарма кейіпкерлері

Топтық жұмыс.

1-тапсырма Кейіпкерлер бейнесін ашу «Үш жақты түсініктеме күнделігі» кестесін толтыру

І топ: Серік

ІІ топ: Борис

ІІІ топ: Анна Ивановна

ІҮ топ: Партизандар

(Әр топтан 2-3 оқушы шығып , орындаған тапсырмаларын айтады)

Дескриптор:

1. Іс-әрекеті (2-3) арқылы кейіпкер бейнесін ашады.

2. Дәлелдер келтіреді.

Бағалау критерийлері:
  1. Кейіпкерлер бейнесін ашады
  2. Кейіпкерлер іс-әрекеттерін айта отырып, өз ойын білдіреді.

ҚБ Смайлик арқылы

Жеке жұмыс .

2-тапсырма: Менің сүйікті кейіпкерім

Бағалау критерийлері:

  1. Кейіпкерге мінездеме жаза отырып, 4 -5 сөйлем арқылы ойын жазады

Дескрипторлар:

  1. Мінездеменің құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.
  2. Сауатты жазады

 

« Сұрақ-жауап» әдісі

Жауап берген оқушыға смайлик беру

«Топтастыру» стратегиясы

 

Сабақтың соңы

 

Үйге тапсырма

Бағалау

Топ басшылары бағалау критерийі бойынша «Бағалау парағын» толтырады

Кейіпкерлердің портреттерін жаттау

 
Кері байланыс

 

«3+2+1»әдісі

(Ұнаған 3 кезең, ұнаған 2 сұрақ, келесі сабаққа 1 ұсыныс жазу)

 

Басқа материалдар


ПІКІР ҚАЛДЫРУ