Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы (сабақ жоспары)

0
4629
Гомотетия және оның қасиеттері

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3 А XIII – XV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?

Мектеп: «Қ.Қошмамбетов атындағы орта мектебі»КММ
Күні: 21.01.19 Мұғалімнің аты-жөні:Сарсенгалиева Шолпан Құдайбергенқызы
Сынып: 7«В» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
Сабақ мақсаттары
  • Отырар қаласы ортағасырларық кезеңде маңызды қала екенін түсінеді.
  • Отырар қаласының орналасқан жерін карта арқылы анықтайды.
  • Отырарлықтардың ерлігін бағалайды.
Бағалау критерийлері Оқушылар;

  • Отырар қаласы ортағасырларық кезеңде маңызды қала екенін түсінеді.
  • Отырар қаласының орналасқан жерін карта арқылы анықтайды.
  • Отырарлықтардың ерлігін бағалайды.
Тілдік мақсаттары

Жазылым: сабақ барысында кесте тректермен жұмыс

Айтылым: диалог арқылы ой бөлісу

Оқылым: Мәтінмен жұмыс

Тындалым: өзара әңгіме

Құндылықтарды

дарыту

Мәңгілік елдің бесінші құндылығын пайдалана отырып оқушылардың бойына партиоттық сезімін ояту,елін жерін сүюге тәрбиелеу;
Пәнаралық байланыстар «Дүние жүзі тарихы», «Өнер», «Әдебиет» пәндері
Бастапқы білім Моңғол мемлекетінің құрылуы туралы түсініктері бар
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

Ұйымдастыру «Аялы алақан» жаттығуы

/Oқушылар бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлайтынын айтады/

Топқа бөлу./Геометриялық фигуралар арқылы/

«Менен сұрақ- сенен жауап» әдісі

( алдыңғы тақырыпқа байланысты білімдерін тексеру)

1.Моңғол империясы қай жылы құрылды?

2.Моңғол империясының негізін қалаған?

3.Шыңғысханның заңдары қалай аталды?

4.Моңғолдардың қоғамдық құрылысы қанша қанаттан тұрды?

5.Моңғолдар қай елдерді басып алды?

ҚБ.Бас бармақ

БСМ «Ой шақыру» әдісі арқылы жетелеуші сұрақ қойылады:

  • Суреттерден нені көріп тұрсыңдар?
  • Суретте не бейнеленген?
  • Қалада кімдер тұрған?

ҚБ.Қол шапалақ

Одан кейін Отырар қаласының қазіргі кейпі бейнеленген бүгінгі күнгі суреттерін көрсетемін.

  • Осы екі түрлі суреттердің өзара байланысы қандай?
  • Қандай ұқсастықтарын/айырмашылықтарын көріп отырсыздар?
  • Неліктен қазіргі күні қала тым өзгерді?
  • Бұған қандай жағдайлар себепші болуы мүмкін?

(М) Сыныптық талқылаудан кейін оқушылар сабақтың тақырыбымен танысады

Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырамын

Геометриялық фигурлар

АКТ суреттер

Оқулық

Сабақтың ортасы

11-30 мин

30-38 мин

Зерттеу және талдау

1.Тапсырма

Т. Дерекпен жұмыс «Моңғол шапқыншылығы» (Қосымша 1)

Тақырыпқа байланстымәтіннен

Монғолдардың Орталық Азияны жаулап алуының негізгі 3 себебін анықтайды

ҚБ: Мадақтау

Мәтін «Отырар апаты» (Қосымша 2)

  1. Шыңғыс хан әскері не себепті Отырарға жорық жасады?
  2. Отырар қаласы Шыңғыс ханды несімен қызықтырды?
  3. Отырардың геосаяси жағдайын картаны пайдалана отырып талда.

3 Тапсырма (қосымша 3 )

Кесте арқылы берілген сөздерді сәйкестердіру

Билеушілер
1 Шыңғыс хан Хорезм шахы
2 Қараджа Моңғол ханы
3 Қайыр хан Отырарлық сатқын
4 Мұхаммед Отырар билеушісі

Дескриптор:

  • Отырар қаласы ортағасырларық кезеңде маңызды қала екенін түсінеді.
  • Отырар қаласының орналасқан жерін карта арқылы анықтайды.

Отырарлықтардың ерлігін бағалайды.

Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы

Интерпретация

М. Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беремін

Оқушыларға келесі сұрақтарды қою арқылы сыныптық талқылау жүргіземін.

 

Отырар апаты қай жылы болды?

Отырар қаншалықты жақсы қорғанған?

Отырардың моңғол әскерлерінің басып алуынан аман қалуы мүмкін бе еді?

Моңғолдар неліктен жеңіске жетті?

Отырар опаты туралы қай ғалымның еңбегінен оқи аламыз?

Таратпа материалдар

Мәтін

 

 

Мәтін

 

 

Кесте

Сабақтың соңы

39-40 мин

Рефлексия:

«Үміт ағашы» сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып ағашқа іледі.

Похожее изображение

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?
  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?
  • Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

Үйге тапсырма: Отырар қаласы туралы эссе жазу 30-40 сөйлемнен тұратын.

Стикерлер

Саралау –оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабі леті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Басқа материалдар

ПІКІР ҚАЛДЫРУ