| Пәні | Алгебра | Класс | 7 | Күні | |||
| Тақырыбы | y=ax2 түріндегі функция, оның қасиеттері жəне графигі | ||||||
| Мақсаты | Функциясының графигін салу және оның қасиеттерін меңгеру | ||||||
| Оқыту нәтижесі | А: функция графигін тұрғызады В: график бойынша қасиеттерін сипаттай алады С: функция графигін түрлендіре алады | ||||||
| Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер | Ой қозғау, сұрақ-жауап, талдау, келісемін, келіспеймін | ||||||
| Ресурстар | Кеңейтілген және дидактикалық тапсырмалар | ||||||
| Бағалау | Бірін-бірі бағалау | ||||||
| Этаптары | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы Іс-әрекеті | |||||
| І.Кіріспе Ұйымдастыру /1 мин/ 
 Ауызша тапсырмалар /4 мин/ 
 | Бүгін біз сабақта көп нәрсені өзіміз үйренуімізге тура келеді немесе досымыздың  көмегімен үйренеміз. Ал қазір өткен тақырыпты қайталайық. 1.Берілген (2;6); (-1;4);(0;0);(-3;-5) нүктелеріне y осіне қарағанда симметриялы нүктелерді атаңдар. Жауабы: (-2;6); (1;4); (0;0); (3;-5) 2. y = x2 функцияның х = — 1; — 2; 3; 5 нүктелеріндегі мәндерін табыңдар. Жауабы: 3.Анықталу облысын табыңдар: y=16–5x; y= y= x2; y= Жауабы: | 
 
 
 Сұрақтарға жауап береді. Жаңа сабақты меңгеруге дайындықтарын сұрақтар арқылы бағалайды. | |||||
| ІІ.Тұсаукесер Ой қозғау. Сабақтың мақсатын анықтау /2 мин/ 
 
 | Біз y=x2 функциясының графигін тұрғыза аламыз. График қалай аталады? — x2 бірмүшесінің коэффициенті қандай сан? — Коэффициент 1 емес, басқа сан болса ше, яғни а болса? y=ax2 функциясының графигін салып көрейік. | Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсатын тұжырымдайды. 
 
 | |||||
| ІІІ.Мағынаны тану Топтағы ұйымдастыру /1 мин/ 
 Математикалық зерттеу. Топтық жұмыс /5 мин/ 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Топ жұмысын қорғау /4*2 мин+ +3мин=11мин/ 
 Ақпарат беру /4 мин/ 
 
 
 
 
 
 
 Оқулықпен жұмыс /10 мин/ | Топта жұмыстанамыз. Топ ішінде спикер, таймменеджер, координатор, кореспондентті таңдаңдар. 
 Оноре де Бальзак «Кез келген ғылымның кілті сұрақ белгісі болып табылады» 1-топ. а>1, а=2 2-топ. 0<а<1, а= 3-топ. а<0, а=-1 4-топ. а>1, а=3 1.Кестені толтырыңдар. 2. Кестедегі мәндер бойынша графикті тұрғызыңдар. 3. Кестедегі мәндер және функцияның графигі бойынша y=аx2 функциясының қасиеттерін жазыңдар. 4. y=x2 функциясының графигімен салыстырыңдар. 
 
 Созу, сығу ұғымдарын енгізу 1. а>1, оу осі бойымен а есе созу 2. 0<а<1, оу осі бойымен а есе сығу 3. а<0, y=аx2 функциясының графигін ох осіне қарағанда симметриялы көшіру 
 №312, 316 320,321,322 | Топта рөлдерді бөліп алады 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Дәптерлеріне жазады. 
 
 
 
 
 
 
 
 Топта Тақтада орындайды | |||||
| ІҮ.Қорытынды Өздік жұмыс /5 мин/ 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Үйге тапсырма /1мин/ Бағалау /2 мин/ | 1. y = 2x2 функциясы берілген. егер x = 2,5, онда y = егер x = — 2,5, онда y = егер x = — 3, онда y = 2. Берілген нүктелер y = 3x2 функциясының графигіне тиісті ме? А(-3; -9) В(- 13; 169) С(-3; 27) 3. y = — x2 функциясының графигі қай ширектерде жатыр? №313 
 | Жұпта тексеріледі, бір-бірін бағалайды. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Кестені толтырады, екі-үш оқушы тыңдалады. | |||||
| Рефлексия | |||||||
Математикалық зерттеу
y = аx2 функциясы. а=2 /
1.Кестені толтырыңдар.
| x | -3 | -2,5 | -2 | -1,5 | -1 | -0,5 | 0 | 0,5 | 1 | 1,5 | 2 | 2,5 | 3 | 
| y | 
- Кестедегі мәндер бойынша графикті тұрғызыңдар.
- Кестедегі мәндер және функцияның графигі бойынша y = аx2 функциясының
қасиеттерін жазыңдар.
| y = аx2 функциясының қасиеттері | Графикке әсер етуі | 
| 1.Анықталу облысы: | |
| 2. Егер х = 0, онда y = | График ……………………………… ……………………………………………өтеді | 
| 3. Егер  х ≠ 0,  онда  y 
 | Графиктің  (0; 0) нүктесінен басқа нүктелері ………………………………………………… ……………………………………. орналасқан | 
| 4. х-тің қарама-қарсы мәндеріне y-тің ………………………………………… …………………. мәндері сәйкес келеді | Абсциссалары қарама-қарсы болатын нүктелер, ………………осіне қарағанда ………………………………………….. | 
Өзіндік жұмыс
- y = 2x2 функциясы берілген.
егер x = 2,5, онда y =
егер x = — 2,5, онда y =
егер x = — 3, онда y =
- 2. Берілген нүктелер y = 3x2 функциясының графигіне тиісті ме?
А(-3; -9)
В(- 13; 169)
С(-3; 27)
- 3. y = — x2 функциясының графигі қай ширектерде жатыр?
Дереккөз: «Ұстаз» ғылыми әдістемелік журналы
Басқа материалдар:
- «Жас математик» интеллектуалдық сайысы
- Математикадан «Ғажайыптар әлемі» сайысы
- «Физика» декадасына арналған «ХХI-ші ғасыр көшбасшысы» атты интеллектуалдық сайысы
- «Білімді информатик» сайысы
- Жасанды интеллект деген не?
- Информатика пәніне қатысты глоссарий
- Бұлттық технологиялар туралы толық мәлімет
- «Заман шындығы» бөлімі бойынша қазақ әдебиетінен тест тапсырмасы
- Қызықты сәт (математикалық сайыс)
- Математикадан мектепішілік олимпиада тапсырмалары (5-8 сынып)
- «Озық ойлы оқушы!». Математикадан сайыс сценарийі
 
            



