Сыныбы:9 | Күні: | |||
Сабақтың тақырыбы | «Аңыз әңгіме кейіпкерлері»
|
|||
Мақсаты | Оқушылардың аңыз әңгіме кейіпкерлері туралы білімдерін толықтыру. | |||
Күтілетін нәтижелер
|
А. Аңыз әңгіме кейіпкерлері туралы білім қосымша мәліметтер алады.
В. Аңыз әңгімелердегі Қожанасырдың сипаттарын айта алады. С. Өз сөздерімен Алдаркөсе бейнесін жасай алады. |
|||
Керекті жабдықтар
|
Ноутбук. Презентация «Аңыз әңгімелер», кітаптар,
жұмыс дәптері, Қазақ әдебиеті оқулығы, Ақшолақов Т.,Жұмажанова Т.,Қалиев С., Дүйсебаев С., суреттер, қыстырғыш, жіп. |
|||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе
|
10 минут
|
— оқушылармен амандасу;
— сыныпты түгендеу; — кезекшілік қызметін қадағалау; — оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын сұрау, үздігін таңдату.
Түстер арқылы арқылы 3 топқа бөлу |
мұғаліммен сәлемдесу;
— кезекшілік қызметін атқару; — сабаққа зер салу.
Оқушылар үй тапсырмасын бойынша үздігін таңдайды.
Түстер арқылы 3 топқа бөлінеді. |
|
Тұсаукесер
|
5 минут
|
Қожанасыр, Алдаркөсе суреттерін көрсету арқылы ой қозғау.
— кімдердің суреттерін көрдік? -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты деп ойлайсыздар?
Бүгінгі сабақта біз не білеміз, не үйренеміз? Табыс критерийі 1. Аңыз әңгіме кейіпкерлері туралы білім қосымша мәліметтер аламын. 2. Аңыз әңгімелердегі Қожанасырдың сипаттарын айтамын. 3. Өз сөздерімен Алдаркөсе бейнесін жасай аламын. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, жаңа тақырып туралы айтады.
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың табыс критерийін құрады.
|
|
Негізгі бөлім
|
20 минут | Жаңа тақырып мазмұнын игеру мақсатында постер қорғау әдісі қолдану.
Топтың «Алтын Ережесін» қайталау. «+,-, қызықты» әдісі арқылы өзара бағалау.
Топтық жұмыс. 1-топ, 2-топ: Аңыз әңгімелердегі Қожанасырдың сипаттарын айту. 3-топ: Өз сөздерімен Алдаркөсе бейнесін жасау. Табыс критерийі: 1.Ой дәлдігі. 2.Образды дәл бере алуы. 3. Тапсырманың нақты орындалуы.
«+,-, қызықты» әдісімен өзара бағалау. |
Оқушылар флипчартқа өз ойларын түсіріп, оны қорғайды.
Оқушылар топтың «Алтын Ережесін» қайталайды.
«+,-, қызықты» әдісі арқылы өзара бағалайды.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар табыс критерийін құрады.
Табыс критерийлері бойынша «+,-, қызықты» әдісі бойынша өзара бағалайды. |
|
Қорытынды
|
10 минут
|
«Кір жаятын жіп» арқылы сабақты қорытындылау.
«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. Үй тапсырмасы: презентация жасап келу.
Рефлексия «Блоб» ағашы
|
Оқушылар топ болып сұрақтар дайындайды, келесі топ сұрақтарға жауап береді.
«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. Үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушылар өздерінің ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.
|
|
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: | |
Нені білемін? | Ұпайы |
Аңыз әңгіме кейіпкерлері туралы білім қосымша мәліметтер алдым. | 3
|
Аңыз әңгімелердегі Қожанасырдың сипаттарын айта алдым. | 4 |
Өз сөздерімен Алдаркөсе бейнесін жасай аладым. | 5 |
Дереккөз: zkoipk.kz
Ұқсас материал:
- С.Мәуленовтің «Түбірлер», «Құлын» өлеңдеріндегі автор ойын талдап жазыңыз
- М.Әуезовтің «Еңлік-Кебек» драмасындағы сөз бен мінез (характер – адамның ішкі сипаты) жасаудағы шеберлігін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз
- І.Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасындағы «Бай-бай, Құлагерім!..» жақтауындағы ақын мен тұлпар өмірі ажырамас тұтастық па?
- С.Сейфуллиннің «Сыр сандық» өлеңіндегі нағыз досқа тән қасиеттерге өз көзқарасыңызды танытып, сыни талдау жасаңыз
- «Абай жолы» роман-эпопеясы туралы түсінік (І том)
- Мәди Бәпиұлының «Қарқаралы»,«Қаракесек» өлеңдері арқылы ақын өмірінің көрінісін талдап жазыңыз
- Ақан серінің «Құлагер» өлеңіндегі Құлагердің сипатын талдап жазыңыз
- Әсет Найманбайұлының «Салиха-Сәмен» поэмасы мен ғашықтық жырларындағы жігіт сипатын талдап жазыңыз
- А. Байтұрсыновтың «Қазақ салты» өлеңіндегі қазақ халқының психологиясын талдап жазыңыз
- М.Дулатов автор ретінде «Бақытсыз Жамал» романындағы үстем тап өкілдерін жақтаушы ма, әлде даттаушы ма?
- М.Жұмабаевтың «Толқын» өлеңін адам өмірімен байланыста қарауға бола ма? Көзқарасыңызды дəлелдеңіз
- Үкілі Ыбырайдың «Қалдырған» өлеңіндегі астарлы ойды талдап жазыңыз
- Сал-серілердің (әнші-ақындар) өлеңдеріндегі қыз сипатын жазыңыз
- Жаяу Мұсаның қиянатқа жазылған “Ақ сиса” өлеңіндегі оптимистік ой-толғамдарға дәлелдер келтіре жазыңдар
- Әнші-ақындардың өлеңдеріндегі серілік табиғатын талдап жазыңыз
- Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» поэмасындағы Еңліктің қазақ қызына кереғар мінездерін талдап жазыңыз
- Асқар Сүлейменовтың өмірі мен қызметі
- «Қаһар» романы туралы. Шығарманың тілдік ерекшелігі