Сыныбы:10 | Күні: | ||
Сабақтың тақырыбы | Абыл Тілеуұлы
|
||
Мақсаты | Абыл Тілеуұлы өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру. | ||
Күтілетін нәтижелер
|
А. Абыл Тілеуұлының өмірімен танысады, шығармаларының басты тақырыбы туралы білім ала алады.
В. «Арғымақ атта сын болмас» өлеңінің мазмұнын ашып, талдау жасай алады. С. Өлеңнің жалғасын өз ойларынымен жалғастырып жаза алады. |
||
Керекті жабдықтар
|
Ноутбук. Презентация
жұмыс дәптері, Қазақ әдебиеті оқулығы,Қ. Алпысбаев, Б.Әбдіғазиұлы, Б.Сманов, Ж.Сәметова, күн, жаңбыр, бұлт суреттері |
||
Сабақ барысы: | |||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
|
13 минут
|
— оқушылармен амандасу;
— сыныпты түгендеу; — кезекшілік қызметін қадағалау; — оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
«Коктейль таяқшасы» арқылы үй тапсырмасын сұрау, үздігін таңдату.
Түрлі түстер арқылы 2 топқа бөлу |
мұғаліммен сәлемдесу;
— кезекшілік қызметін атқару; — сабаққа зер салу.
Оқушылар уйден орындап келген жұмыстарын салыстырып, үздігін таңдайды.
Оқушылар өздерінің таңдаған түстеріне қарай 3 топқа бөлінеді. |
Тұсаукесер
|
5 минут
|
Ой қозғау.
«Топтастыру» Абыл кім?
Бүгінгі сабақта біз не білеміз, не үйренеміз? Табыс критерийі 1. Абыл Тілеуұлының өмірімен танысып, шығармаларының басты тақырыбы туралы білім ала аламын. 2. «Арғымақ атта сын болмас» өлеңінің мазмұнын ашып, талдау жасай аламын. 3. Өлеңнің жалғасын өз ойыммен жалғастырып жаза аламын. |
Оқушылар өз ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді, жаңа тақырып туралы айтады.
|
Негізгі бөлім
|
20 минут | Топтың «Алтын Ережесін» қайталау.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгерту. Оқушыларға жаңа тақырыпты оқуға уақыт беру.
Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қою. 1.Абыл ақын туралы не білсіңдер? 2. Қандай өлеңдері, дастаны бар? 3. Өлеңдерінің негізгі тақырыбы не?
Өзін-өзі бағалау. «Басбармақ» әдісін қолдану.
1-топ: «Арғымақ атта сын болмас» өлеңінің мазмұнын ашып, талдау жасату. 1. «Арғымақ атта сын болмас» өлеңін мәнерлеп оқыту; 2-топ: Уикипедиядан Абыл Тілеуұлы туралы мәліметтер жазу.
3-топ: Өлеңді өз ойларымен жалғастырып шығару.
Табыс критерийін құру: 1.Мазмұнының ашылуы. 2.Ойдың жүйелілігі. 3.Шығармашылық. Өзара бағалау «2 жұлдыз, 1 ұсыныс» әдісі. |
Топтың Алтын Ережесін қайталайды.
Оқушылар жаңа тақырыпты жеке оқиды, жұбымен бөліседі, топта талқылайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Басбармақ» әдісі арқылы өз білімдерін бағалайды.
Оқушылар топ балып өлеңнің мазмұнын ашады, талдау жасайды.
Уикипедиядан Абыл Тілеуұлы туралы мәліметтерді тауып жазады.
Ұйқас, буын, бунақ, тармақ сандарына сәйкес өлеңнің жалғасын өз ойларынан жазады.
Оқушылар табыс критерийін құрады.
«2 жұлдыз, 1 ұсыныс» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Қорытынды
|
7 минут
|
«Жалғанды тап» әдісі арқылы сабақты бекітеді.
Әр топ 3 сұраққа жауап жазады, оның біреуі қате болады. Келесі топ қатесін табады.
Табыс критерийіне қайта оралу. Рефлексия Көру арқылы не үйрендіңіз? Есту арқылы не үйрендіңіз? Жазу арқылы не үйрендіңіз?
|
Әр топ 3 сұраққа жауап жазады, оның біреуін қате жазады, парақтарын алмастырады, келесі топтың қатесін табады.
Оқушылар көру арқылы, есту арқылы, жазу арқылы нені үйренгендерін жазады. |
Бағалау парағы:
Оқушының аты-жөні: | |
Нені білемін? | Ұпайы |
Абыл Тілеуұлының өмірімен танысып, шығармаларының басты тақырыбы туралы білім алдым. | 3
|
«Арғымақ атта сын болмас» өлеңінің мазмұнын ашып, талдау жасадым. | 4 |
Өлеңнің жалғасын өз ойыммен жалғастырып жаза алдым. | 5 |
Дереккөз: zkoipk.kz
Ұқсас материал:
- С.Мәуленовтің «Түбірлер», «Құлын» өлеңдеріндегі автор ойын талдап жазыңыз
- М.Әуезовтің «Еңлік-Кебек» драмасындағы сөз бен мінез (характер – адамның ішкі сипаты) жасаудағы шеберлігін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз
- І.Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасындағы «Бай-бай, Құлагерім!..» жақтауындағы ақын мен тұлпар өмірі ажырамас тұтастық па?
- С.Сейфуллиннің «Сыр сандық» өлеңіндегі нағыз досқа тән қасиеттерге өз көзқарасыңызды танытып, сыни талдау жасаңыз
- «Абай жолы» роман-эпопеясы туралы түсінік (І том)
- Мәди Бәпиұлының «Қарқаралы»,«Қаракесек» өлеңдері арқылы ақын өмірінің көрінісін талдап жазыңыз
- Ақан серінің «Құлагер» өлеңіндегі Құлагердің сипатын талдап жазыңыз
- Әсет Найманбайұлының «Салиха-Сәмен» поэмасы мен ғашықтық жырларындағы жігіт сипатын талдап жазыңыз
- А. Байтұрсыновтың «Қазақ салты» өлеңіндегі қазақ халқының психологиясын талдап жазыңыз
- М.Дулатов автор ретінде «Бақытсыз Жамал» романындағы үстем тап өкілдерін жақтаушы ма, әлде даттаушы ма?
- М.Жұмабаевтың «Толқын» өлеңін адам өмірімен байланыста қарауға бола ма? Көзқарасыңызды дəлелдеңіз
- Үкілі Ыбырайдың «Қалдырған» өлеңіндегі астарлы ойды талдап жазыңыз
- Сал-серілердің (әнші-ақындар) өлеңдеріндегі қыз сипатын жазыңыз
- Жаяу Мұсаның қиянатқа жазылған “Ақ сиса” өлеңіндегі оптимистік ой-толғамдарға дәлелдер келтіре жазыңдар
- Әнші-ақындардың өлеңдеріндегі серілік табиғатын талдап жазыңыз
- Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» поэмасындағы Еңліктің қазақ қызына кереғар мінездерін талдап жазыңыз
- Асқар Сүлейменовтың өмірі мен қызметі
- «Қаһар» романы туралы. Шығарманың тілдік ерекшелігі