Сыныбы:10 | Күні: | ||
Тақырыбы | Алгоритм және визуалды программалау технологиясы. | ||
Мақсаты | Алгоритм және визуалды программалау технологиясы туралы түсінік беру. | ||
Күтілетін нәтиже | А. Алгоритм туралы біліп түсінеді. | ||
В. Алгоритмнің түрлерін ажырата алады. | |||
С. Алгоритм және оның блок-сызбасын құра алады. | |||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Дербес компьютер, стикер, «Смайлик», оқулық, презентация, «Шемодан. Еттартқыш. Себет» | ||
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
|
10 мин | — Амандасу.
— Ыңтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін 2 топқа бөлу. — «Стикердегі диалог» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді.
|
— Амандасады
— 1-топ – «Алгоритм», — 2-топ – «Visual». — «Стикердегі диалог» әдісімен тексерілген үй тапсырмасын «смайлик» әдісімен өзара топта бағалайды. |
Тұсаукесер
|
5 мин | — «Миға шабуыл» әдісі әрекетін жүзеге асырады. ББҮ арқылы сабақтын табыс критерийін анықтатады. | — Сабақтың тақырыбын ашады.
ББҮ арқылы сабақтын табыс критерийін анықтайды. |
Негізгі бөлім
|
20 мин | — «Алгоритм және визуалды программалау технологиясы» туралы презентациядан көрсетеді, мәтін мазмұнымен оқулықтан таныстырады, топта талқылауды ұсынады.
«Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі арқылы топта түсіндіруді ұсынады. Тәжірибелік тапсырмалар орындатады. 1-топ 1.Бағдаршамнан өту алгоритм құрғызады. 2-топ 1.Күн райын анықтау алгоритм құрғызады.
Бағалау критерийі арқылы өздеріне бағалатады.
|
— «Алгоритм және визуалды программалау технологиясы» туралы презентациядан көреді, оқулықтан мәтінмен танысып, топта талқылайды.
«Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі арқылы топта түсіндіреді. Тәжірибелік тапсырмалар орындайды.
Мысалдарға алгоритм құрады.
Бағалау критерийі бойынша өз-өзін бағалайды. |
Қорытынды
|
10 мин | «Пицца» әдісімен сабақты қорытындылайды.
«Чемодан. Ет тартқыш. Себет» арқылы кері байланыс жасайды.
|
Төмен\жоғары деңгейлі сұрақтар.
«Чемодан. Ет тартқыш. Себет» қай жерде орналасқанын көрсетеді, стикерлерін жабыстырады, өзін-өзі бағалайды. |
Бұлтты технология дегеніміз не?
Программалық өнімнің модульдік құрылымына және әртүрлі программалық модульдердің мәліметтерін өңдеу алгоритмдерінің типтік басқару құрылымдарына негізделген.
——————————————————————————————
Құрылымдық программалау идеясы қай жылдары пайда болды және оны әзірлеуге қай ғалымдар қатысты?
Программаны логикалық бөліктерге бөлу үдерісі.
———————————————————————————————-
Бұлтты технология мақсатына қарай неше түрге бөлінеді?
70-жылдары IBM компаниясында, Э.Дейкстра, Х.Милс, Э.Кнут, С.Хоор
—————————————————————————————-
Құрылымдық программалау деген не?
Жеке, ортақ, қоғамдық, аралас бұлттар.
——————————————————————————————
Модульдік программалау деген не?
Қызмет көрсететін әртүрлі ұғымдардан тұратын үлкен бір тұжырымдама. Тұтынушыға ғаламтор арқылы онлайн жағдайында деректерді өңдеуге мүмкіндік береді.
——————————————————————————————
1.Бұлтты технология дегеніміз не?
1.Қызмет көрсететін әртүрлі ұғымдардан тұратын үлкен бір тұжырымдама. Тұтынушыға ғаламтор арқылы онлайн жағдайында деректерді өңдеуге мүмкіндік береді.
2.Құрылымдық программалау идеясы қай жылдары пайда болды және оны әзірлеуге қай ғалымдар қатысты?
2.70-жылдары IBM компаниясында, Э.Дейкстра, Х.Милс, Э.Кнут, С.Хоор
3.Бұлтты технология мақсатына қарай неше түрге бөлінеді?
- Жеке, ортақ, қоғамдық, аралас бұлттар.
4.Құрылымдық программалау деген не?
- Программалық өнімнің модульдік құрылымына және әртүрлі программалық модульдердің мәліметтерін өңдеу алгоритмдерінің типтік басқару құрылымдарына негізделген.
5.Модульдік программалау деген не?
- Программаны логикалық бөліктерге бөлу үдерісі.
Дереккөз: «Ұстаз» ғылыми әдістемелік журналы
Басқа материал:
- Информатикадан глоссарий тізімі. 3D панорама, дендрит, синапс деген не?
- Информатикадан тест тапсырмалары
- Жасанды интеллект деген не?
- Информатика пәніне қатысты глоссарий
- Бұлттық технологиялар туралы толық мәлімет
- «Заман шындығы» бөлімі бойынша қазақ әдебиетінен тест тапсырмасы
- «Ғасырлық туынды» бөлімі бойынша қазақ әдебиетінен тест тапсырмалары
- «Әдебиеттегі сын-сарын» бөлімі бойынша қазақ әдебиетінен тест тапсырмалары
-
Анимация және мультипликация, анимацияға кіріспе. Программамен және оның интерфейсімен танысу