Экономика және меншік (Сабақ жоспары)

0
1249
Гомотетия және оның қасиеттері

 

Пәні Адам және қоғам Сынып 9
Тақырыбы Экономика және меншік
Мақсаты Экономика және жеке меншік туралы оқушылардың білімдерін кеңейту, топтық  жұмыстар арқылы ынтымақтастық орта қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже Тақырып туралы білімдерін кеңейтеді,  топтық  жұмыстар арқылы ынтамақтастық орта қалыптасады.

 

Сабақтың өту барысы

Сабақ кезеңдері, уақыты Жұмыс түрі Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Кіріспе

 

 

Уақыты:

 

9 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру  бөлімі:                           Оқушылармен  амандасу                                                             ІІ.  Психологиялық  дайындық

1.1.«Мен  сізге  тілеймін» тренингі  арқылы шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне жылы тілек айту.

/2 минут/

1.2. Топқа бөлу (  сынып  3  топқа бөлінеді)./  ( 2 -минут)

ІІІ. Үй тапсырмасын  тексеру:

СТО: Ой қозғау. Экономика дегеніміз не?                 ( 5-минут)

Оқушыларды  шеңберге  тұруға шақыр-ады  

Мұғаліммен  амандасады

 

 

 

Тренингке  қатынасады,

 

 

 

Стикер арқылы, топқа бөлінеді

 

Әр  топ ақылдаса  отырып  көшбасшылар  тағайындайды.

 

Оқушылар сұраққа жауап береді

 

Тұсаукесер

Уақыты:                         5 минут

СТО әдісі: «Ассоциация»

Меншік.  /5 минут/

 

 

Сабақтың  тақырыбым, мақсатымен  таныстыру.

« Экономика және жеке меншік»

АКТ  мүмкіндігін  пайдалана  отырып  тақтаға жазады.

 

Сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады.

 

 

 

 

 

 

ІІ Негізгі бөлім

Уақыты:

28 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтарға тапсырма ұсынылады. Топтық жұмыс.

1 топ: Дәстүрлі экономика

2 топ: Жоспарлы экономика

3 топ: Нарықтық. Аралас  экономика

ДЖИКСО әдісі бойынша жұмыстану

 

Субұрқақ  арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

«Ия, жоқ» әдісі бойынша сабақты бекіту Жұлдызша арқылы бағалау

 

Шартымен таныстыру.

 

Оқушылар  топта  жұмыстана  отырып

 

1.       Оқушылар  мәтінді  түсініп  оқиды. 5 мин

2.    Топтағы  жолдастарымен  талқылайды, постермен жұмыстанады   8 мин

3.    Топтағы мүшелер үш үстелден тақырыпты түсініп келеді. Кезектесіп тақырыпты түсіндіреді.   /15 минут/ 5 минуттан қорғайды/

Әр  топ субұрқақ арқылы бір-бірін бағалайды. ФБ

.

Оқушылар сауалдарға жауап береді.

 

Жаңа  сабақта  алған  білімдерін  еске  түсіреді

 

ІІІ.  Қорытынды

Уақыты:

 

Бағалау: Оқушылардың  формативті  бағалауларын  ескере  отырып,  сумативті  бағалау.

 

Кері байланыс: Сабақтан  алған  әсерлерін  байқау  мақсатында  кері  байланыс орнату  үшін,  «смайликтер» түсіру /түсіндум-түсінбедім/

 

Үй тапсырмасы: §11 61-66 бет оқу.

 

Сабақтан  алған  әсерлерімен  бөліседі

Дереккөздер Адам.Қоғам.Құқық.Оқулық, карта, интерактивті тақта, интернет материалдары

 

Бекіту тапсырмалары:     «Ия жоқ»

                       Тапсырма Ия Жоқ
1 Қоғамның барлық қажеттіліктерін нақты жоспарлау мүмкіндігінің болмауы . Жоспарлы экономика белгісі +
2 Жұмысқа деген ұмтылыс, ынталану жоқ, ол экономикада тұрақтануға әкеліп соғады. Нарықтық экономика белгісі +
3 Болғария елі дәстүрлі экономикаға негізделген +
4 Өндірілген өнімнің аз шығарылуы. Дәстүрлі экономикаға сай +
5 100 пайыз нарықтық экономикаға көшкен елдер бар. +
6 Теңдіктің болмауы. Азаматтардың табысының бірдей болмауы, өмір сүру деңгейінің әртүрлілігі. Әлеуметтік теңсіздіктің белең  алуы.Нарықтық экономикаға тән белгі +

 

    Бекіту тапсырмалары:     «Ия жоқ»

                       Тапсырма Ия Жоқ
1 Қоғамның барлық қажеттіліктерін нақты жоспарлау мүмкіндігінің болмауы . Жоспарлы экономика белгісі
2 Жұмысқа деген ұмтылыс, ынталану жоқ, ол экономикада тұрақтануға әкеліп соғады. Нарықтық экономика белгісі
3 Болғария елі дәстүрлі экономикаға негізделген
4 Өндірілген өнімнің аз шығарылуы. Дәстүрлі экономикаға сай
5 100 пайыз нарықтық экономикаға көшкен елдер бар.
6 Теңдіктің болмауы. Азаматтардың табысының бірдей болмауы, өмір сүру деңгейінің әртүрлілігі. Әлеуметтік теңсіздіктің белең  алуы.Нарықтық экономикаға тән белгі

Дереккөз: zkoipk.kz

Басқа материалдар:

  1. Әлеуметтік — экономикалық аудандастыру мәселелері
  2. Экологиялық — экономикалық аудандастырудың принциптері мен әдістері
  3. XIV-XV ғасырлардағы әлеуметік-экономикалық қатынастар және мемлекеттердің мемлекеттік әкімшілік құрылысы (сабақ жоспары)
  4. Қазіргі Қазақстандағы жаңғыру үдерісі: әлеуметтік саяси, экономикалық, мәдени қырлар
  5. Өнер философиясы (сабақ жоспары)
  6. Еркіндік философиясы (сабақ жоспары)
  7. Ойлау мәдениетінің қалыптасуы: ойлаудың философиялық түрі
  8. Әлемді философиялық талдаудың негіздері: сана, жан және тіл
  9. Онтология болмыс туралы ілім
  10. Адам және оның құндылықтық әлемінің философиясы
  11. Қоғам философиялық ұғым ретінде
  12. Тарих философиясы және К.Ясперстің осьтік уақыт тұжырымдамасы
  13. Дін философиясы туралы түсінік

ПІКІР ҚАЛДЫРУ