Пәні | Адам және қоғам | Сынып | 9 |
Тақырыбы | Экономика және меншік | ||
Мақсаты | Экономика және жеке меншік туралы оқушылардың білімдерін кеңейту, топтық жұмыстар арқылы ынтымақтастық орта қалыптастыру. | ||
Күтілетін нәтиже | Тақырып туралы білімдерін кеңейтеді, топтық жұмыстар арқылы ынтамақтастық орта қалыптасады.
|
Сабақтың өту барысы
Сабақ кезеңдері, уақыты | Жұмыс түрі | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Кіріспе
Уақыты:
9 минут
|
І. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасу ІІ. Психологиялық дайындық
1.1.«Мен сізге тілеймін» тренингі арқылы шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне жылы тілек айту. /2 минут/ 1.2. Топқа бөлу ( сынып 3 топқа бөлінеді)./ ( 2 -минут) ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: СТО: Ой қозғау. Экономика дегеніміз не? ( 5-минут) |
Оқушыларды шеңберге тұруға шақыр-ады |
Мұғаліммен амандасады
Тренингке қатынасады,
Стикер арқылы, топқа бөлінеді
Әр топ ақылдаса отырып көшбасшылар тағайындайды.
Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Тұсаукесер
Уақыты: 5 минут |
СТО әдісі: «Ассоциация»
Меншік. /5 минут/
|
Сабақтың тақырыбым, мақсатымен таныстыру.
« Экономика және жеке меншік» |
АКТ мүмкіндігін пайдалана отырып тақтаға жазады.
Сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады. |
ІІ Негізгі бөлім Уақыты: 28 минут
|
Топтарға тапсырма ұсынылады. Топтық жұмыс.
1 топ: Дәстүрлі экономика 2 топ: Жоспарлы экономика 3 топ: Нарықтық. Аралас экономика ДЖИКСО әдісі бойынша жұмыстану
Субұрқақ арқылы бағалау
«Ия, жоқ» әдісі бойынша сабақты бекіту Жұлдызша арқылы бағалау |
Шартымен таныстыру. |
Оқушылар топта жұмыстана отырып
1. Оқушылар мәтінді түсініп оқиды. 5 мин 2. Топтағы жолдастарымен талқылайды, постермен жұмыстанады 8 мин 3. Топтағы мүшелер үш үстелден тақырыпты түсініп келеді. Кезектесіп тақырыпты түсіндіреді. /15 минут/ 5 минуттан қорғайды/ Әр топ субұрқақ арқылы бір-бірін бағалайды. ФБ . Оқушылар сауалдарға жауап береді.
Жаңа сабақта алған білімдерін еске түсіреді |
ІІІ. Қорытынды Уақыты: |
Бағалау: Оқушылардың формативті бағалауларын ескере отырып, сумативті бағалау.
Кері байланыс: Сабақтан алған әсерлерін байқау мақсатында кері байланыс орнату үшін, «смайликтер» түсіру /түсіндум-түсінбедім/
Үй тапсырмасы: §11 61-66 бет оқу. |
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
|
Дереккөздер | Адам.Қоғам.Құқық.Оқулық, карта, интерактивті тақта, интернет материалдары |
Бекіту тапсырмалары: «Ия жоқ»
№ | Тапсырма | Ия | Жоқ |
1 | Қоғамның барлық қажеттіліктерін нақты жоспарлау мүмкіндігінің болмауы . Жоспарлы экономика белгісі | + | |
2 | Жұмысқа деген ұмтылыс, ынталану жоқ, ол экономикада тұрақтануға әкеліп соғады. Нарықтық экономика белгісі | + | |
3 | Болғария елі дәстүрлі экономикаға негізделген | + | |
4 | Өндірілген өнімнің аз шығарылуы. Дәстүрлі экономикаға сай | + | |
5 | 100 пайыз нарықтық экономикаға көшкен елдер бар. | + | |
6 | Теңдіктің болмауы. Азаматтардың табысының бірдей болмауы, өмір сүру деңгейінің әртүрлілігі. Әлеуметтік теңсіздіктің белең алуы.Нарықтық экономикаға тән белгі | + |
Бекіту тапсырмалары: «Ия жоқ»
№ | Тапсырма | Ия | Жоқ |
1 | Қоғамның барлық қажеттіліктерін нақты жоспарлау мүмкіндігінің болмауы . Жоспарлы экономика белгісі | ||
2 | Жұмысқа деген ұмтылыс, ынталану жоқ, ол экономикада тұрақтануға әкеліп соғады. Нарықтық экономика белгісі | ||
3 | Болғария елі дәстүрлі экономикаға негізделген | ||
4 | Өндірілген өнімнің аз шығарылуы. Дәстүрлі экономикаға сай | ||
5 | 100 пайыз нарықтық экономикаға көшкен елдер бар. | ||
6 | Теңдіктің болмауы. Азаматтардың табысының бірдей болмауы, өмір сүру деңгейінің әртүрлілігі. Әлеуметтік теңсіздіктің белең алуы.Нарықтық экономикаға тән белгі |
Дереккөз: zkoipk.kz
Басқа материалдар:
- Әлеуметтік — экономикалық аудандастыру мәселелері
- Экологиялық — экономикалық аудандастырудың принциптері мен әдістері
- XIV-XV ғасырлардағы әлеуметік-экономикалық қатынастар және мемлекеттердің мемлекеттік әкімшілік құрылысы (сабақ жоспары)
- Қазіргі Қазақстандағы жаңғыру үдерісі: әлеуметтік саяси, экономикалық, мәдени қырлар
- Өнер философиясы (сабақ жоспары)
- Еркіндік философиясы (сабақ жоспары)
- Ойлау мәдениетінің қалыптасуы: ойлаудың философиялық түрі
- Әлемді философиялық талдаудың негіздері: сана, жан және тіл
- Онтология болмыс туралы ілім
- Адам және оның құндылықтық әлемінің философиясы
- Қоғам философиялық ұғым ретінде
- Тарих философиясы және К.Ясперстің осьтік уақыт тұжырымдамасы
- Дін философиясы туралы түсінік